Μανιτάρια για Sprint 1050

Μανιτάρια για Sprint 1050  

  Από: iobaira στις 11/02/2008 7:53 μμ.

Είμαι κάτοχος ενός tiger 955/05 το οποίο πρόκειται να αντικαταστήσω τον επόμενο μήνα με ένα sprint st 1050 (παρεπιπτόντως πουλάω το tiger). Στο πλαίσιο της, ψυχολογικής περισσότερο, προετοιμασίας για την αλλαγή ψάχνω για τις απόψεις αν τα μανιτάρια αποτελούν λύση για τη τυχόν πτώση της μηχανής (ποτέ να μην συμβεί βέβαια!).
Στο tiger το θέμα το έχω λύσει τοποθετώντας κάγκελα, τα οποία βέβαια δεν μπαίνουν στο sprint. Ποια είναι η γνώμη σας; Κάποιοι λένε ότι βοηθούν και κάποιοι ότι θα είναι πιθανόν χειρότερα στην πτώση. Ποιος είναι ο πιο κατάλληλος τύπος/μάρκα μανιταριών;

Ευχαριστώ!!!

 

  Από: Case στις 12/02/2008 10:52 πμ.

Για το Sprint τσίμπισα ενα σετάκι μανιτάρια της R&G racing. Πολύ καλές κριτικές αλλά είναι αρκετά ακριβά (250 ευρώ) διοτι είναι 4. Τα καλύτερα για το μωρό μου.

Στο μεταξύ έφτασε επιτέλους η ST μου (περίμενα 7 μήνες) και είμαι στα σύνεφα παρόλο που κάνει παλιόκαιρο...
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

 

  Από: mixalakis στις 12/02/2008 11:41 πμ.

Το ξέρω ότι είμαι μειοψηφία, αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου τα μανιτάρια.
Θεωρώ ότι χαλάνε πάρα πολύ την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας και προστατεύουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Σε πολλές πτώσεις είναι πιθανό να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημιά στο πλαίσιο απ' το να μην υπήρχαν καθόλου. Υπάρχουν βέβαια είδη πτώσεων όπου τα μανιτάρια θα σε γλυτώσουν από πολλά ευρά!

Καλά ρε case, πήρες επιτέλους το ST και δεν έβαλες φωτό;

 

  Από: Case στις 14/02/2008 1:07 πμ.

Προς το παρον είναι ακομα στα χερια των μηχανικών. Δευτέρα ή Τρίτη θα την έχω στα χέρια μου.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Μανιτάρια για Sprint 1050  

  Από: Sprinter στις 04/03/2008 4:30 μμ.

Τα RG είναι τα μόνα που δουλεύουν στο ST.

Οσον αφορά στα μανιτάρια γενικώς, ή γνώμη είναι πώς κάνουν δουλειά μόνο στις χαζές πτώσεις τύπου 'σταμάτησα και δεν έβγαλα το stand' ή ' μου την έριξε ο παπάρας με τη Μερτσεντέ'. Αλλά σ' αυτές τις περιπτώσεις σε γλιτώνουν από χιλιάρικα. Εγώ τα τσιγκουνεύτικα προσωπικά.

Ζημιά στο πλαίσιο δεν ακούσει περίπτωση. Αυτά της RG έχουν τόσο μακρύ λαιμό που λυγίζει πανεύκολα (έχω δεί φωτό) σε οποιαδήποτε πτώση εκτός από σταματημένος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μανιτάρια για Sprint 1050  

  Από: ARHS στις 03/04/2008 2:57 μμ.

τα 250 € μου φαίνονται πολλά ρε παιδιά αλλά ψάχνωντας στο e bay βρήκα αυτά:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Triumph- ... enameZWD2V

Πως σας φαίνονται
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Μανιτάρια για Sprint 1050  

  Από: iobaira στις 03/04/2008 11:45 μμ.

Ευχαριστώ για τις ιδέες.
Τελικά αγόρασα ένα ζευγάρι R&G, μου φάνηκαν ίσως τα καλύτερα, αν και προεξέχουν λίγο. Πιστεύω όμως ότι είναι και θέμα συνήθειας. Πάντως στις ελαφρές πτώσεις νομίζω ότι προφυλάσσουν καλύτερα τη μηχανή και ενδεχομένως και τον αναβάτη.