απορία για speed triple

απορία για speed triple  

  Από: claire drakakis στις 28/02/2012 5:57 μμ.

Οταν αγόρασα το πρώτο μου triumph το 2006 μέσα στους τρείς πρώτους μήνες και προφανώς εντός εγγύησης, είχα ενα πρόβλημα με το rectifier με αποτέλεσμα να απευθύνθω στην τοπική αντιπροσωπεία του halifax city.Ευτυχώς η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και μέσα σε δύο μέρες το 675 μου ήταν και παλι στο δρόμο.Μέσα στην ίδια εβδομάδα ξαναχρειάστηκε επισκευή το συγκεκριμένο ανταλλακτικό και μαζί με αυτό και το fuelpump.Η εξήγηση του συνεργείου ηταν πως δημιουργήθηκε πρόβλημα λόγω του κρύου.Τελικά ολα πηγαν καλα και χωρις καμια χρεωση.Θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος ιδιοκτήτης speed triple αντιμετώπισε αντίστοιχα προβλήματα και αν η αντιπροσωπειες εδω εχουν τοσο καλη εξυπηρέτηση
Don't be afraid of what they'll say.
Who cares what cowards think? Anyway,
They will understand some day,
some day.

Re: απορία για speed triple  

  Από: Costas στις 28/02/2012 6:17 μμ.

Δεν είχα το Speed Triple αλλά ξέρω οτι τα πρώτα μοντέλα Daytona (2006) είχαν αυτό το πρόβλημα οπότε μπορεί να έχει κάποια σχέση. Με τις βλάβες γενικά δεν έχεις πρόβλημα εφόσον είναι εντός εγγύησης, γιατί οι εγγυήσεις παίζουν κανονικά. Από εκεί και πέρα αν η μηχανή βγει εκτός εγγύησης μπλέκεις ,ειδικά αν είναι τέτοιο ηλεκτρολογικό θέμα. Εγώ τουλάχιστον έμπλεξα, ίσως οι υπόλοιποι να είναι πιο τυχεροί.

Re: απορία για speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 28/02/2012 6:56 μμ.

Ok, αλλά γιατί αναφέρεις το 675 και μετά ρωτάς για το speed triple? Έχεις το ένα και θα πάρεις το άλλο;

Στο δικό μου Street Triple πάντως, μια ωραία νύχτα του Ιουλίου, το rectifier κάηκε μια και όξω, αλλάχθηκε αμεσότατα εντός εγγύησης με άψογη εξυπηρέτηση από αντιπροσωπεία με το ενισχυμένο ανταλλακτικό rectifier και έκτοτε κανένα απολύτως θέμα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: απορία για speed triple  

  Από: claire drakakis στις 28/02/2012 7:26 μμ.

Μάλλον δεν το έχεις διαβάσει αλλά το 675 είναι στο σπίτι μου στον Καναδά και για τον καιρό που θα είμαι Ελλάδα σκεφτηκα να αγοράσω κάτι αλλό. Από τις λιγοστές απαντήσεις αλλά και με μια ματιά στο forum διαπιστώνω ότι βρίσκεις λύση σίγουρη μόνο αν κατι είναι στην εγγύηση.Τι γίνεται αν δεν είναι?
Don't be afraid of what they'll say.
Who cares what cowards think? Anyway,
They will understand some day,
some day.

Re: απορία για speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 28/02/2012 7:35 μμ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν παρακολουθώ το forum τόσο συχνά όσο παλιότερα, οπότε ναι, αν το είχες γράψει κάπου αλλού δεν το γνώριζα, αλλά τέσπα, διευκρινίστηκε, πάει αυτό.

Αν έχει λήξει η εγγύηση, ισχύει ότι ισχύει για ΟΛΑ τα πράγματα που έχει λήξει η εγγύησή τους. Το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη. Λύση τεχνικά βρήσκεις και για μοτοσυκλέτες του 1932, για triumph σύχρονα δεν θα βρήσκεις;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: απορία για speed triple  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 28/02/2012 10:05 μμ.

Αν είσαι εκτός εγγύησης,να το πας στον γκουρού Σάκη Κόντη στο Πολύγωνο.Εγώ παρόλο που είμαι ακόμα εντός εγγύησης εκεί το πάω.Είναι ότι καλύτερο για triumph στην Αθήνα

Re: απορία για speed triple  

  Από: Billie στις 29/02/2012 2:11 μμ.

