Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!

Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!  

  Από: Panos69 στις 11/01/2017 10:15 πμ.

Καλή χρονιά σε όλους!

Θέλω να ευχαριστήσω δημοσίως έναν καλό άνθρωπο (που δεν έτυχε να γνωρίσω).

Ο φίλος μας (προφανώς μηχανόβιος), βρήκε κάποια από τα κλειδιά της μηχανής μου (κλειδί top case, κλειδί λουκέτου και τηλεκοντρόλ συναγερμού) στο δρόμο και συνδυάζοντας αφενός τα προσωπικά μου στοιχεία που υπήρχαν μαζί με τα κλειδιά και αφετέρου ένα μπρελόκ Triumph, μπήκε στον κόπο να πάει και να τα παραδώσει σε κεντρικό κατάστημα της Triumph. Εκείνοι με βρήκαν από το πελατολόγιό τους και μου τηλεφώνησαν.

Χίλια ευχαριστώ λοιπόν και του εύχομαι από καρδιάς να βρει για τον εαυτό του και ό,τι άλλο καλό επιθυμεί.

Υ.Γ. Πολλές φορές έχω σκεφτεί αν κάνω σωστά που έχω τα προσωπικά μου στοιχεία μαζί με τα κλειδιά της μηχανής (εκτός από το κλειδί του διακόπτη που το έχω χωριστά). Αυτή τη φορά με βοήθησε.

Re: Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!  

  Από: jou στις 11/01/2017 6:06 μμ.

προς τον Κύριο

Re: Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!  

  Από: HelenKoR στις 17/01/2017 12:57 μμ.

Σπάνιοι οι Άνθρωποι σε μια εποχή γεμάτη ωχαδελφισμό
Μπράβο του, τον τιμά ιδιαιτέρως και 1000 καλά να τον βρούνε!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!  

  Από: Thodoris XCx στις 17/01/2017 7:47 μμ.

Ωραιος !

Re: Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!  

  Από: voyager1970 στις 17/01/2017 9:35 μμ.

Φίλε Πάνο,

Καταρχάς εύγε στον άνθρωπο αυτόν που έκανε τέτοια καλή πράξη. Είναι όντος σπάνιο αυτό στις μέρες μας και ελπίζω να δίνει ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση.

Όμως, το να έχεις όλα αυτά κλειδιά μαζί και το τηλεχειριστήριο του συναγερμού σου είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο (Ρωσική ρουλέτα).
Επίσης, το ρίσκο αυτό, το πολλαπλασιάζεις έχοντας γράψει τα προσωπικά σου στοιχεία!

Better safe than sorry, όπως λένε και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι.

Re: Ευχαριστώ πολύ για μια ευγενική χειρονομία!  

  Από: Panos69 στις 17/01/2017 10:30 μμ.

voyager1970"Φίλε Πάνο,

Καταρχάς εύγε στον άνθρωπο αυτόν που έκανε τέτοια καλή πράξη. Είναι όντος σπάνιο αυτό στις μέρες μας και ελπίζω να δίνει ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση.

Όμως, το να έχεις όλα αυτά κλειδιά μαζί και το τηλεχειριστήριο του συναγερμού σου είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο (Ρωσική ρουλέτα).
Επίσης, το ρίσκο αυτό, το πολλαπλασιάζεις έχοντας γράψει τα προσωπικά σου στοιχεία!

Better safe than sorry, όπως λένε και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι. "


Ναι σίγουρα είναι ρίσκο. Το είχα σκεφτεί κι εγώ όπως γράφω στο αρχικό μου post. Για το λόγο αυτό μόλις τα έχασα, άλλαξα λουκέτο δισκόφρενου, έβγαλα το top case (με σκοπό να αλλάξω την κλειδαριά του) και φρόντισα να επαναπρογραμματίσω το συναγερμό «αχρηστεύοντας» το χαμένο τηλεχειριστήριο.

Το κλειδί της μηχανής το είχα πάντα χωριστά βέβαια και για αυτό δεν το έχασα.