Τρόμπα Φρένου

Τρόμπα Φρένου  

  Από: john triple στις 29/05/2019 5:11 μμ.

Καλησπέρα παίδες, STR675 του 11 μοντέλο...

Έχω ένα θέμα με την μπροστινή τρόμπα φρένου! Ανά τακτά χρονικά διαστήματα τράβαει αέρα και κάνω εξαέρωση, θεωρητικά την επιδιόρθωσα με το κιυ επιδιόρθωσης που έχει η triumph 55euros παρακαλώ πολύ και το βρηκα με δυσκολία!!!


Αλλά τώρα πάλι τραβάει αέρα έχουμε καμία ιδέα??? Φταίει κάνα υψηλής σωληνάκι καμία δαγκάνα ή μ χαμογελάει η brembo

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: john triple στις 08/06/2019 4:33 μμ.

john triple"Καλησπέρα παίδες, STR675 του 11 μοντέλο...

Έχω ένα θέμα με την μπροστινή τρόμπα φρένου! Ανά τακτά χρονικά διαστήματα τράβαει αέρα και κάνω εξαέρωση, θεωρητικά την επιδιόρθωσα με το κιυ επιδιόρθωσης που έχει η triumph 55euros παρακαλώ πολύ και το βρηκα με δυσκολία!!!


Αλλά τώρα πάλι τραβάει αέρα έχουμε καμία ιδέα??? Φταίει κάνα υψηλής σωληνάκι καμία δαγκάνα ή μ χαμογελάει η brembo

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk"
Και όμως δεν υπάρχει καμία απάντηση....

Κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν????

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: vassat στις 09/06/2019 11:05 πμ.

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τρόμπα από Daytona, τοποθετημένη σε Sprint,
δλδ γίνεται εξαέρωση και μετά από κάποια χλμ η μανέτα "πέφτει"(= απαιτεί μεγαλύτερη διαδρομή για το ίδιο αποτέλεσμα πέδησης).
Λύση δεν έχω βρει, κάποια στιγμή ο γνωστός Σάκης την έκανε ένα σέρβις (μάλλον υπάρχει κάποιο κιτ με τσιμουχάκια κτλ) έχοντας με προειδοποιήσει ότι άλλες φορές έχει και άλλες όχι αποτέλεσμα, στη δική μου περίπτωση δεν είχε.
Απλά έχω μάθει να ζω με αυτό σε κάθε αλλαγή λαδιών γίνεται και εξαέρωση, η μανέττα τιθεται στο 3 και μέχρι την επόμενη φτάνει στο 1 (η συγκεκριμένη έχει 6 θέσεις).
/ Β

ΥΓ ...όσον αφορά το φόρουμ, όπως -σχεδόν- όλα τα φόρουμ άλλωστε, η κατάστση είναι "υποτονική"
και
είναι ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ να ΑΛΛΑΞΕΙ !

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: john triple στις 10/06/2019 12:36 μμ.

vassa"Έχω το ίδιο πρόβλημα με τρόμπα από Daytona, τοποθετημένη σε Sprint,
δλδ γίνεται εξαέρωση και μετά από κάποια χλμ η μανέτα "πέφτει"(= απαιτεί μεγαλύτερη διαδρομή για το ίδιο αποτέλεσμα πέδησης).
Λύση δεν έχω βρει, κάποια στιγμή ο γνωστός Σάκης την έκανε ένα σέρβις (μάλλον υπάρχει κάποιο κιτ με τσιμουχάκια κτλ) έχοντας με προειδοποιήσει ότι άλλες φορές έχει και άλλες όχι αποτέλεσμα, στη δική μου περίπτωση δεν είχε.
Απλά έχω μάθει να ζω με αυτό σε κάθε αλλαγή λαδιών γίνεται και εξαέρωση, η μανέττα τιθεται στο 3 και μέχρι την επόμενη φτάνει στο 1 (η συγκεκριμένη έχει 6 θέσεις).
/ Β

ΥΓ ...όσον αφορά το φόρουμ, όπως -σχεδόν- όλα τα φόρουμ άλλωστε, η κατάστση είναι "υποτονική"
και
είναι ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ να ΑΛΛΑΞΕΙ !"
Και εγώ μάλλον έπεσα στην κατάσταση το ότι δεν είχε αποτέλεσμα, βασικά τώρα προβληματίζομαι είτε να μπω στην διαδικασία της εξαέρωσης...που το έχω μάθει και το κάνω μόνος μου πλέον είτε να ψαχτω για τρόμπα...

Θα ενεργοποιηθεί το φόρουμ μόνο εφόσον απαντάει κάποιος που και που!!!

Κιτ ήταν ακριβό γενικά

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: vassat στις 10/06/2019 7:36 μμ.

john triple"
...βασικά τώρα προβληματίζομαι είτε να μπω στην διαδικασία της εξαέρωσης...που το έχω μάθει και το κάνω μόνος μου ..."


Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή,
κάθε πότε απαιτείται εξαέρωση;;;
/ Β

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: john triple στις 12/06/2019 4:26 μμ.

vassa"
john triple"
...βασικά τώρα προβληματίζομαι είτε να μπω στην διαδικασία της εξαέρωσης...που το έχω μάθει και το κάνω μόνος μου ..."


Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή,
κάθε πότε απαιτείται εξαέρωση;;;
/ Β"
Χμμμμμ είναι λίγο σχετικό αυτό....στους δύο μήνες νομίζω άνετα, καπου εκει νομίζω!!!


Απλά πιστεύα με το Κιτ ότι θα έβγαζα άκρη

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: vassat στις 12/06/2019 9:31 μμ.

Είναι -θεωρώ- αρκετά συχνά το δίμηνο,
η δική μου εμπειρία είναι μία-δύο φορές κάθε 5Κ χλμ.
/ Β

Re: Τρόμπα Φρένου  

  Από: john triple στις 19/06/2019 2:44 μμ.

Απλά με ενοχλεί να σου πω την αλήθεια να μην έχω φρένο... Βασικά με χαλάει αλλά τεσπα!!! Προσωρινά για το καλοκαίρι με κόβω για εξαέρωση και μόνο, εκτός και αν πάρει η Ουρουγουάη το κόπα Αμέρικα και πληρωθούμε αχαχχαχα


Και έλεγα να τα ρίξω σε δισκοπλακες τα λεφτά τρομάρα μού

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk