ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98

ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: PAGANIAS στις 21/06/2014 7:55 μμ.

Καλησπέρα .
Πήρα ένα sprint 900 και έχω την εξής ερώτηση.
Βάζω βενζίνη, και έχω το ρουμπινέτο στο fueel on.
καίω ότι είναι να κάψω και χωρίς να ανάψει το λαμπάκι ,κάνει διακοπές στην τροφοδοσία, οπότε και τότε το γυρνάω στην ρεζέρβα και στην συνέχεια βάζω βενζίνη.Έως εδώ λαμπάκι δεν έχει ανάψει.
Αν το έχω εξαρχής ρεζέρβα ,καίει ότι είναι να κάψει και κάποια στιγμή ανάβει και το λαμπάκι.
Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας ,αν κάποιος έχει το ίδιο μοντέλο και ξέρει: η γενικότερα κάποιος που γνωρίζει, άσχετα με το τι οδηγεί.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ.?
Ευχαριστώ ,και καλό βράδυ σε όλους.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: sprint900 στις 22/06/2014 9:45 πμ.

Καλώς όρισες στην παρέα μας με το δεύτερο νομίζω 900 μετά το δικό μου .
Φιλέ μου τα μηχανάκια μας έχουν 25 λίτρα ρεζερβουάρ , το λαμπάκι αρχίζει να αναβοσβήνει όταν έχουν μείνει μέσα κοντά στα 6-7 λίτρα και ανάβει κανονικά όταν πιάσει ρεζέρβα δηλαδή στα 5 .
Εκεί που γυρίζεις το ρεκόρ στην ρεζέρβα φυσιολογικά .
Η κανονική θέση είναι το ON , που ανοιγοκλείνει η βενζίνη αυτόματα με την υποπίεση .
Στην ρεζέρβα αν δεν δουλέψει το λαμπάκι κάποια στιγμή σπρώχνεις .
Στο PRI παρακάμπτει την υποπίεση και δίνει συνέχεια βενζίνη χρήσιμο αν έχεις μείνει να γεμίσουν τα καρμπιρατέρ βενζίνη και όχι με την υποπίεση από την μίζα , φυσικά πότε σε αυτή την θέση το ρακόρ .
Φουλάρισε να δεις που σου ανάβει το λαμπάκι να ξέρεις πόση βενζίνη σου μένει , καθότι στης γριούλες μας δεν ξέρεις αν έχουν βάλει χέρι και πως γενικά στα συστήματα .
Έλεγξε σωληνάκια βενζίνης και το σωληνάκι της υποπίεσης βασικό αυτό που δίνει το νερό από το δοχείο διαστολής στο ψυγείο , είναι τα πρώτα που χαλάνε στα μηχανάκια μας και τα δυο είναι κρίσιμα , λογικά πρέπει να είναι αλλαγμένα .
Αν δεν έχεις το servis manual στείλε μου το e-mail σου να σου το στείλω .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: PAGANIAS στις 22/06/2014 4:09 μμ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το έψαξα και εγώ εχθές, αλλά το βρήκα με χρέωση οπότε καλοδεχούμενο.
theodorod.bouras@gmail.com.
To δικό σου είναι κυππα/σι? Αν ναι, κάπου σε πήρε το μάτι μου.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: sprint900 στις 22/06/2014 4:46 μμ.

Μαύρο μαύρο με μια κακιά ινοχ laser , με ένα πολύ εύσωμο αναβάτη είναι το δικό μου .
Το πράσινο νομίζω και εγώ το είχα δει κάπου αλλά δεν μπόρεσα να μιλήσω στο ιδιοκτήτη του , αν δεν με απάτα η μνήμη μου μάλλον ήταν στο αντίθετο από εμένα ρεύμα .
Το e-mail έφυγε με το servis manual , ξανά καλοτάξιδο και καλορίζικο το μηχανάκι που αγόρασες φίλε μου .
Εγώ δεν ξέρω αλλά το λατρεύω το δικό μου , δεν είναι μόνο ότι δεν με έχει προδώσει πότε έως τώρα τοσα χρόνια , η ροπή του , τα φρένα του και ότι έχω βάλει 12,5W ( μισό , μισό 10W-15W) μπροστά στο ρυθμιζόμενο πιρούνι και ένα EMC πίσω με ελατήριο για τα κιλά μου σιδερώνει τον δρόμο οπου και να έχω πατήσει .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: PAGANIAS στις 22/06/2014 5:11 μμ.

Είχα ένα fazer 600 το( 1) 98 μοντέλο ,και πριν τον τίγρη του 2007 τον οποίο μου έκλεψαν .
Ήμουν σκεπτικός στο αν θα ξαναπάρω αγγλικό,αφού η εμπειρία μου με τον τίγρη ήταν άκρος αρνητική.
Από τα πρώτα 20 που έτρεξαν στην χώρα μας ,γεμάτο προβλήματα που δεν πίστευα στα μάτια μου ..
Το συγκεκριμένο: ελπίζω να μην το φάνε και αυτό, μέχρι στιγμής στους 3 μήνες που το έχω, είμαι ευχαριστημένος.
Πιστεύω ότι θέλω ανάρτηση κάποια στιγμή .Δεν είμαι ευχαριστημένος με την μαμά.
Πάντως η μίζα του που, στον τίγρη είχα αλλάξει 3, μέχρι τα 40000 που το έκλεψαν, εδώ δουλεύει fazeradika δηλαδή σπίρτο.
Θά ανέβω κάποια στιγμή και επάνω (ηλιο) διότι υπάρχει μια επαφή μήπως και βρω τριπλέτα

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: sprint900 στις 22/06/2014 8:38 μμ.

PAGANIAS"Είχα ένα fazer 600 το( 1) 98 μοντέλο ,και πριν τον τίγρη του 2007 τον οποίο μου έκλεψαν .
Ήμουν σκεπτικός στο αν θα ξαναπάρω αγγλικό,αφού η εμπειρία μου με τον τίγρη ήταν άκρος αρνητική.
Από τα πρώτα 20 που έτρεξαν στην χώρα μας ,γεμάτο προβλήματα που δεν πίστευα στα μάτια μου ..
Το συγκεκριμένο: ελπίζω να μην το φάνε και αυτό, μέχρι στιγμής στους 3 μήνες που το έχω, είμαι ευχαριστημένος.
Πιστεύω ότι θέλω ανάρτηση κάποια στιγμή .Δεν είμαι ευχαριστημένος με την μαμά.
Πάντως η μίζα του που, στον τίγρη είχα αλλάξει 3, μέχρι τα 40000 που το έκλεψαν, εδώ δουλεύει fazeradika δηλαδή σπίρτο.
Θά ανέβω κάποια στιγμή και επάνω (ηλιο) διότι υπάρχει μια επαφή μήπως και βρω τριπλέτα"


Σε παλιό μηχανάκι δεν ξέρεις πότε πως έχουν οι προηγούμενοι μεταχειριστεί την μίζα .
Πάντα πάτημα συμπλέκτη στο σβήσιμο , μην φέρνει ανάποδες η μίζα , πάντα φορτωμένη μπαταρία .
Αν και τα δικά μας μοντέλα σπάνια αν προσπαθείς να βάλεις συχνά με ταχύτητα , κοπανάνε κανένα κόμπλερ μίζας .
Στα FAZER του 98 ήταν σκυλιά , τα 2006 αρκετά κοπάνησαν στρόφαλο , τα τελευταία ξανά ηρέμισαν είναι τι θα σου τύχει .
Και εγώ είχα ένα diversion 600 σκυλί μοναχό , μόνο ρουλεμάν καμπάνας ζήτησε μεταχειρισμένο μηχανάκι .
Α και τρία σε ένα μην βάλεις , ναι μεν χρειαζούμενος ήχος για την κυκλοφορία , αλλά χάνεις της φανταστικές μεσαίες που έχει αυτό το μηχανάκι .
http://racetech.gr/ με παζάρι αν χρειαστεί να φτιάξεις δυο τελικά , θα δουλεύουν καλύτερα από τα δικά του χωρίς να χάσεις γραμμάριο ροπής χαμηλά .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: PAGANIAS στις 22/06/2014 9:12 μμ.

Είχε βάλει ο προηγούμενος 2 τελικά ελληνικής εταιρείας.
Μου είπε ο καραφλοκόραξ να τα αλλάξουμε κάποια στιγμή ,αλλά να σου πω μια χαρά αποδίδει το μηχάνημα.
Η μίζα του δουλεύει άψογα.(σε triumph πρώτη φορά ακούω μίζα να παίρνει έτσι μπρος)
'Έχει ανοιχτεί το καπάκι,είναι εμφανές αυτό: και έχει αλλαχθεί, όπως και τα πηνία του.
Βασικά βρήκα το ιστορικό του από επάνω.Είναι γενικότερα προσεγμένο.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: PAGANIAS στις 02/12/2018 5:12 μμ.

Γιώργο καλησπέρα. Είχαμε ανταλλάξει μηνύματα όταν είχα πάρει το st 900.
Μου στέλνεις σε παρακαλώ το email να σε ρωτήσω κάτι για το μηχανάκι.
Σε ευχαριστώ.

Re: ΘΕΣΗ ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟΥ ΣΕ SPRINT 900 TOY 98  

  Από: gandhisahil131 στις 29/07/2022 4:53 πμ.

Looking for any advice on solid mirrors for city riding and a headlight replacement :) The 900 is well above my current riding level (my other is a 250cc) but learning how to grow into it. The prior owner sawed off the muffler and put in aftermarket jets and MAN... this thing ROARS. Likely the loudest dang thing in Minneapolis. Either way — stoked to be here, this page has been a dream for quite a while... never thought I;d be posting!