τα Φώτα σας

Re: τα Φώτα σας  

  Από: Aris. στις 01/03/2010 7:20 μμ.

Taz5"

Στο σέρβις στα κεντρικά,μου είπε ο Βαγγέλης ότι είναι το πίσω silent-block και αν το αλλάξουμε θα το κάνει πάλι μετά από τα σχετικά χιλιόμετρα. Μου είπε ότι έτσι πατάνε τα λαστιχάκια και ότι δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα η μηχανή. "


Συγνωμη , ολα τα speed το κανουν ?
Αυτο το εμμεσο ..."συνηθισε το", των μαστορων πολυ με δαιμονιζει

Sry για το bekris
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: τα Φώτα σας  

  Από: Γιωργος στις 01/03/2010 7:24 μμ.

Taz. δες στα προηγούμενα ποστ , αυτά που γράφω αφορούν το δικό σου μοτό

Re: τα Φώτα σας  

  Από: chris34 στις 02/03/2010 11:04 πμ.

bekris"
Edit: Είναι κουλό αλλά λέμε τώρα ...
όταν κατεβαίνω και ακουμπάμει το σταντ στο έδαφος κάνει ακριβός το ίδιο ΤΑΚ...δεν μπορώ να ενοπίσω από που (μπορεί να λέω και μλκίες και να σας μπερδεύω)"


Για ριξε και μια ματια στις βασεις του κινητηρα ειδικα αν εχεις βαλει και μανιταρια!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: τα Φώτα σας  

  Από: JOSBI στις 02/03/2010 11:07 πμ.

Polymhxanos"Κατά σειρά από το πιο πιθανό στο πιο απίθανο με δεδομένο ότι το ''τακ'' που περιγράφεις προέρχεται από το σύστημα μετάδοσης και όχι μέσα από το μοτέρ:

1-Λιωμένα σάιλεντμπλοκς (και όχι σινεμπλοκ )
2-Φθορά σε γρανάζια-αλυσίδα-ρουλεμάν
3-Ξέσφιχτα γρανάζια-φθαρμένο καρέ άξονα κιβωτίου
4-Φθορά στο κιβώτιο ταχυτήτων

Έλεγξε αποκλείοντας κάθε φορά το προηγούμενο, μέχρι να βρεις τι φταίει."



Eνταξει ρε μαγκα δεν ειμαστε ολοι του πανεπιστημιου!!!! πανεπιστημονα...
VALE FOR EVER

Re: τα Φώτα σας  

  Από: bekris στις 09/03/2010 4:07 μμ.

To λεπόν,
Σινεμπλόκ δεν είναι...
Μπροστινό - πισινό γρανάζι δεν είναι...
Βάσεις μανιταριών κτλ,κτλ δεν είναι...

Παίζει να είναι η αλυσίδα … στα 6.500χλμ ??? (σχετικά καλή συντήρηση δλδ, στα t-days πάντα λάδωμα και στη Μπόλη ανα 500 – 600χλμ περίπου σπρεϊ της shell ¨η valvoline και κανα 2 φορές καθάρισμα με παραφινέλαιο)

Re: τα Φώτα σας  

  Από: grgasteus στις 09/03/2010 7:57 μμ.

δεν αλλάζεις την αλυσίδα για καλό και για κακό...
trackdays + καλή συντήρηση ... δεν πολύκολλάνε όσο και να την συντηρήσεις
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: τα Φώτα σας  

  Από: bekris στις 10/03/2010 10:34 πμ.

...
To ανέβασα στο 2πλοστάντ έβαλα 1η και... σε ενα σημείο η αλυσίδα χοροπηδούσε...οχι να βγει αλλά...σαν σε ένα δόντι να μην είχε αρκετό λάδι και την τραβούσε προς τα κάτω…

εάν γυρνάω τον τροχό με το χέρι δεν χοροπηδάει, μόνο με ταχύτητα κάνει κόλπα...

Αυτό να ναι ?

Καλά ρε π...στη στα 6.500χλμ ?? !!! Τι διάουλα συντήρηση θέλει η αλυσίδα???
Το castrol chain wax του έβαζα περισσότερο...τι άλλο να φταιει εκτός από το σπρέι?? Έφυγε για ανακύκλωση…

Re: τα Φώτα σας  

  Από: grgasteus στις 10/03/2010 10:39 πμ.

ρε συ bekris ! ! ! πιώμενος είσαι ; ; ;
είπαμε τα track days δεν είναι φιλικά με την αλυσίδα, πάλι καλά που είναι μόνο αυτό και το έπιασες εκεί, φαντάσου να σου έφευγε η αλυσίδα απο το γρανάζι κάποια στιγμή, σκέψου τι θα άλλαζες ! ! !
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: τα Φώτα σας  

  Από: bekris στις 10/03/2010 10:52 πμ.

ειχα κι άλλο μηχανάκι πριν και θέμα αλυσίδας στα t-days δεν είχε...
Ούτε έχω ακούσει τιπτ...

Re: τα Φώτα σας  

  Από: grgasteus στις 10/03/2010 11:12 πμ.

ρίξε και μια καλή ματιά στο γρανάζι του πίσω τροχού καθώς και στην κίνηση του. Μάλλον έπεσες σε κακή αλυσίδα ή κακό συνδυασμό ή απλά σου έτυχε.
Το γρανάζι δεν πρέπει να έχει οβαλότητα και τσέκαρε προσεκτικά τα δόντια ένα ένα.
Απλά μπορεί να έτυχε αλλιώς τι άλλο να σου πώ.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: τα Φώτα σας  

  Από: bekris στις 10/03/2010 12:18 μμ.

grgasteus"ρίξε και μια καλή ματιά στο γρανάζι του πίσω τροχού καθώς και στην κίνηση του. Μάλλον έπεσες σε κακή αλυσίδα ή κακό συνδυασμό ή απλά σου έτυχε.
Το γρανάζι δεν πρέπει να έχει οβαλότητα και τσέκαρε προσεκτικά τα δόντια ένα ένα.
Απλά μπορεί να έτυχε αλλιώς τι άλλο να σου πώ."


Χτες που το είδα το δεν έχει τίποτα το "περ'ιεργο"

Η εγγύηση να το καλύπτει ??

Re: τα Φώτα σας  

  Από: george_raider στις 28/03/2010 9:50 πμ.

[quote="Taz5"]Πάνω που ημουν έτοιμος να κάνω ένα πόστ για αντίστοιχο πρόβλημα που έχω στο speed μου.

Μετά τα πρώτα 3-4κ χλμ άρχιζα να ακούω ένα τάκ,όταν γίνεται η αποσύμπλεξη,καθώς και όταν κλείνω το γκάζι με λίγα χιλιόμετρα.

Στο σέρβις στα κεντρικά,μου είπε ο Βαγγέλης ότι είναι το πίσω silent-block και αν το αλλάξουμε θα το κάνει πάλι μετά από τα σχετικά χιλιόμετρα. Μου είπε ότι έτσι πατάνε τα λαστιχάκια και ότι δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα η μηχανή.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΤΑΖ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΚΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ?

Re: τα Φώτα σας  

  Από: bekris στις 29/03/2010 10:24 πμ.

george_raider"
Taz5"Πάνω που ημουν έτοιμος να κάνω ένα πόστ για αντίστοιχο πρόβλημα που έχω στο speed μου.

Μετά τα πρώτα 3-4κ χλμ άρχιζα να ακούω ένα τάκ,όταν γίνεται η αποσύμπλεξη,καθώς και όταν κλείνω το γκάζι με λίγα χιλιόμετρα.

Στο σέρβις στα κεντρικά,μου είπε ο Βαγγέλης ότι είναι το πίσω silent-block και αν το αλλάξουμε θα το κάνει πάλι μετά από τα σχετικά χιλιόμετρα. Μου είπε ότι έτσι πατάνε τα λαστιχάκια και ότι δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα η μηχανή.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΤΑΖ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΚΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ?"
"


Για το speed παίζει πρόβλημα με το πίσω γρανάζι εάν δεν κάνω λάθος, ή τουλάχιστον έπαιζε διότι στου αδερφού μου που είναι περι τα 4-5χρόνια μοντελάκι αλλάχθηκε εντός εγγυήσεως.
Για το street μάλλον για αλυσίδα πάμε...στην αλλαγή ελαστικών (επιτέλους dragon sc pro ) τα σινεμπλόΚΙΑ δεν είχαν σημάδια ιδιαίτερης κόπωσης.

Re: τα Φώτα σας  

  Από: Taz5 στις 06/04/2010 10:04 πμ.

Χρόνια πολλά σε όλους,

την προηγούμενη εβδομάδα, αφού πήρα τα μαύρα δοχειάκια των υγρών φρένων, πήγα στα μέρη μου στην Λ.Βουλιαγμένης να τα βάλω στο εξουσιοδοτημένο. Αφού μπήκαν,ρώτησα για το θέμα του 'τάκ', μου ξέσφιξε το μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας,το ξαναέσφιξε αφού έβαλε και λίγη κόλλα και.... αυτό ήταν,σταμάτησε ο εκνευριστικός θόρυβος.

Re: τα Φώτα σας  

  Από: bekris στις 07/04/2010 μεσημέρι

άυριο έχω ραντεβού με τον Σάκη... για να δούμε