Τα offtopic μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.forumtriumph.gr/ullogi-offtopic-t3380-240.html?hilit=offtopic
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: απορία για speed triple  

  Από: orange στις 05/03/2013 10:45 πμ.

όπως και νά 'χει είτε έχεις speed triple είτε έχεις street triple όποιο πρόβλημα και αν έχεις θα βρεις λύση. Είτε εντός είτε εκτός εγγύησης. Άλλωστε η διαφορά στα εντός και εκτός εγγύησης είναι το ποιος πληρώνει.

Καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι θέλεις να μάθεις αν και πώς αντιμετωπίζονται προβλήματα στα μηχανάκια της Triumph... γενικότερα.

Όλα τα προβλήματα που πιθανόν αντιμετωπίσεις θα επιλυθούν. Τουλάχιστον αυτό λέει η δική μου εμπειρία από Θεσσαλονίκη (δεν ξέρω που θα βρίσκεσαι στην Ελλάδα). Αλλά και πανελλαδικά η Triumph έχει συνεργεία. Με απλά λόγια... Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα... go for it.

Re: απορία για speed triple  

  Από: PTiger800 στις 05/03/2013 11:50 πμ.

range"Άλλωστε η διαφορά στα εντός και εκτός εγγύησης είναι το ποιος πληρώνει.
"


...και στο τι πληρώνει καμμία φορά.
Εξηγώ:
Εντός εγγύησης, η επέμβαση που θα γίνει είναι η ελάχιστη δυνατή απαραίτητη για την επίλυση του προβλήματος. Όπως θα έπρεπε να είναι σε κάθε επισκευή οποιουδήποτε μηχανικού πράγματος. Αυτό συμβαίνει γιατί το συνεργείο επωμίζεται το κόστος της εργασίας, το οποίο πληρώνεται ψίχουλα από την μαμά Τ για εργασίες εντός εγγύησης. Άρα τους συμφέρει να βρουν κατευθείαν το πρόβλημα και να το λύσουν με τις λιγότερες δυνατές ενέργειες.

..εκτός εγγύησης, αν πέσεις στον λάθος άνθρωπο (που είναι πιθανό), η επεμβαση(εις) που θα γίνει(ουν) μπορεί να είναι οτιδήποτε συμφέρει τον επεμβαίνοντα...

Άρα τελικά βρες καλό συνεργείο...
...και πριν βιαστεί κανείς να απαντήσει, νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν ράμματα για όλες τις γούνες.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη (λίγο off topic), αν πας σε συνεργείο, περιγράψεις βλάβη και σου πουν ότι φταίει το "χ" εξάρτημα κατευθείαν... πήγαινε αλλού. Απόφυγε τους σίγουρους, τους ξερόλες και τους φαφλατάδες.

Και Claire, έχε στο μυαλό σου ότι το μόνο κοινό που έχουν ο Καναδάς με την Ελλάδα, ως προς τα συναλλακτικά ήθη, είναι ότι είναι οι βορειότερες χώρες...
Ο Καναδάς της Αμερικής και η Ελλάδα της Αφρικής...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: απορία για speed triple  

  Από: HelenKoR στις 05/03/2013 4:01 μμ.

Φαντάζομαι (και ελπίζω) οτι μετά απο εναν (ημερολογιακό) χρόνο θα έχει μάθει όλα όσα χρειάζεται!

PTiger800"[...]

Κατά την ταπεινή μου γνώμη (λίγο off topic), αν πας σε συνεργείο, περιγράψεις βλάβη και σου πουν ότι φταίει το "χ" εξάρτημα κατευθείαν... πήγαινε αλλού. Απόφυγε τους σίγουρους, τους ξερόλες και τους φαφλατάδες.
[...]"


Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Κι αν περιγράψω βλάβη, μου πουν κατευθείαν οτι φταίει το "χ" εξάρτημα και όντως φταίει το "χ" εξάρτημα;
Για να εκφράζεις τέτοια άποψη, σίγουρα έχεις τους λόγους σου (ανάλογες εμπειρίες..)
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: απορία για speed triple  

  Από: PTiger800 στις 05/03/2013 5:10 μμ.

HelenKoR"Κι αν περιγράψω βλάβη, μου πουν κατευθείαν οτι φταίει το "χ" εξάρτημα και όντως φταίει το "χ" εξάρτημα; "


Και αν ζητήσεις από κάποιον να σου προβλέψει τι ζαριά θα ρίξεις με ένα ζάρι, έχει 1 στις 6 να το πετύχει. Εδώ όμως μιλάμε τις περισσότερες φορές για έναν κινητήρα (ένα κλειστό κουτί αν θες) που κάτι παρουσίασε.
Συνήθως για ένα σύμπτωμα μπορεί να φταίνε διάφορα πράγματα. Ο σωστός επαγγελματίας (κατά τη γνώμη μου) θα πρέπει τουλάχιστον να διερευνήσει και ο ίδιος (να κάνει βόλτα, να ακούσει τον ύποπτο θόρυβο, να νοιώσει τον ύποπτο κραδασμό) πριν αποφανθεί.
Προτιμώ τον μεθοδικό από τον μάγο, για να το πω διαφορετικά.

Επίσης αν η άποψη περι αποκατάσταση της βλάβης είναι κατευθείαν δαπανηρή για εμένα είναι ύποπτο π.χ. :
"πρέπει να αλλάξεις κιβώτιο"
"έχει πάρει το πλαίσιο" (κοιτώντας λοξά για να ευθυγραμμίσει το πλαίσιο με το μάτι του...)
Κάτσε ρε μάστορα...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: απορία για speed triple  

  Από: HelenKoR στις 06/03/2013 11:03 πμ.

Κατά την άποψή μου (και νομίζω θα συμφωνήσεις κι εσύ) το καλύτερο θα ήταν να βρούμε εναν πολύ καλό μηχανικό και άνθρωπο!
Αν είναι πολύ καλός άνθρωπος δεν θα προσπαθήσει να σε ξεγελάσει.
Και αν είναι πολύ καλός μηχανικός αυτά που θα σου λέει θα είναι αξιόπιστα (και όχι μαγικά λόγια βγαλμένα απο το κεφάλι του).

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: απορία για speed triple  

  Από: orange στις 06/03/2013 11:13 πμ.

χαχαχαααααα!!!!
Και γω νομίζω, μιας και το βλέπω πιο προσεκτικά, ότι μάλλον θα έχει βρει τις απαντήσεις που ζητούσε και μάλλον θα ήρθε και θα έφυγε! Χαχααα. Αλήθεια... πήρε κανά μηχανάκι η κοπέλα ή άδικα τα λέμε;

να κάνω και γω μία διευκρινιστική ερώτηση... άσχετη προφανώς με την απορία την πριν ένα χρόνο.

προς τον PTiger800.
αυτά που λες αφορούν στη γενικότερη εμπειρία σου από μηχανάκια ή αφορούν στην εμπειρία σου με τα Triumph.
Περιγράφεις για παράδειγμα συγκεκριμένες βλάβες που αντιμετώπισες με triumph ή τις ατελείωτες καφεδοκουβέντες για μάστορες που βλέπουν στραβά πλαίσια με τη μέθοδο του ματιού;

και για παράδειγμα... τα "θεματάκια" που είχαν με τα πιστόνια τα tiger 1050, και έχεις ένα tiger 1050... και πήγαινες σε ένα συνεργείο και του έλεγες την περίπτωσή σου και την έγραφες και εδώ... Τι θα σου έλεγε το συνεργείο; Τι θα σου έλεγαν στο forum? Φέρτο να το κάνουμε βόλτα; Υπάρχει και η στατιστική υπάρχει και η μηχανολογία υπάρχει και η εμπειρία. Υπάρχει και το "έχει βουήξει ο τόπος με τα πιστόνια".

Ο σωστός επαγγελματίας ή μάλλον ο σωστός μηχανικός είναι αυτός που θα σου επισκευάσει το μηχανάκι, θα σεβαστεί την τσέπη σου (και συ την δική του) και πιθανόν να σου πει και δυο κουβέντες για το τι είχε, πώς το έπαθε ή τι πρέπει να προσέχεις. Αν έχεις τη διάθεση να ακούσεις ή θες να μάθεις. Γιατί υπάρχουν πολλοί τους οποίους δεν τους ενδιαφέρει αρκεί να έχει επισκευαστεί και να μην ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα. Και να μην ξεχνάμε... να σου κόψει απόδειξη!

Re: απορία για speed triple  

  Από: PTiger800 στις 06/03/2013 12:21 μμ.

HelenKoR"Αν είναι πολύ καλός άνθρωπος δεν θα προσπαθήσει να σε ξεγελάσει.
Και αν είναι πολύ καλός μηχανικός αυτά που θα σου λέει θα είναι αξιόπιστα (και όχι μαγικά λόγια βγαλμένα απο το κεφάλι του)."

range"Ο σωστός επαγγελματίας ή μάλλον ο σωστός μηχανικός είναι αυτός που θα σου επισκευάσει το μηχανάκι, θα σεβαστεί την τσέπη σου (και συ την δική του) και πιθανόν να σου πει και δυο κουβέντες για το τι είχε, πώς το έπαθε ή τι πρέπει να προσέχεις."

Συμφωνούμε. Και ο τρόπος μου να το τσεκάρω αυτό (ή μάλλον να το προσεγγίσω) για ανθρώπους που δεν γνωρίζω, είναι αυτός που έγραψα παραπάνω. Και μην ξεχνάμε ότι στη μαλακία του ο εξουσιοδοτημένος έχει τουλάχιστον να χάσει την εξουσιοδότησή του...

range"Περιγράφεις για παράδειγμα συγκεκριμένες βλάβες που αντιμετώπισες με triumph ή τις ατελείωτες καφεδοκουβέντες για μάστορες που βλέπουν στραβά πλαίσια με τη μέθοδο του ματιού;"

Αν διαβάσεις στο Forum σχολιασμούς για συνεργεία θα βρεις παρόμοιες ατάκες. Και άλλες τις κουβεντιάζουμε στις καφεδοσυναντήσεις και πάει λέγοντας. Ξέρω άνθρωπο, που για συγκεκριμένο πρόβλημα πήγε σε τρια συνεργεία, γνωστά και μη εξαιρετέα και πήρε τρεις διαφορετικές απαντήσεις, οι δύο εκ των οποίων ακριβες και η μία εκ των δύο στα πλαίσια της αστικής τζαζ. Πλην όμως τρεις διαφορετικές και μάλιστα για θέμα το οποίο δεν εξετάζεται με το μάτι.
Συγγνώμη που δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να μπλεξω νομικά με κανέναν.

range"τα "θεματάκια" που είχαν με τα πιστόνια τα tiger 1050, και έχεις ένα tiger 1050... και πήγαινες σε ένα συνεργείο και του έλεγες την περίπτωσή σου και την έγραφες και εδώ... Τι θα σου έλεγε το συνεργείο; Τι θα σου έλεγαν στο forum? Φέρτο να το κάνουμε βόλτα; "

Στο φόρουμ θα έπαιρνες διάφορες απαντήσεις (τρεις-τεσσερεις) ξεκινώντας από τα πιστόνια, αλλά και με άλλες εκδοχές.
Στο συνεργείο θα έπρεπε τουλάχιστον να το βάλει μπροστά και να το ακούσει πριν σου πει ότι είναι τα πιστόνια.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: απορία για speed triple  

  Από: vlaz1972 στις 23/11/2013 2:40 μμ.

Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιος στο φορουμ αν και εχω Triumph απο το 2005 speed triple και το 2008 απεκτησα και ενα Tiger 1050. Για δευτερη φορα απο τοτε που πηρα το triple αντιμετωπιζω θεμα με το κομπλερ της μιζας. Παρελαβα το κιτ απο την αντιπροσωπεια το οποιο χρυσοπληρωσα για δευτερη φορα. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι πια να πατησω μιζα μην μου τα δωσει παλι στο χερι. Ενα παιδι που αντιμετωπισε το ιδιο θεμα μου ειπε οτι αντικατασταθηκε το κιτ με καποιο νεοτερο ενισχυμενο αλλα αναγκαστηκε να τροχισει το καπακι γιατι δεν χωραγε. Εγω παρ ολο οτι διαβεβαιωθηκα απο την αντιπροσωπεια οτι εχω παραλαβει δηθεν το βελτιωμενο δεν βλεπω καμια διαφορα στις διαστασεις του με τις μετρησεις των παχυμετρων. Μηπως εφαγα φολα παλι? Μηπως επρεπε να ταιριαξω (αν γινεται) το κομπλερ του 2008 το οποιο λενε οτι βελτιωθηκε οριστικα? Αν καποιος εχει καμια ιδεα παιδια σχετικα με το θεμα ας την πει. Εχω παιδευτει ΑΣΧΗΜΑ και δεν θελω να την ξαναπατησω!!!!!!