Θορυβος στην αλλαγη

Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: Lambros_ST στις 25/01/2011 10:08 μμ.

Γεια σε ολους, εχω ενα speed triple και εχω καταλαβει ενα παρα3ενο θορυβο τελευταια. Οταν ανοιγω την πρωτη και 8ελω να κανω γρηγορη αλλαγη σε δευτερα ακουγεται ενας απαισιος θορυβος,σαν να κλοτσαει η αλυσιδα....δεν μπορω να περιγραψω ακριβως τον θορυβο αλλα ειναι σαν να μην περνει την ταχυτητα κανονικα.Αν γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει να μου δωσει τα φωτα του.Εσεις πως κανετε σωστη αλλαγη ταχυτητων οταν αναιβαζετε και οταν κατεβαζετε????
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: tooljim13 στις 25/01/2011 10:52 μμ.

Ίσως αφού κάνεις γρήγορη αλλαγή ίσως αυτό να σημαίνει πως δεν προλαβαίνεις να πατήσεις οοοοοοοοολο τον συμπλέκτη με αποτέλεσμα να μπαίνει σχεδόν καρφωτή!!!Λέω γω τώρα...

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: tharis στις 26/01/2011 12:34 πμ.

Μονο σε "γρηγορη αλλαγη" ή γενικα στις ψηλες στροφες ? Δοκιμασε να αλλαζεις σταδιακα οσο ανεβαινουν οι στροφες μεχρι να το μαθεις.. Μαλλον βιασζεσαι και κανεις κατι λαθος .. (συγχρονισε καλυτερα το κλεισιμο του γκαζιου με την αλλαγη)

Επισης να θυμασαι οτι απο πρωτη σε δευτερα η διαδρομη ειναι μεγαλυτερη απ οτι στις υπολοιπες αλλαγες διοτι μεσολαβει η νεκρα.. Ετσι κι αλλιως δε χρειαζεται να τερματιζεις την πρωτη με τοσα αλογα ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: Sprinter στις 26/01/2011 9:10 πμ.

Να φαντασθώ πως η το μηχανάκι είναι καινούργιο, είτε εσύ καινούργιος στο μηχανάκι είτε και τα δύο?

Δούλεψε τις αλλαγές σου σωστά (με αποφασιστικότητα και όχι βιασύνη) και μη χαιδεύεις τον λεβιέ ταχυτήτων, αφού τσεκάρεις στον μηχανικό σου πως ο λεβιές είναι σωστά τοποθετημένος και ίσιος. Αν το μηχανάκι είναι καινούργιο, κάνε και λίγη υπομονή να στρώσει το 'αντρικό' κιβώτιο.

Οπως λένε και οι άλλοι, σε αυτό τον κινητήρα μη κρατάς υπερβολικά την πρώτη, δεν κερδίζεις πολλα με την ευθεία που έχει για καμπύλη ροπής. Μάλλον χάνεις.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: Aris. στις 26/01/2011 10:10 πμ.

Παρε 600αρι..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: Lambros_ST στις 26/01/2011 1:46 μμ.

Sprinter"Να φαντασθώ πως η το μηχανάκι είναι καινούργιο, είτε εσύ καινούργιος στο μηχανάκι είτε και τα δύο?

Δούλεψε τις αλλαγές σου σωστά (με αποφασιστικότητα και όχι βιασύνη) και μη χαιδεύεις τον λεβιέ ταχυτήτων, αφού τσεκάρεις στον μηχανικό σου πως ο λεβιές είναι σωστά τοποθετημένος και ίσιος. Αν το μηχανάκι είναι καινούργιο, κάνε και λίγη υπομονή να στρώσει το 'αντρικό' κιβώτιο.

Οπως λένε και οι άλλοι, σε αυτό τον κινητήρα μη κρατάς υπερβολικά την πρώτη, δεν κερδίζεις πολλα με την ευθεία που έχει για καμπύλη ροπής. Μάλλον χάνεις."

Εγω ειμαι καινουργιος, οχι το μηχανακι.Ποτε δεν την φτανω στον κοφτη....κατι μου λεει πως φταιει ο επιλογεας των ταχυτητων, γιατι και το μηχανακι ειναι μοντελο του 2006 (τελος) και το αγορασα με 44.000 χλμ.Να φανταστεις εχθες 3εκινησα να παω μια βολτα και οταν γυριζα δεν επερνε τις ταχυτητες παρα μονο 1η 2α 3η και την τεταρτη με το ζορι....την πηγα σε ενα μηχανικο μου και μετα τις επαιρνε αλλα με μια δυσκολια.

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: tharis στις 26/01/2011 1:50 μμ.

ειχες αλλη μηχανη πριν ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: Lambros_ST στις 26/01/2011 2:03 μμ.

haris"ειχες αλλη μηχανη πριν ?"


Οχι ποτε ουτε παπακι οταν ημουνα μικρος, ειχα αγορασει ενα beverly 500 το πουλησα γιατι ηθελα πολυ να αγορασω μηχανη.Να φανταστεις οτι την προσεχω σαν τα ματια μου...να πω πως την ειχα σπασει για μηχανη....

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: tharis στις 26/01/2011 2:06 μμ.

E θα μαθεις τοτε.. φροντισε ο λεβιες να ειναι σε τετοιο υψος ωστε να μπορεις να τον σηκωνεις μεχρι πανω χωρις να "σπας" το ποδι σου τελειως .. και σιγα σιγα στην αρχη
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θορυβος στην αλλαγη  

  Από: black_power στις 27/01/2011 2:27 πμ.

δε νομίζω ρε να φταίει η ρύθμιση του επιλογέα ή το οτι δε κουμπώνει ο Λάμπρος σωστα τις ταχύτητες...
για να βάζει 1η-2α-3η εύκολα και να δυσκολεύεται στις υπόλοιπες κατι άλλο παίζει...
οι ταχύτητες απ οσο εχω παρατηρήσει με την ίδια "ευκολία" κουμπώνουν.

edit:Ας μην ανοίξεις και 3ο thread για το ιδιο θέμα