Συναγερμός σε Bonneville

Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: kostas.s στις 27/10/2015 6:35 μμ.

καλησπέρα, σε μερικές ημέρες θα παραλάβω το Bonneville....
Με το θέμα του συναγερμού τι να κάνω; έχω ακούσει διάφορα θεματάκια σχετικά με αυτόν που δίνει η triumph και όταν έμαθα και την τιμή του με πήρε από κάτω.....

Τι μου προτείνετε ;
Να βάλω κάποιον άλλο σαν τον meta ας πούμε;
Τι γίνεται με την εγγύηση σ' αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: kostas.s στις 31/10/2015 7:41 μμ.

Σήμερα τελικά παρέλαβα την μοτο και έχω μια ανησυχία σχετικά με την ασφάλειά της..
Η μηχανή είναι σε πυλωτή με κουκούλα, κλειδαριά (Abus Granit Quick) στο δισκόφρενο και αλυσίδα σε σταθερό σημείο.
Τι μου προτείνεται από τα παρακάτω να κάνω τις επόμενες ημέρες;
α. Τοποθέτηση εργοστασιακού συναγερμού
β. Τοποθέτηση spyball alarm
γ. Τοποθέτηση Scorpio SR-i900
δ. Τοποθέτηση Meta με την πατέντα που διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα εδώ μέσα
ε. Αγορά λουκέτου με συναγερμό (Abus Detecto)
στ. ΤΙΠΟΤΑ

για δώστε μου τα φώτα σας.......

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: motocikletagr στις 01/11/2015 11:41 πμ.

Όλα όσα γράφεις είναι μέτρα για τον άσχετο κλέφτη. Για τον επαγγελματία είναι υπόθεση 1 λεπτού όπως έχουμε δει σε ένα κάρο Video στο faceμπουκ.
Κανε ασφάλεια Κλοπής ώστε να μην κλαις αν στο κλέψουν.

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: Tigris3 στις 01/11/2015 2:17 μμ.

Καλοτάξιδη και αγρατζούνιστοι!!
Είχα Meta και ήταν ΟΚ. Τώρα έχω Spyball και είναι μια χαρά επίσης. Εργοστασιακό δεν θα έβαζα λόγω των προβλημάτων που έχω διαβάσει. Διάλεξε κάποιον επώνυμο ο οποίος να μην χρειάζεται κόψε-ράψε καλωδίων για τοποθέτηση (π.χ. ο Spyball κούμπωσε πάνω στη φύσα του Tiger και ήταν έτοιμος και δουλεύει και η ένδειξη στα όργανα).
Ένας καλός συναγερμός, κλείδωμα με καλή αλυσίδα σε σταθερό σημείο, και αν θες και άλλο ένα λουκέτο και απαραίτητα μία κουκούλα είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε.

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: kostas.s στις 01/11/2015 5:19 μμ.

motocikletagr"Όλα όσα γράφεις είναι μέτρα για τον άσχετο κλέφτη. Για τον επαγγελματία είναι υπόθεση 1 λεπτού όπως έχουμε δει σε ένα κάρο Video στο faceμπουκ.
Κανε ασφάλεια Κλοπής ώστε να μην κλαις αν στο κλέψουν."

Ρώτησα σχετικά με την ασφάλεια κλοπής και έμαθα ότι εκτός του ότι είναι πολύ ακριβές, όταν συμβεί το μοιραίο η ασφαλιστική δεν σε αποζημιώσει με το πόσο της εμπορικής αξίας. Μου είπαν ότι για εμπορική αξία 5000€ θα πάρω με το ζόρι 3500€

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: kostas.s στις 01/11/2015 5:21 μμ.

Tigris3"Καλοτάξιδη και αγρατζούνιστοι!!
Είχα Meta και ήταν ΟΚ. Τώρα έχω Spyball και είναι μια χαρά επίσης. Εργοστασιακό δεν θα έβαζα λόγω των προβλημάτων που έχω διαβάσει. Διάλεξε κάποιον επώνυμο ο οποίος να μην χρειάζεται κόψε-ράψε καλωδίων για τοποθέτηση (π.χ. ο Spyball κούμπωσε πάνω στη φύσα του Tiger και ήταν έτοιμος και δουλεύει και η ένδειξη στα όργανα).
Ένας καλός συναγερμός, κλείδωμα με καλή αλυσίδα σε σταθερό σημείο, και αν θες και άλλο ένα λουκέτο και απαραίτητα μία κουκούλα είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε."

Μάλλον και εγώ για τον spyball θα πάω. Μήπως θυμάσαι πόσα είχες δώσει περίπου για συναγερμό - φυσα-εργατικα;

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: motocikletagr στις 01/11/2015 5:27 μμ.

Προφανώς ρώτησες για πακέτα με απαλλαγή. Υπάρχουν πακέτα που καλύπτουν στο 100% τις εμπορικής αξίας, δηλαδή 5.000 η εμπορική 5.000 παίρνεις. Αν θες μπορώ να σου δώσω με π.μ τηλέφωνα να μάθεις κόστος ώστε να μην φωνάζει ο admin ότι κάνω διαφήμιση. Τώρα αν είναι ακριβή ή όχι, αυτό είναι πως το βλέπει ο κάθε ένας μας. Ούτε τα καλά λουκέτα και συναγερμοί είναι φθηνοί και ιδιαίτερα αν σκεφτείς ότι δεν σε εξασφαλίζουν 100%.

Re: Συναγερμός σε Bonneville  

  Από: kostas.s στις 06/11/2015 8:26 πμ.

Τελικά έβαλα τον Datatool. Είναι λίγο δύσκολος στον χειρισμό του αλλά ένα θέμα που βρήκα [url=http://www.forumtriumph.gr/viewtopic.php?f=60&t=3965:1u6ccuz2]εδώ, μου έλυσε τα χέρια...!
Ευχαριστώ.