1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 7:45 μμ.

Βγήκε ο ήλιος μετά από ημέρες κ είπα να πλύνω και να γυαλισω το εργαλείο που να μην εσωνα..
Τόνισα στον πλυστη ΟΧΙ Πιεστικο και να προσέξει κοντέρ εξατμιςη ψυγείο κλπ κλπ
Πηγαίνω αργότερα ,όντως ΠΟΛΥ όμορφο κ μου λέει έβαλα Πιεστικο αλλά από απόσταση και μόνο στη ζαντα επειδή είχε βρωμιες επεμεινα.Ωραία απαντώ κ πάω να φύγω .Παίρνει με την πρώτη ,ΠΟΛΥ Ωραία λέω δεν κάνω και μια μικρή βόλτα .Στο τελευταίο χιλιόμετρο αισθάνομαι μικρά κομπιασματα στο γκάζι ,λίγο αργότερα τα κομπιασματα αυξάνονται και η βελόνα του στροφομετρου αρχίζει κ χάνει .Έξω από το σπίτι μου όπου φτάνω (ευτυχώς ) το ρελαντί είναι ασταθεστατο και σβηνει.Προσπαθώ να την αναψω 1,2,3 παει να πάρει ,ακούω και κάτι σκασίματα απο την εξατμιση κ πάλι τίποτα .αφήνω καμία ώρα και ξαναπροσπαθω .Τα ίδια .προσπάθησα αρκετές φορές και για να μη βλαψω κ τη μπαταρία τα παράτησα..
Τα φώτα σας ;;
Αν την ξαναπλυνω πάντως σε Πλυντηριο να μου βγάλουν το δοντι (άνευ αναισθητικου)!
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: krysta στις 23/03/2011 8:10 μμ.

από το πολύ λίγο που διάβασα στο apriliabikers τα σιβεράκια έχουν ένα θέμα με φίσες μη μονωμένες, εκτεθιμένες σε νερό, σκόνες κλπ.. έχει παρουσιαστεί και σε άλλα μετα απο πλύσιμο με πιεστικά , μπες στο εν λόγω φόρουμ και διάβασε , έχει άπειρες σελίδες για το ντόρσο και για το σίβερ
"diobo'...!"

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 8:20 μμ.

krysta"από το πολύ λίγο που διάβασα στο apriliabikers τα σιβεράκια έχουν ένα θέμα με φίσες μη μονωμένες, εκτεθιμένες σε νερό, σκόνες κλπ.. έχει παρουσιαστεί και σε άλλα μετα απο πλύσιμο με πιεστικά , μπες στο εν λόγω φόρουμ και διάβασε , έχει άπειρες σελίδες για το ντόρσο και για το σίβερ
"


Ευχαριστώ βρε Χρυσα αλλά ποιο σιβερακι...Εδώ κ 5 μέρες αγορασα το speed triple
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: krysta στις 23/03/2011 8:22 μμ.

redf"
krysta"από το πολύ λίγο που διάβασα στο apriliabikers τα σιβεράκια έχουν ένα θέμα με φίσες μη μονωμένες, εκτεθιμένες σε νερό, σκόνες κλπ.. έχει παρουσιαστεί και σε άλλα μετα απο πλύσιμο με πιεστικά , μπες στο εν λόγω φόρουμ και διάβασε , έχει άπειρες σελίδες για το ντόρσο και για το σίβερ
"


Ευχαριστώ βρε Χρυσα αλλά ποιο σιβερακι...Εδώ κ 5 μέρες αγορασα το speed triple "

ε αλλαξε βρε ανθρωπε το μηχανάκι σου στο προφίλ σου
αφου δε λες ποιο..που να ξέρω? σορρυ! αλλα αυτο για τις φίσες ισχυει σε ολα τα μηχανάκια
α! και καλορίζικο !!
υγ.. κρύστα
"diobo'...!"

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: petros paloukidis στις 23/03/2011 8:27 μμ.

doctor τι κακοτυχια ειναι αυτη?πηγαινε το στα παιδια εκει οπου σου ειπα..
ο τολμων νικα!

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 8:42 μμ.

Αν ήξερα πως θα το κανά έστειλα το πισι για σέρβις κ με το ριμαδοαιφον δεν τα βλέπω καθαρά φαίνεται ..
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 8:45 μμ.

petros paloukidis"doctor τι κακοτυχια ειναι αυτη?πηγαινε το στα παιδια εκει οπου σου ειπα.."

Το σκεφτηκα βρε Πετρο μα το γκαράζ που το χω είναι 20 μέτρα κατηφόρα κλίσης 60 μοιρών ! Με βλέπω να χανώ τα μετέωρα αν δεν πάρει κ αύριο .. ((
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Billy στις 23/03/2011 8:49 μμ.

