Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!

Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2010 1:11 πμ.



Ειλικρινά με θαυμάζω ώρες ώρες........... το πόσο μ@λάκας είμαι που κρατιέμαι............

και δεν πάω να βουτήξω μερικούς από τον λαιμό και να τους πάω σέρνοντας μέχρι την Αγγλία !!!!

Την ιστορία μου με το κιβώτιο την ξέρετε οι περισσότεροι.............

Μετά από το 1297 επεισόδιο και καθώς είχα πάρει το μηχανάκι για πολλοστή φορά από την Ηλιοφίλ, που σαν σκοπό είχε να εξαλείψουν τους μηχανικούς φριχτούς θορύβους που έκανε το κιβώτιο, διαπίστωσα ότι όντως το είχαν καταφέρει. Αυτό που χρειάσθηκε όπως μου είπαν, ήταν να προσθέσουν κάτι ροδέλες στην καμπάνα γιατί είχε μπόσικα ????
Τεσπά, άρχισα σιγά σιγά να χαμογελάω μέσα μου, μιας και οι δύο τελευταίες επεμβάσεις στο κιβώτιο έδειχναν ότι είχαμε βρεί τα αίτια και τα είχαμε απομακρύνει .
Τις πρώτες 3-4 μέρες, το κιβώτιο δούλευε σαν καινούργιο, άλλαζε κανονικά, αθόρυβα και χωρίς να χάνει καμμία ταχύτητα.
Στις 10 μέρες όμως άρχισε μια φορά μέσα στην ημέρα να μου πετάει την ταχύτητα. ΟΚ, σκέφτηκα, μπορεί να μην την κούμπωσα καλά................. αλλά όσο περνούσαν οι μέρες παρουσιάστηκε ένα άλλο πρόβλημα.
Ενώ είχα μια οποιαδήποτε ταχύτητα μέσα και κουμπωμένη για αρκετή ώρα, μου την πέταγε ξαφνικά και άρχισαν να κοπανάνε τα γρανάζια. Αυτό έγινε δύο φορές, μία στην Αττική Οδό με σταθερό γκάζι γύρω στα 140χλμ και μία στην Κηφισίας κατά την διάρκεια της επιτάχυνσης.
Το φαινόμενο δεν ξαναπαρουσιάστηκε, οπότε φαντάστηκα ότι ήταν τυχαίο το γεγονός.
Την Τετάρτη ανέβηκα Ξάνθη - Θεσ/νίκη για επαγγελματικούς λόγους και στο ανέβασμα μου το έκανε δύο φορές...... χωρίς όμως να κοπανήσουν τα γρανάζια........ απλά ξεκούμπωσε την έκτη και μπήκε νεκρά Επειδή είχαν προηγηθεί κάτι ανωμαλίες του οδοστρώματος, θεώρησα αυτά υπεύθυνα για την κατάσταση αυτή και συνέχισα ατάραχος.
Στην επιστροφή χθές το βράδυ και μάλιστα με βροχή, λίγο μετά την Κατερίνη στα πρώτα διόδια που βρήκα...... αφού σταμάτησα να πληρώσω, διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να βρώ με τίποτα την νεκρά.
Προσπαθούσα αλλά μόνο ανατριχιαστικοί θόρυβοι έψελναν εσπερινό μέσα στο κιβώτιο μου.
Έσβησα τον κινητήρα, πλήρωσα, άναψα την μηχανή χωρίς να μπορώ πάλι να βρώ την νεκρά, οπότε προσπαθώ να κουμπώσω πρώτη να φύγω και.................... μεταλλικοί θόρυβοι λές και ήμουν σε διαδήλωση των Ducati......., να πατάω να ξαναπατάω.... αλλά μάταια.
Η πίεση μου εκτοξεύτηκε στο 20. Δοκίμασα να ανεβάσω... δευτέρα ( τίποτα ), τρίτη ( τίποτα ), τετάρτη ( τίποτα ), πέμπτη ( τίποτα ) έκτη και ουπς κούμπωσε.
Αφήνω αργά τον συμπλέκτη και ξεκινάω.
¨εκανα τα τελευταία 370χλμ περίπου μόνο με έκτη, το ξεκίνημα μετά από διόδια ήταν φρίκη, αλλά το μεγάλο βασανιστήριο ήταν στα κομμάτια και κυρίως τα ανηφορικά όπου άφηναν μόνο μια λωρίδα λόγω έργων και σερνόταν μπροστά μου φορτηγά μην μπορώντας να τα προσπεράσω.
Δεν πήγα επίτηδες σήμερα στη αντιπροσωπεία γιατί πραγματικά θα πήγαινα φυλακή.

ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΝΟΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ.
Είμαι διατεθιμένος εάν δεν μου αλλάξουν πλέον μηχανή, να το τραβήξω νομικά.... και εάν δεν αποδώσει ο νόμος................. τότε

Συγνώμη για την σύνταξη μου και τυχόν ορθογραφικά λάθη, αλλά ΒΡΑΖΩ !!!!!!!

Να προσέχετε γενικά και ειδικά ΠΡΟΣΟΧΗ στα σημάδια που μπορεί να μας δώσει η μηχανή και εμείς τα περνάμε στο ντούκου.

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: bonnie στις 02/07/2010 1:24 πμ.

αουτς... βαρβαρο...

οτι κ να πεις εχεις δικιο.. που να το βρεις, θα μου πεις..

μην το αφησεις ετσι, ειναι μεγαλη μ@λ@κια να το περασουν στο ντουκου...

καλη δυναμη ρε διονυση! κ υπομονη μεχρι να βρεις την ακρη σου!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: vagtyrp στις 02/07/2010 1:31 πμ.

δινυσάκη, πραγματικά λυπάμαι με την όλη κατάσταση. νομίζω ότι ένα γραμματάκι στην αγγλία όπου να περιγράφεις τα πάντα, και ένα εξωδικάκι από δικηγόρο, θα τους κάνει να ακούσουν και να ασχοληθούν πραγματικά με τη μηχανή σου, που κανονικά ήθελε αλλαγή στο μοτέρ από την αρχή.....
έχω πρόσφατα παραδείγματα, γνωστών μου, με διαφορετικά μηχανάκια, ευρωπαικά, με διάφορα σοβαρά προβλήματα, που χάναν το χρόνο τους μήνες ολόκληρους, και τελικά ένα γραμματάκι περιποιημένο και γραμμένο από κατάλληλο άτομο ( δικηγόρο ), έλυσε το πρόβλημα!
επίσης προτείνω να απευθυνθείς και στην μοτοσυκλετιστική ένωση καταναλωτών, που ξέρω ότι έχει νομικό τμήμα και έχει λύσει τέτοιου είδους προβλήματα στο παρελθόν. http://www.motek.gr
ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα κακό. πιστεύω ότι μόνο έτσι θα βρείς το δίκιο σου έστω και με κάποια καθυστέρηρη και κόστος επιπλέον.
να σαι καλά και πάντα όρθιος!

ότι χρειαστείς στη διάθεσή σου εννοείται!

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2010 1:37 πμ.

Αναστασία μου, Βαγγέλη.............

Σας ευχαριστώ πολύ, σίγουρα πρέπει να κινηθώ πλέον νομικά.......
και ευχαριστώ Βαγγέλη για την μοτοσυκλετιστική ένωση καταναλωτών

Θα σας κρατήσω ενήμερους...

Να είμαστε πάντα όρθιοι !!!!!

Σ.Σ: Γιατρέ, εσύ άμα το πιάσεις........... δεν θα το κάνεις καλά ????????

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: vagtyrp στις 02/07/2010 1:39 πμ.

και να μή ξεχάσω, αν και το δικό μου δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής, εγώ ήδη κοιτάω το επόμενο μηχανάκι μου, το οποίο θα είναι 99% όχι triumph.......μόνο και μόνο από αυτά που μαθαίνω ότι τραβάνε διάφοροι με τους εκάστοτε εξουσιοδοτημένους και την αντιπροσωπία, όταν έχουν ουσιώδες πρόβλημα.


