Χαμήλωμα Speed Triple

Χαμήλωμα Speed Triple  

  Από: AkisP στις 26/01/2011 1:03 πμ.

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Πρόσφατα αγόρασα Speed Triple '10. Είμαι πόλυ ευχαριστημένος γενικά αλλά έχω ένα θέμα με το ύψος τής. Είμαι 1,68 περίπου και πατάω ισα ισα τις μύτες μου, κάτι το οποίο μου δημιουργεί μία ανασφάλεια σε ορισμένες περιπτώσεις και φαντάζομαι πως ακόμα περισσότερο όταν αρχίσω να παίρνω και συνεπιβάτη (ακόμα στρώνω). Ξέρω πως χαμηλώνοντας θα θυσιάσω λίγο απο την οδηγική συμπεριφορά αλλά και απο την άλλη...
'Εχω βρεί λύσεις μέσω internet στο εξωτερικό αλλά θα ήθελα και καμία πληροφορία από συμπατριώτες. Είχε ποτέ κάνεις παρόμοιο πρόβλημα και να το έλυσε ή να έχει να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ

Re: Χαμήλωμα Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 26/01/2011 9:01 πμ.

Η γνωμη μου είναι να κάνεις λίγο υπομονή γιατί είναι πολύ πιθανό να συνηθίσεις. Προσπάθησε να μάθεις πως να στηρίζεσαι στο ένα πόδι μετακινούμενος ελαφρά στη σέλα όταν σταματάς. Τόσοι και τόσοι έχουν οδηγήσει ψηλά ον-οφφ φτάνοντας να πατούν όπως λές μόνο στις μύτες.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις, δύο οι λύσεις. 1. Αφαίρεση υλικού από τη σέλα (σε ταπετσέρη) αν η προσπάθειά σου είναι να το χαμηλώσεις πολύ λίγο και 2. Το χαμήλωμα της μηχανής. Εχεις δίκιο πώς αυτό επηρεάζει τη γεωμετρία, αν όμως συνδυάσεις προσεκτικά το χαμήλωμα πίσω μέσω του κίτ με τους τριγωνικούς συνδέσμους του μοχλικού με κατέβασμα των καλαμιών, κρατώντας την κατανομή του βάρους ίδια, λίγη επίδραση στη συμπεριφορά θα έχεις. Και εδώ, μη πας για κάτι πολύ extreme (δηλαδή να πατάνε πλήρως και οι δύο πατούσες), απλώς να ψάξεις για κάτι που θα χαμηλώσει το μηχανάκι τόσο ώστε να πατήσεις με τους το μπροστινό μέρος της πατούσας και όχι μόνο με τις μύτες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Χαμήλωμα Speed Triple  

  Από: Aris. στις 26/01/2011 10:13 πμ.

Αυτο ακριβως που ειπε ο σοφος απο πανω.

Αν κανεις μεγαλες βολτουλες μην "σκαλισεις" την σελα.. Δεν εχει που δεν εχει ... θα βγαλεις καλους στον πωπο...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Χαμήλωμα Speed Triple  

  Από: tharis στις 26/01/2011 12:09 μμ.

AkisP"...ακόμα περισσότερο όταν αρχίσω να παίρνω και συνεπιβάτη (ακόμα στρώνω)."


Λιγο ασχετο με το χαμηλωμα αλλα δε πιστευω να φοβασαι μηπως ζοριστει το Speed απο το συνεπιβατη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Χαμήλωμα Speed Triple  

  Από: AkisP στις 29/01/2011 5:06 μμ.

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις, ψαχνω ομως να βρω καποιον που το εχει ειδη χαμηλωσει να δω πως ειναι και να ακουσω εντυπωσεις απο την αλλαγη συμπεριφορας.

Και λιγο χλωμο να ζοριστει απο τον συνεπιβατη λες ε?

Re: Χαμήλωμα Speed Triple  

  Από: tharis στις 29/01/2011 5:35 μμ.

AkisP"Και λιγο χλωμο να ζοριστει απο τον συνεπιβατη λες ε?"


Στη χειροτερη να κανει καμια σουζα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..