σκουρια στην αλυσιδα

σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: bonnie στις 02/03/2010 7:08 μμ.

οκ, δεν την λαδωνα κ τοσο τακτικα στην αρχη...
κ φυσικα δεν καταφερα να αποφυγω την σκουρια!

τωρα τι κανουμε? αλλαζουμε αλυσιδα ή καθαριζουμε αυτη την αηδια απο εκει πανω? κ πως καθαριζει? εχω ακουσει για παραφινελαιο, αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει.
για πειτε μπας κ σωσουμε αλυσιδογραναζα.. εστω για λιγο καιρο ακομα...


μηπως να τα αλλαζα ολα να το κανω cross / Motard? να κοψουμε κ κανενα περιττο γραναζι?
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: mixalakis στις 02/03/2010 7:35 μμ.

Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα για το θέμα.

Γενικά πάντως με παραφινέλαιο κάνεις την καλύτερη δουλειά. Αυτό που προτείνω να κάνεις είναι να την καθαρίσεις άμεσα με παραφινέλαιο και να την λαδώσεις. Για το αν χρειάζεται αντικατάσταση, θα πρέπει να δεις σε τι κατάσταση θα είναι αφού τα κάνεις αυτά (πραγματικά αλλάζει αισθητά) αλλά παίζει ρόλο και πόσα χιλιόμετρα έχεις. Αν έχεις πάνω 15.000χλμ και δεν τη λαδώνεις, μπορεί να χρειάζεται αντικατάσταση.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: bonnie στις 02/03/2010 7:40 μμ.

εχω σχεδον 35.000χλμ...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: Aris. στις 02/03/2010 7:45 μμ.

Σιγα ... 2 μερες την αφησα σε βροχη ,εξω , χωρις σκουπισμα και γεμισε σκουριες και η δικια μου.
Δυστηχως δεν φευγουν.
Εγω μια φορα τον μηνα πνιγω την αλυσιδα στο MOTOREX για καθαρισμα -που απλα ριχνεις και φευγουν κομματια μαυριλας- και μετα ξεκιναω τριψιμο με πανι και αφθονο παραφινελαιο.
Επειτα με ενα στεγνο πανι αρχιζω και την σκουπιζω να μαζεψω οτι εχει απομεινει απο motorex και παραφυνελαιο και -αφου την ζεστανω- την γρασσαρω με το μοναδικο στο ειδος του, MOTUL γρασσο αλυσιδας.
Δυστηχως, με ολα αυτα που κανω τακτικα , απλα μειωθηκαν οι μεγαλες κηλιδες σκουριας .
Να φυγουν ομως .... δεν ...

Αμα παλι απλα δεν μπορεις να τις βλεπεις και σου περισευει μαρουλακι μπορεις να αγορασεις ενα σετακι renthal γραναζακια trendy και μια DID χρυση να γουσταρεις
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: mixalakis στις 02/03/2010 7:56 μμ.

bonnie"εχω σχεδον 35.000χλμ... "


Με την ίδια αλάδωτη αλυσίδα;;;;

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: Aris. στις 02/03/2010 8:05 μμ.

Το ... "οκ, δεν την λαδωνα κ τοσο τακτικα στην αρχη..."

μεχρι το ...
mixalakis"Με την ίδια αλάδωτη αλυσίδα;;;; "


ομολογω πως απεχει λιγο
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: bonnie στις 02/03/2010 8:06 μμ.

mixalakis"
bonnie"εχω σχεδον 35.000χλμ... "


Με την ίδια αλάδωτη αλυσίδα;;;; "


ρε, δεν ειναι αλαδωτη!!!
πλεον, την λαδωνω καθε 2 ντεποζιτα περιπου... αλλα απ οτι φαινεται, δεν φτανει... απλα οι σκουριες μου βγαινανε σταδιακα...
στα πρωτα χιλιομετρα , περσι, δεν την πολυλαδωνα!
φιλε μου, αμα ειχα αλαδωτη αλυσιδα εξ αρχης, οχι μονο δεν θα εφτανα τα 35.000χλμ, αλλα δεν θα ειχα καν μηχανακι τωρα!

αυριο προφανως πρεπει να ξεκινησω εργασιες συντηρησης.. (..εργου τεχνης... χεχεχε)

ευχαριστω για τις συμβουλες!!


βρηκα κ πολλα παλαιοτερα ποστς εδω μεσα, ειχατε δικιο.. θα βρω ακρη σιγουρα!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: harrysvr στις 02/03/2010 9:46 μμ.

Ενα αντιδιαβρωτικό σαν το ACF-50 λέτε να πειράζει τα O-δαχτυλίδια; μετά εννοείται λάδωμα...

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: doohan στις 04/03/2010 10:51 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: Native στις 05/03/2010 10:38 πμ.

Τιποτα δεν χρειάζεται...καλο γρασσαρισμα να λαδώσει το "είναι" της . οι σκουριες απο την εξωτερικη πλέυρα δεν μας πειράζουν αν η αλυσίδα ειναι εντάξει στους συνδέσμους της.

Α κολλάνε οι σύνδεσμοι όμως, κανουν "κομπους" δηλαδή...πας για αντικατάσταση.

Και οχι άσπρα λιπαντικά....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: ad1 στις 08/03/2012 11:04 μμ.

Η μηχανη ειναι 2 και κατι χρονων με 15,000 + χλμ και παρατηρω εντονη σκουρια στην εξωτερικη μερια βεβαια και κυριως απο την δεξια πλευρα(εσωτερικη). Την καθαριζω τακτικα με κηροζινη, επειτα παω μια βολτα να ζεσταθει( παλιοτερα δεν το εκανα), και τελος γρασαρω με σπρει (castrol,belray,valvoline και τωρα παλι castrol). Ο λογος μαλλον που εχω τοση σκουρια ειναι επειδη δεν εκανα βολτα μετα το πλυσιμο και απλα την σκουπιζα με πανι . Παραθετω και φωτο να δειτε κ σεις και οποιος εχει να προτεινει καποιον τροπο για να βγαλω την σκουρια χωρις να γ@#$%$%ησω τα Oring, ας το πει

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/03/2012 11:22 μμ.

Εγω θα σας έλεγα να μη δινετε σημασία στην επιφανειακή σκουρια που έχουν τα πιο πολλα μέταλλα...

Η αλυσίδα το μόνο που θέλει ειναι τακτικό ψέκασμα με λάδι και έλεγχο του τζόγου. Πρακτικά εαν αλλαζετε συχνα λάστιχα, πέφτει εκεί το τέντωμα που χρειάζεται.

Η αλυσίδα όσο ειναι σε "ευθεια" γραμμη οι κρίκοι της και δεν κανουν "γωνιες", δεν έχει τιποτα. Ειδικά όσοι μένετε σε παραθαλάσσια μέρη να θεωρείτε τη σκουρια μόνιμο κάτοικο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: zoomzoom στις 09/03/2012 4:32 μμ.

Aris."Σιγα ... 2 μερες την αφησα σε βροχη ,εξω , χωρις σκουπισμα και γεμισε σκουριες και η δικια μου.
Δυστηχως δεν φευγουν.
Εγω μια φορα τον μηνα πνιγω την αλυσιδα στο MOTOREX για καθαρισμα -που απλα ριχνεις και φευγουν κομματια μαυριλας- και μετα ξεκιναω τριψιμο με πανι και αφθονο παραφινελαιο.
Επειτα με ενα στεγνο πανι αρχιζω και την σκουπιζω να μαζεψω οτι εχει απομεινει απο motorex και παραφυνελαιο και -αφου την ζεστανω- την γρασσαρω με το μοναδικο στο ειδος του, MOTUL γρασσο αλυσιδας.
Δυστηχως, με ολα αυτα που κανω τακτικα , απλα μειωθηκαν οι μεγαλες κηλιδες σκουριας .
Να φυγουν ομως .... δεν ...

Αμα παλι απλα δεν μπορεις να τις βλεπεις και σου περισευει μαρουλακι μπορεις να αγορασεις ενα σετακι renthal γραναζακια trendy και μια DID χρυση να γουσταρεις irat irat"



+ΟΛΑ για το MOTUL!!! και για το factory line και για το απλό (που ίσως να έιναι και καλύτερο)

Τί θαύμα της επιστήμης είναι αυτό ρε Αri?
Και οχι δεν έχω ποσοστά (δυστυχώς) σε όσους δεν το ξέρετε..
Απλά δοκιμάστε το και θα καταλάβετε...

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: ad1 στις 09/03/2012 4:49 μμ.

Aris."+ΟΛΑ για το MOTUL!!! και για το factory line και για το απλό (που ίσως να έιναι και καλύτερο)

Τί θαύμα της επιστήμης είναι αυτό ρε Αri?
Και οχι δεν έχω ποσοστά (δυστυχώς) σε όσους δεν το ξέρετε..
Απλά δοκιμάστε το και θα καταλάβετε..."


Tι παιζει με αυτο το MOTUL? Για πες μας τις εντυπωσεις σου! Που το βρισκουμε και ποσο κοστιζει? Καμια φωτο παιζει?

Re: σκουρια στην αλυσιδα  

  Από: zoomzoom στις 09/03/2012 6:29 μμ.

Απλά έχει την μεγαλυτερη διάρκεια ζωής από όσα έχω δοκιμάσει. Αν του δώσεις λίγο χρόνο να στεγνώσει δεν θα δείς ούτε μια πιτσιλιά στην ζάντα σου (ακόμα και σε βόλτα με 200+).

http://www.stelpet.gr/motul-chain-lube.html