και για να μήν είμαι και άδικος, υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά.....................

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: vagtyrp στις 02/07/2010 1:45 πμ.

διονύση, άμα το πιάσω εγώ, θα του βάλω με μία εξωτερική συσκευή σαν αυτή[attachment=0:2zjvbfyr]!!! .JPG[/attachment:2zjvbfyr]


ένα δεύτερο κιβώτιο, να έχεις 12 ταχύτητες να αλλάζεις να μή βαριέσαι!

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2010 1:46 πμ.

δυστυχώς Βαγγέλη μου έχεις δίκιο,

είναι φαινόμενο το οποίο είναι πολύ συνηθησμένο στην Ελλάδα.........
κάτι σαν την τσουκνίδα ένα πράμα............

γι' αυτό πάμε κατά διαόλου.........

και μου το έλεγαν οι φίλοι μου πέρυσι, πάμε μια Ιταλία, αφού υπάρχει Πανευρωπαική κάλυψη,να πούμε ότι ταξιδεύαμε και χάλασε.
Θα σε σεβαστούν, θα προσπαθήσουν να μην σε καθυστερήσουν και το πολύ σε δύο μέρες θα έχεις άψογο μηχανάκι............αλλά εγώ............. ο επιμένων Ελληνικά τελικά............ την πατάει !!!!

Πρός γνώση και συμμόρφωση.

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2010 1:47 πμ.

vagtyrp"διονύση, άμα το πιάσω εγώ, θα του βάλω με μία εξωτερική συσκευή σαν αυτή[attachment=0:2ik3xeod]!!! .JPG[/attachment:2ik3xeod]


ένα δεύτερο κιβώτιο, να έχεις 12 ταχύτητες να αλλάζεις να μή βαριέσαι! "





Superrrrrrrrr .................. είσαι θεός γιατρέ

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: vagtyrp στις 02/07/2010 1:53 πμ.

επειδή παρακολουθώ και τα ξένα φόρουμ, έχω δεί παρόμοιες και χειρότερες περιπτώσεις ανα το κόσμο, ( αγγλία, αυστραλία, ολλανδία, αμερική και ισπανία- αυτές τις χώρες θυμάμαι τώρα) που κάτοχοι triumph,και κυρίως tiger, αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα και ώς δια μαγείας σε όλους λύθηκαν γρήγορα και χωρίς κόστος εντός εγγύησης φυσικά και χωρίς πολλές ερωτήσεις...και πήραν και μηχανή εξυπηρέτησης παρακαλώ! χάζεψε λίγο στο www.tiger1050.com και www.triumphrat.net και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: Sprinter στις 02/07/2010 7:35 πμ.

Διονύση,

Οι 'ροδέλες' στην καμπάνα ειναι γνωστή λύση (εργοστασιακή, όχι πατέντα) για κάποιους συμπλέκτες που κολλάνε και το είχα αναφέρει και εδώ εγώ σε κάποια απάντηση μου σε σενα όπου ο Φιλιππος ανέφερε που το έχουν δοκιμάσει.Πάνε μήνες τώρα.

Κατ' εμε το μόνο λάθος σου είναι πώς δεν χειρίστικες καλά την κατάσταση, με αλλαγές στα συνεργεία που πήγαινες και μεγάλα διαστήματα που δεν έκανες απολύτως τίποτα. Επρεπε να ειχες πιάσει τον ταυρο απο τα κέρατα απ την αρχή, παραμένοντας κατ' εμέ στον Σάκη αντί να κάνεις μισές δουλειές εκεί και μισές στην Ηλιοφίλ όπου γύρευε τι εχει κάνει, τι σου 'χει πεί και τι έχεις πεί στον καθένα.

Ως αρχή εχω πως καλύτερη ακρη βγάζεις τελικά απο τα εξουσιοδοτημένα παρα απο τα συνεργεία του οποιου διανομέα λόγω conflict of interest..

O τρόπος που λές να κινηθείς τώρα ειναι σωστός αρκεί να κινηθείς γρήγορα και με συνέπεια. Σωστός όσον αφορά να κινηθείς και με εξώδικα κλπ, όχι να αρχίσεις να ζητάς καινούργιο ολόκληρο μοτέρ, ειδικά μετά από τόσες χιλιάδες χλμ που έχεις κάνει, γιατί ΠΟΤΕ δε θα βρείς άκρη έτσι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: mixalakis στις 02/07/2010 12:51 μμ.

Ένα γραμματάκι στην Αγγλία νομίζω ότι θα ήταν καλό, ανεξάρτητα από το τι θα κάνεις εδώ.

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: giannisx στις 02/07/2010 1:47 μμ.

Διονύση πραγματικά λυπάμαι πολύ για όλα αυτά...Ήλπιζα και εγώ μετά την τελευταία "επέμβαση" ότι το πρόβλημά σου θα είχε λυθεί αλλά... έχεις ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ... Μην το αφήσεις έτσι, κυνήγησέ το και νομικά αλλά στείλε και το γράμμα στην Αγγλία..μόνο καλό μπορεί να κάνει...
Ελπίζω να τα πούμε σύντομα και από κοντά...

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: ATN PANOS στις 02/07/2010 3:06 μμ.

διονυση οτι και να σου λεμε τωρα,το ιδιο κανει

τιποτα δεν μπορει να σου επιστρεψει την ψυχικη ηρεμια που εχασες.

δεν ξερω τι θα εκανα στην θεση σου,αν και ειμαι σιγουρος οτι θα του ειχα βαλει φωτια.

μαζεψε οτι ψυχικα αποθεματα εχουν μεινει,και πηγαινε στην ηλιοφ.
εξηγησε τους και αναλογα την απαντηση πραξε!!

νομιζω εχεις το κινητο μου. οτι χρειαστεις,παρε με!

καλο κουραγιο!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: doohan στις 02/07/2010 3:25 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Πάει το κιβώτιο...............μας τελείωσε !!!!!  

  Από: Sprinter στις 02/07/2010 5:22 μμ.

doohan"

Υ.Γ.Εχουν ακουστει πολλα παραπονα για το σαζμαν των tiger αλλα για sprint πρεπει να ειναι το μοναδικο που εχει προβλημα και μαλιστα σοβαρο απ'οτι φαινεται!

"


Το ίδιο σασμαν (με άλλες σχέσεις) έχουν βασικά. Περισσότερο διαφέρουν από χρονιά σε χρονιά από ότι μεταξύ τους οι 1050 στα 3 μηχανάκια που φοριούνται. Οι Τιγρηδες είναι γενικώς πολυ περισσότεροι (και ειδικά στην Ελλάδα απείρως..) εξ' ου και ακούγονται προβλήματα πιο συχνά.

Προβλήματα με συμπλέκτες εχουν αναφερθεί αρκετά και εδώ και εξω για αρκετούς 1050. Χοντρά προβλήματα με σασμάν δεν έχω ακούσει να ειναι συνηθισμένα πέραν των στατιστικώς αναμενόμενων φαντάζομαι (συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια).

Νομίζω πώς το πρόβλημα του Διονύση δεν έτυχε σωστής διαχείρισης γενικώς και πιθανόν το ένα πρόβλημα να έφερε το άλλο. Καταρχήν ακόμα δεν ξέρουμε τι είναι το τωρινό πρόβλημα. Μπορεί να μην είναι καθόλου σασμάν και να είναι πάλι συμπλέκτης.

Το 'τμήμα marketing' της Ηλιοφίλ δεν είναι τμημα μαρκετινγκ αλλα after sales service και λέγεται κος Τζαφάρας (εκτός κι αν πήρε σύνταξη πια, να πάει στο καλό ο άνθρωπος, μπας και δούμε ασπρή μέρα).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε