σκορτσαρισμα (λοξυγγας) στις χαμηλες στροφες σε boneville

σκορτσαρισμα (λοξυγγας) στις χαμηλες στροφες σε boneville  

  Από: al roy στις 25/08/2012 10:01 μμ.

καλημερα σε ολους στο φορουμ.
πριν ενα μηνα περιπου αγορασα μια bonneville america του '04 η οποια μετα απο λιγες μερες μου εμφανισε αυτο το προβλημα στις χαμηλες στροφες. το γκαζι δεν ανταποκρινεται και αρπαζει με κοψιματα - σαν να ειναι μπουκωμενη μεχρι να ανεβασει στροφες. μετα απο αρκετες στροφες (δεν εχει στροφομετρο αρα υπολογιζω με το αυτι) δουλευει κανονικα.
το προβλημα ειναι σοβαρο γιατι σε μικρες ταχυτητες οπως μεσα στην πολη δεν μπορω να την χειριστω.. σε μια κλειστη ανηφορικη στροφη οταν θυμηθηκε να δωσει γκαζι παραλιγο θα με πετουσε στο απεναντι ρευμα..
μιλησα με τον προκατοχο ο οποιος μου ειπε πως δεν του ειχε παρουσιασει παρομοιο προβλήμα και πως θελουν μαλλον τα καρμπυρατερ ρυθμιση λογω ακινησιας 2 χρονων της μηχανης.
της εβαλα 100αρα - την ανοιξα - και την πηγα και σε συνεργειο οπου πληρωσα 95!!! ευρω για την ρυθμιση των καρμπυρατερ... και του γυρισα τη μηχανη 2 φορες πισω γιατι το προβλημα δεν διορθωθηκε...
ειχε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?
φταιει ο μαστορας?
να το παω στην αντιπροσωπεια? ποσο πιο ακριβα μπορει να ειναι?
please η κάθε βοηθεια ειναι πολυτιμη.
Αλκης - θεσσαλονικη

Re: σκορτσαρισμα (λοξυγγας) στις χαμηλες στροφες σε bonevill  

  Από: begenius στις 26/08/2012 4:45 μμ.

al roy"καλημερα σε ολους στο φορουμ.
πριν ενα μηνα περιπου αγορασα μια bonneville america του '04 η οποια μετα απο λιγες μερες μου εμφανισε αυτο το προβλημα στις χαμηλες στροφες. το γκαζι δεν ανταποκρινεται και αρπαζει με κοψιματα - σαν να ειναι μπουκωμενη μεχρι να ανεβασει στροφες. μετα απο αρκετες στροφες (δεν εχει στροφομετρο αρα υπολογιζω με το αυτι) δουλευει κανονικα.
το προβλημα ειναι σοβαρο γιατι σε μικρες ταχυτητες οπως μεσα στην πολη δεν μπορω να την χειριστω.. σε μια κλειστη ανηφορικη στροφη οταν θυμηθηκε να δωσει γκαζι παραλιγο θα με πετουσε στο απεναντι ρευμα..
μιλησα με τον προκατοχο ο οποιος μου ειπε πως δεν του ειχε παρουσιασει παρομοιο προβλήμα και πως θελουν μαλλον τα καρμπυρατερ ρυθμιση λογω ακινησιας 2 χρονων της μηχανης.
της εβαλα 100αρα - την ανοιξα - και την πηγα και σε συνεργειο οπου πληρωσα 95!!! ευρω για την ρυθμιση των καρμπυρατερ... και του γυρισα τη μηχανη 2 φορες πισω γιατι το προβλημα δεν διορθωθηκε...
ειχε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?
φταιει ο μαστορας?
να το παω στην αντιπροσωπεια? ποσο πιο ακριβα μπορει να ειναι?
please η κάθε βοηθεια ειναι πολυτιμη.
Αλκης - θεσσαλονικη"



φιλε Αλκη,
εαν ο υποτιθεμενος μαστορας ειδε μονο καρμπυρατερ -δεν φτανει
ο μηχανικος (εαν εσυ δεν γνωριζεις-η ασχολεισαι) πρεπει να κοιταξει ΕΚΤΟΣ απο τα καρμπ και
Μπουζι-καλωδια-ΠΗΝΙΑ Υψηλης-ακομη και ηλεκτρονικη,
εαν δεν ελενξει τα παραπανω -δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι τα καρμπ
επισης τι εκανε στα καρμπ? τα ελυσε τα καθαρισε ,ελενξε για σωστα zigler εκανε balancing?
το φιλτρο το καθαρισες?
με τι εξατμισεις δουλευεις -μαμα - η ανοιχτες?
το μοτερ ειναι 790 η 865?
εγω τα γνωριζω λογω παρομοιου μοτερ απο το Thruxton

το καλυτερο ειναι να βρεις καποιονΤΙΜΙΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ που να μην σε παραμυθιαζει για να σου τρωει τσαμπα τα λεφτα και τα νευρα σου

Ευγενιος
(D)rive (S)low-(D)ie (O)ld
Viva la Revolution!
1.1983.B.S.A M20 (1937)
2.1989.Piaggio Vespa PX200
3.2004.Kawasvaki Z750
4.2007.Triumph Bonneville Thruxton CV

Re: σκορτσαρισμα (λοξυγγας) στις χαμηλες στροφες σε bonevill  

  Από: al roy στις 26/08/2012 6:05 μμ.

Ευγενιε καταρχην σευχαριστω για την αμεση απαντηση.
το μοτερ ειναι 790cc . οι εξατμισεις ειναι μαμα. το φιλτρο ειναι ολοκαινουριο, ελεγξε τα μπουζι και τις τασεις και οντως τον ειδα που καθαρισε το καρμπυρατερ και τα ρεγουλαρε.. το θεμα ειναι οτι αυτο το εκανε συνολικα 3 φορες και το προβλημα αν και εχει γινει ηπιοτερο, παραμενει..
φανταζομαι πως αν την παω στην αντιπροσωπεια θα γνωριζουν καλυτερα, ο λογος που προτιμησα ιδιωτη μηχανικο ηταν υποτιθεται το χαμηλοτερο κοστολογιο.. αλλα οταν στο αυτοκινητο μου δινω 160 ευρω για σερβις μου φανηκε εξωφρενικο το κατοσταρικο που μου ζητησε.. τοσο θα πηγαινει η ταριφα απο δω και περα?

Re: σκορτσαρισμα (λοξυγγας) στις χαμηλες στροφες σε bonevill  

  Από: tharis στις 26/08/2012 6:13 μμ.

Ο μηχανικος της Τ παντως στην Θεσσαλονικη (πλεον με δικο τ μαγαζι) ειναι πολυ καλος οποτε θα σου ελεγα να περασεις μια βολτα εστω να ακουσεις τι θα σου πει ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..