Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050

Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: motocikletagr στις 10/02/2013 11:38 πμ.

Καλημέρα, έχω ενα speed 1050 του 2005 και θέλω να ρυθμίσω τις αναναρτήσεις για solo & 2ride καθημερινη κίνηση στην πολη .

Ξέρει κανεις τι προτείνει το εργοστασίο ή έχει δοκιμάσει κάτι και του αρέσει . Οτι εχω δοκιμάσει είτε ειναι πολυ μαλακο ή τοσο σκληρο που σε σαμαρακι ή λακουβα απογειώνομαι.

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 10/02/2013 7:11 μμ.

Πες μας πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι κι αν έχεις κάνει servis στην ανάρτηση, για να σε βοηθήσουμε

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: dimchrist στις 11/02/2013 2:41 πμ.

Ο κάθε αναβάτης έχει τις δικές του προτιμήσεις. Αν δεν πεις τι σου κάνει και δε σου αρεσει δε μπορεί κανείς να σε βοηθήσει.
motocikletagr"Οτι εχω δοκιμάσει είτε ειναι πολυ μαλακο ή τοσο σκληρο που σε σαμαράκι ή λακουβα απογειώνομαι."

Στην πρώτη περίπτωση αφαιρείς συμπίεση & στη δεύτερη αφαιρείς επαναφορά.

Βασικά ξεκίνα από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αν δεν έχεις το manual κλίκαρε στο παρακάτω λινκ.
Ειναι το owner manual για το Speed Triple 2005 & το Daytona 955.
Πήγαινε στη σελίδα 82 στο δεύτερο πίνακα. Εκεί θα δεις τις προτινόμενες ρυθμίσεις για μονός και διπλός.
https://www.dropbox.com/s/pcm0c2j3v2pum ... Manual.pdf

Μονός:
Πίσω προτείνει 2 στροφές από τέρμα σφιχτό την επαναφορά (rebound) αλλά και την συμπίεση (compression)
Μπροστά προτείνει 3 στροφές την προφόρτιση (pre-load) και 2 στροφή την επαναφορά αλλά και την συμπίεση.

Όταν θα είσαι διπλός θα σφίξεις κυρίως την συμπίεση.
Το μάνουαλ προτείνει πίσω 0,75 στροφές από τέρμα σφιχτό επαναφορά και συμπίεση
& μπροστά 3 στροφές προφόρτιση, 2 στροφές επαναφορά 1,5 στροφές συμπίεση

Ξεκίνα από εκεί και αν δε σου ταιριάξουν τότε άρχισε να τις σκαλίζεις.
Σε κάθε αλλαγή που θα κάνεις κάθε φορά θα πειράζει μόνο μία ρύθμιση (π.χ. μόνο την συμπίεση) και όχι πάνω από μισή στροφή.
Η ανάρτηση αν έχει αρκετά χιλιόμετρα ή έχει αρκετά ταλαιπωρηθεί τότε ότι και ρύθμιση να κάνεις στις αποσβέσεις του δε θα ακούει. Το μόνο που θα μπορείς να κάνεις αν δε θες να πάρεις επώνυμη aftermarket ή μεταχειρισμένη σε καλύτερη κατάσταση από τη δικιά σου είναι να της κάνεις σέρβις (π.χ. στο k-shock).

υ.γ. εδώ θα βρεις και το service manual σε περίπτωση που το χρειαστείς
http://www.scribd.com/doc/25694618/Work ... 050-3-2005

Triple Way

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: motocikletagr στις 11/02/2013 12:23 μμ.

Ευχαριστώ για τα manual . Το πρόβλημα ειναι οτι σε σαμαράκια απογειώνομαι και εχω αρχισει να ξενερώνω άγρια.

Θα δω τις ρυθμίσεις και ελπίζω να ισιώσει . Οι αναρτήσεις δεν νομίζω οτι ειναι ταλαιπωρημένες ,εχουν δεν έχουν 36.000 χλμ και έχω αλλάξει λάδια πριν ενα έτος σε εξουσιοδοτημένο και μου είχε πει οτι δουλεύουν οκ αλλά στα σαμαράκια γίνομαι superman.

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: dimchrist στις 11/02/2013 1:47 μμ.

Σηκώνεται απότομα όταν πάει να περάσει το σαμαράκι ή κατά τη διάρκεια που περνάει από επάνω από το σαμαράκι?

Triple Way

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: motocikletagr στις 11/02/2013 2:40 μμ.

dimchris"Σηκώνεται απότομα όταν πάει να περάσει το σαμαράκι ή κατά τη διάρκεια που περνάει από επάνω από το σαμαράκι?"


Με το που ακουμπάει στο σαμαρακι και συμπιέζεται με εκτινάσει στον ουρανο ,για ενα μικρό χρονικό διαστημα δεν παταω καθόλου στον δρομο .

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: Genesis στις 11/02/2013 4:15 μμ.

Μήπως να σκληρήνεις την επαναφορά σου ώστε να μην εκτονόνετε τόσο γρήγορα η ανάρτηση? Συνήθως όταν έχεις γρήγορα επαναφορά το κάνει αυτό (δηλ μαλακή)!

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: motocikletagr στις 11/02/2013 5:41 μμ.

s_mduck"Μήπως να σκληρήνεις την επαναφορά σου ώστε να μην εκτονόνετε τόσο γρήγορα η ανάρτηση? Συνήθως όταν έχεις γρήγορα επαναφορά το κάνει αυτό (δηλ μαλακή)!"


Οπότε λες να δοκιμάσω μαμά συμπίεση και να σκληρύνω την επαναφορά .

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: dimchrist στις 11/02/2013 6:35 μμ.

Για αρχή ξεκίνα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Αν συνεχίζει να το κάνει τότε κάνε πιο αργή την επαναφορά του μπροστινού (π.χ. μισή στροφή έξω)

Triple Way

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: motocikletagr στις 11/02/2013 8:19 μμ.

dimchris"Για αρχή ξεκίνα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Αν συνεχίζει να το κάνει τότε κάνε πιο αργή την επαναφορά του μπροστινού (π.χ. μισή στροφή έξω)"


Επειδή το μυαλό έχει κολλήσει ,ποιο αργή = ξεβιδώνω ή βιδώνω ?

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 11/02/2013 9:22 μμ.

Βιδώνεις

Re: Ρυθμιση αναρτησης σε Speed 1050  

  Από: dimchrist στις 11/02/2013 9:54 μμ.

Ναι πρέπει να βιδώσεις.
Την έχω ξαναπατήσει έτσι σκεπτόμενος την συμπίεση.
Αυξάνοντας την απόσβεση επαναφοράς βιδώνοντας προς τα μέσα αναπτύσσεται μεγαλύτερη αντίσταση στην απόσβεση της ανάρτησης οπότε γίνεται πιο αργή η επαναφορά.

Triple Way