Ηλεκτρικά φαντάσματα.

Ηλεκτρικά φαντάσματα.  

  Από: triplestoner στις 02/09/2014 1:05 πμ.

Θα προσπαθησω να είμαι σύντομος...
Πέρσυ το ST 07 που έχω μου αδειαζε τη μπαταρία και καταλήξαμε σε καμένα πηνία.
Αλλαγή μπαταρίας κ ολα οκ.

Μετα ανα περιόδους σε πολλες ζέστες αν το εσβηνα δεν ξαναπαιρνε μπροστά αμεσως παρα μόνο μετά απο κανα 10λεπτο. Πιθανός φόβος ανορθωτη. Δε δινω σημασία κυκλοφορώ ανετος.

Τελευταίους μήνες οταν γυρναγα σπίτι απο το κέντρο(μένω βόρεια), σταματωντας σε φανάρια και φτανοντας σπίτι κάτι μου μύριζε καμένο πλαστικο 'Η κατι παρόμοιο. Δεν εδωσα βάση περιμένω το service των 50Κ για να δω.

Πριν 2 βδομάδες μου καίγετε το μικρό δεξί φωτάκι που έχει κάτω απο το κεντρικό Η4( ασχετό ισως με την ιστορία).

Πριν 3 μέρες μου πεθαίνει η κόρνα(γενικά η κόρνα παντα οταν εβαζα μπρος ήταν βραχνιασμένη κ μετα απο λίγο ζωντάνευε).

Μετα απο 2 μέρες ακινησία το βαζω μπρος και πεθαίνουν και τα φλας και το βραδυ που γυρναώ σπιτι βλέπω πεθαμένο φώς φρένου.

Κοιτάω ασφαλεια Νο3 στην ασφαλειοθήκη κ ειναι περίφημη.

Κατεβάζω σχεδιάγραμμα ηλεκτρολογικών του ST και βλεπω οτι μπορει να είναι το θέμα μέσα στο ignition switch που λένε στο χωριό μου. Έριξα spray για κυκλώματα το πρώι να δω αν θα δουλεψει, ΤΖΙΦΟΣ. Παραγγειλα κ απο αμερική εναν ανορθώτη πιο τουμπανο να υπάρχει και ο θεος βοηθος.

ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΟΨΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΤΩΡΑ. ΠΑΠΑΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ευπρόσδεκτοι.
Οι ερωτες πληρωνονται μη το ξεχνατε.

*Πέμπτη παει συνεργειο να κοιταξουν πλεξουδα ηλεκτρολογικά γιατι πιθανον να εχει κοπεί κανα καλώδιο που δίνει το ρευμα στην τριάδα μου.
____________________________________________________________________
[size=100:iltkswpe]Cash Rulez Everything Around Me.

Re: Ηλεκτρικά φαντάσματα.  

  Από: Genesis στις 02/09/2014 6:01 μμ.

Να σαι ρωτησω κατι ο ανορθωτης που παραγγειλες λεγεται mosfet shidrigen fh0012aa καπως ετσι? Λενε οτι και στα tiger ειδαν διάφορα με τον ανορθωτη αυτό δεν ανεβαζε καθολου θερμοκρασίες σε σχεση με τον μαμα! Οσο για υο προβλημα μπορει να ειναι κ ο ανορθωτης αν δεν μπορει να δινει τις τασεις και στα καει ολα!

Re: Ηλεκτρικά φαντάσματα.  

  Από: Aris. στις 02/09/2014 8:20 μμ.

riplestoner"Τελευταίους μήνες οταν γυρναγα σπίτι απο το κέντρο(μένω βόρεια), σταματωντας σε φανάρια και φτανοντας σπίτι κάτι μου μύριζε καμένο πλαστικο 'Η κατι παρόμοιο"


Ισως κατι παρομοιο.. π.χ. καμμενο βερνικι πηνιων ..
Μαλλον "αρπαγμενα" πηνια μου μυριζουν...

Αυτο με την κορνα απλα αλλαξε την... κολανε με τα νερα που τρωνε και μετα ζητανε περισσοτερα για να αποδοσουν λιγοτερα.

Δεν ξερω πως συμπεριφερονται οι ανορθωτες σε υψηλες θερμοκρασιες αλλα να μην δινει ρευμα οταν ειναι υπερθερμασμενος και να δουλευει σωστα οταν κρυωνει μου ακουγεται καπως τραβηγμενο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ηλεκτρικά φαντάσματα.  

  Από: triplestoner στις 02/09/2014 8:25 μμ.

s_mduck"Να σαι ρωτησω κατι ο ανορθωτης που παραγγειλες λεγεται mosfet shidrigen fh0012aa καπως ετσι? Λενε οτι και στα tiger ειδαν διάφορα με τον ανορθωτη αυτό δεν ανεβαζε καθολου θερμοκρασίες σε σχεση με τον μαμα! "


Αυτόν εδώ παράγγειλα: http://www.regulatorrectifier.com/catal ... -Rectifier

Aris."
Ισως κατι παρομοιο.. π.χ. καμμενο βερνικι πηνιων ..
Μαλλον "αρπαγμενα" πηνια μου μυριζουν...
"


Αυτό ακριβως! Με το που ερθει ανορθωτης τσεκάρω πηνία πάλι και τον βαζω πάνω να γινει καινούριο το πιστόλι.

Θα μπει συνεργειο αυριο να λυθει να δουν πλεξουδα καλωδιων γιατι παιζει ναχει εκει κομενο/χαλασμενο καλώδιο.
____________________________________________________________________
[size=100:iltkswpe]Cash Rulez Everything Around Me.

Re: Ηλεκτρικά φαντάσματα.  

  Από: Aris. στις 04/09/2014 10:43 μμ.

Ναι, ενα τραυματισμενο εσωτερικα καλωδιο μπορει να δημιουργει προβλημα σε "παλιες" μηχανες που δεν φαινεται απο τον εγκεφαλο σαν σφαλμα, δυστηχως το σωστο ψαξιμο καλωδιων με ωμομετρηση απο την μια ακρη της πλεξουδας μεχρι την αλλη δεν προκειται να την κανει καποιο συνεργειο αν δεν δει-ψιλαφισει καποιο εμφανες προβληματικο καλωδιο. (Ειναι βαρετο για μενα που ειμαι ηλεκτρολογος)
Δεν ξερω πως και που ακριβως περιστρεφεται το τμημα των πηνιων αλλα καλο θα ηταν να κοιταξεις για τυχον γρατσουνιες ή στα ιδια τα τυλιγματα του πηνιου ή περιμετρικα στο "κελυφος" που φανταζομαι οτι βρισκονται.
Αντε παλια πηνια ,πες ,περασαν τα χρονια και χαλασαν... αλλα καινουρια σχετικα πηνια αμα εχουν αρπαξει παλι, 2 τινά μπορει να συμβαινουν. Ή καπου ξυνουν κατα την περιστροφη τους, ισως οταν ζεσταινεται η μηχανη που αρχιζουν οι διαστολες ή βρισκουν μεγαλη ηλεκτρικη αντισταση σε καποιο σημειο του κυκλωματος. (π.χ. τραυματισμενα καλωδια ή κακη ενωση σε φισα απο διαβρωση ή απο "μποσικα".)
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.