Ποιό speed έχεις;2005,2008,2011;
Όταν βγάλεις άκρη,για πες μας τι παίζει,για να το αποφύγουμε.
Με πιεστικό έχω πλύνει και 'γω το speed μου αλλά τη γλύτωσα.

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: chris.r675 στις 23/03/2011 8:52 μμ.

νομιζω οτι υπαρχει και αλλο ενα ποστ με προβλημα μετα το πλυσιμο,κανε ενα ψαξιμο,
αν θυμαμαι ειχε καψει μια ασφαλεια,την αλλαξε και ολα κομπλε
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 8:58 μμ.

Έχω του 2007. Έχει όμως καμμιά ιδιαίτερη σημασία αυτό ; Δε νομίζω ..Αν θες τη συμβουλή μου μην το ξαναπλυνεις ποτέ με Πιεστικο .Λαστιχακι απλό κι αυτό απο απόσταση κ σκουπισμα αμέσως ..
Το προβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι κ πως να πρωτοκοιταξω :εξατμιση ,μπουζι ,φυσες, μπαταρία ; Πάνω που έστρωσε ο καιρός κ πρώτη μου εβδομάδα με το s3 κ ενόψει της εκδρομής στα μετέωρα ! Θα μου στρίψει μιλάμε !!
- το διάβασα το άλλο θέμα ,δεν είχε τα ίδια συμπτώματα ..εμένα όλα ανάβουν κανονικά ,παει να πάρει κ γονατιζει .Και με μπαταρία ολοκαινουρια
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: tharis στις 23/03/2011 9:01 μμ.

Απ την στιγμη που πηρε και δουλευε κανονικα αρχικα δε νομιζω να ειναι ηλεκτρονικο το θεμα ..

Αυτο που σκεφτομαι ειναι η εισαγωγη του φιλτρου αερα κατω απο τα φωτα (τουλαχιστον ετσι ειναι στο street) η οποια δεν πολυφαινεται κι ολας κι αν εριξε απο κατω προς τα πανω νερο για να τα πλυνει πιθανον να πηρε νερο μεσα ..

Αν μπορεις κανε ενα check αν και ουτε αυτο ειναι ευκολο ..

Κι εσυ βρε ανθρωπε καινουργια μηχανη χωρις να την εχεις πλυνει ποτε μονος σου πας και την αφηνεις να σου την πλυνουν και φευγεις κι ολας ???
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: tharis στις 23/03/2011 9:04 μμ.

Παρεπιπτοντως την δικια μου την εχω πλυνει αρκετες φορες με πιεστικο, πολυ προσεκτικα ομως με καταλληλη πιεση και γωνια για καθε σημειο, χωρις κανενα προβλημα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 9:15 μμ.

Μα τι να κανα; Να καθομουν μπαστακας μια ώρα δίπλα στο Πλυντηριο να προσέχω υπό ποια γωνία το πλένει ;;; !!
Απλά λόγω βροχών των προηγούμενων ημερών λερωθηκε κ είπα να το χαρώ φρεσκοπλυμενο ..
Το γελοίο της ιστορίας είναι ότι η μηχανή είναι κατασκευασμένη στην Αγγλια κ απο Αγγλους ! (τις μισές μέρες βρέχει !!)κ σκέφτηκα ότι δε θα χαμπαριαζει Χριστο ..αμ δε!!
-θα τσεκαρω κ το φιλτρο( αν το βρω) αλλά χλωμο το κόβω .Είναι κουφο πάντως που πήρε μπροστά κ για 2-3 χιλιόμετρα ήταν τζι τζι .Τι στο καλό να πάθε μετα δεν μπορώ να καταλάβω ..
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: tharis στις 23/03/2011 9:27 μμ.

Βγαλ την αυριο στον ηλιο και περιμενε.. Αν μπορεις και να ξεβιδωσεις και το τεποζιτο να το σηκωσεις/βγαλεις και να στεγνωσεις τπτ απο κατω ακομα καλυτερα.. Παρε και σ ενα συνεργειο και ρωτα αν μπορει να παρει νερο το φιλτρο απο κει κατω..

Ας ελπισουμε οτι ειναι κι εσενα θεμα στεγνωματος .. !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 23/03/2011 9:34 μμ.

Ας ελπίσουμε ..απ τα νεύρα μου Προσπαθώ κάθε μισή ώρα ..αν συνεχίσω έτσι παει την έφαγα τη μπαταρία .
Να προσθέσω κ το τελευταίο εύρημα :μετα άπο 6-7 μιζιες ακούγεται ένα απότομο θορυβωδες ΚΤΑΚ κάπου απο τον κινητηρα και ξανασβυνει ,σε αντίθεση μενενα που έχω ανάψει ..
the road is made clear when viewed from above..