Λάδια Bonneville

Λάδια Bonneville  

  Από: bonnie_kalymnos στις 13/01/2013 11:58 πμ.

Παιδιά καλημέρα, είμαι νέος χρήστης.
Κάτοχος bonneville T100 εδώ και 2 χρόνια είμαι για να κάνω το service των 10.000. Ζω σε νησί και επειδή το κόστος μετακίνησης πλέον είναι δύσκολο και έχει παρέλθει και η εγγύηση, αποφάσισα να το κάνω μόνος. Παρήγγειλα φίλτρα λαδιού κτλ αυθεντικά, έχω ένα μικρό θέμα με τα ίδια τα λάδια. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι φοράω 10 50 της castrol. Ψάχνοντας λίγο από δω και από κει για να μάθω 5 πράγματα, είδα ότι είναι λίγο χοντρά τα συγκεκριμένα και το ίδιο μου λένε και σχεδόν όσοι ρώτησα.
Ο κατασκευαστής δεν έχει υπόψη του προφανώς τις ελληνικές συνθήκες όταν το προτείνει, αλλά ο έμπορος πρέπει να τον ακολουθήσει.
Έχει κανείς άποψη;

Re: Λάδια Bonneville  

  Από: sprint900 στις 14/01/2013 5:29 μμ.

bonnie_kalymnos"Παιδιά καλημέρα, είμαι νέος χρήστης.
Κάτοχος bonneville T100 εδώ και 2 χρόνια είμαι για να κάνω το service των 10.000. Ζω σε νησί και επειδή το κόστος μετακίνησης πλέον είναι δύσκολο και έχει παρέλθει και η εγγύηση, αποφάσισα να το κάνω μόνος. Παρήγγειλα φίλτρα λαδιού κτλ αυθεντικά, έχω ένα μικρό θέμα με τα ίδια τα λάδια. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι φοράω 10 50 της castrol. Ψάχνοντας λίγο από δω και από κει για να μάθω 5 πράγματα, είδα ότι είναι λίγο χοντρά τα συγκεκριμένα και το ίδιο μου λένε και σχεδόν όσοι ρώτησα.
Ο κατασκευαστής δεν έχει υπόψη του προφανώς τις ελληνικές συνθήκες όταν το προτείνει, αλλά ο έμπορος πρέπει να τον ακολουθήσει.
Έχει κανείς άποψη;"


Ναι ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας σου .

Triumph high performance engines are
designed to use semi or fully synthetic
10W/40 or 15W/50 motorcycle engine oil
which meets specification API SH or higher
(i.e. SJ, SK or SL) AND JASO MA.

Σελίδα 67 στο pdf που σου ποστάρω .

Το 10-50 είναι μέσα σε όλα καλό και για το καλοκαιράκι μας και η Castrol μια από της μεγαλύτερες και καλύτερες εταιρίες λιπαντικών .
Και ημισυνθετικά να είναι μέσο λάδι είναι μια χαρά , εντάξει μην βάλεις και απλό ορυκτέλαιο .
Αυτά που νομίζεις εσύ η σου είπαν δεν έχουν τόση σημασία νομίζω .
Συγχώρα με αλλά δεν έχω υπομονή να συζητάω για ((( ελληνικές συνθήκες ))) στο 2013 την ώρα που αυτά τα ίδια λάδια βάζουν και στην Σαουδική Αραβία , αίφνης .
Να μην παρεξηγηθώ , δεν σου λέω να μην διαβάζεις και να μην ενημερώνεσαι στα περί λαδιών , έτσι για το χόμπι και για την πάρλα στην καφετέρια .
Αλλά στο τι θα βάλεις , άποψη μου άκουσε τον κατασκευαστή .
Έχεις μια υπέροχη μοτοσυκλέτα και όχι ξεπουπουλιασμένη μάλιστα σε ιπποδύναμη , όποτε με αυτά που λέει ο Εγγλέζος θα ζήσει πάρα μα πάρα πολλά όμορφα χρόνια .
Να είσαι καλά και να την χαίρεσαι όσο μπορείς φίλε .
Και φυσικά καλώς όρισες στην παρέα μας .

http://www.triumph.co.uk/images/ecards/900_OHB_UK.pdf

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.