Ταξίδι με bonnie : αποσκευές και συμβουλές!

Ταξίδι με bonnie : αποσκευές και συμβουλές!  

  Από: elpanos στις 26/10/2015 7:08 μμ.

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια bonneville 2011 με 2:2 arrow. Τώρα είμαι στα 20.000 χλμ και αρχίζω να σχεδιάζω ένα ταξίδι στα βαλκάνια για την ερχόμενη άνοιξη - καλοκαίρι. Θα είμαι με την κοπέλα μου, περίπου 2.600 χλμ σε 9 μέρες. Από μπαγκάζια θέλουμε να ταξιδέψουμε όσο πιο light γίνεται.

Συνεπώς, σκεφτόμουν να βάλω τη σχάρα της triumph να τη φορτώσω με ένα σακίδιο με τα πράγματά μας, πάνω του να δέσω μια μικρή σκηνή και sleeping bags, σε περίπτωση που κάποια μέρα κάνουμε camping. Τα ψιλα θα τα βαλω σε προσωπικά τσαντάκια ή σε ένα μικρό tank bag.

Το πρόβλημα: στο manual για τη σχάρα λέει ότι μπορεί να φορτωθεί μέχρι 3 κιλά!!!! Είναι δυνατόν;
Το πρόβλημα 2 : λόγω των εξατμίσεων δυσκολεύομαι να βρω σαμάρια αρκετά μεγάλα, ώστε να βάλω αυτά και όχι τη σχάρα.

Τί προτείνετε ως προς τις αποσκευές και -φυσικά- οποιαδήποτε συμβουλή ως προς το ταξίδι με την bonnie καλοδεχούμενη, καθώς είναι το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Ταξίδι με bonnie : αποσκευές και συμβουλές!  

  Από: kostas.s στις 26/10/2015 8:11 μμ.

ok, νομίζω ότι με μερικά κιλά παραπάνω δεν θα έχεις θέμα....
μην το παρακάνεις όμως γιατί αλλάζει όλη η αεροδυναμική της μοτοσυκλέτας και σε περίπτωση αέρα θα έχεις πρόβλημα λόγω βάρους στην ουρά....
Καλά να περάσετε ...!!!

Re: Ταξίδι με bonnie : αποσκευές και συμβουλές!  

  Από: elpanos στις 28/10/2015 8:52 μμ.

ευχαριστώ Κώστα. Λογικά για τη σχάρα θα πάω, γιατί σαμάρια δεν βρίσκω.