Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?

Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: rAnger στις 23/04/2010 12:29 μμ.

Ρε παιδιά, όσοι από σας ξέρετε, ή όσοι το κάνατε ήδη...

Το σερβις των 20.000 στον τίγρη χρειάζεται να συμπεριλάβει βαλβίδες? Και αν ναι, πόσο πάει το μαλί?
Αν κάποιος ξέρει πόσο επιπλέον χρεώνεται ο έλεγχος βαλβίδων ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο
ΘΕΝΞ!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/04/2010 12:54 μμ.

Οι τιμές για τα εργατικά στα Triumph ειναι fixed πλεον απο την Ηλιοφιλ και αναρτημένες σε όλα τα εξουσιοδοτημένα.

Εαν θυμάμαι καλά ειναι 185 ευρώ για τις "ζυγες" χιλιαδες (20, 40, 60 κλπ) και 70 ευρώ για τις μονες (10, 30)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Native στις 23/04/2010 2:13 μμ.

Το Service των 20000 περιλαμβάνει ελεγχο βαλβίδων και ειναι μέσα στη τιμη των εργατικών....που αν θυμάμαι καλα ειναι κατι πάνω απο 120€....κατι λιγότερο απο 160€

Καλο θα είναι να τσεκάρεις βαλβίδες οπως επίσης και την καδένα εκκεντροφόρου....με το γνωστο κόλπο του κωλοβυθομέτρου

Κατα 99% δεν θα θέλουν καμια ρύθμιση πάντως....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Aris. στις 23/04/2010 2:17 μμ.

Cpt. Haddock" και 70 ευρώ για τις μονες (10, 30)"


Στις 10.000 ?

Και ανα 10.000 ?

Δηλαδη μια παρα μια αλλαγη λαδιων κοιταμε και βαλβιδες?

Υπερβολη δεν ειναι ? Δεν γνωριζω ,απλα ρωταω...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Sprinter στις 23/04/2010 2:28 μμ.

Καλά ρε Άρη, εσύ αυτό κατάλαβες από αυτό που γραψε ο καπετάνιος? Ελα .... στο τόπο σου...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Aris. στις 23/04/2010 3:58 μμ.

Καλα ντε ! Μη βαρας , αλλη ηταν η κυρια ερωτηση του rAnger . Δεν το διαβασα και με την ησυχια μου....
Πασο...


Κατι αλλο τωρα...

Τι εννοει ο CpT λεγοντας οτι τα εργατικα ειναι 185€ στις ζυγες χιλιαδες και 70€ στις μονες?
Θελω να πω, με την ωρα δεν παει ? Το λεω γιατι εγω στο σερβις των 10.000 πληρωσα 46 ευρω.
(30€ εργατικα και 16 το φιλτρο λαδιου) Εργασια = αλλαγη λαδιων , καθαρισμος φιλτρου K&N ,συμπληρωμα παραφλου , φορτιση μπαταριας (καλου-κακου).
Ζητησα να μην ελεγχθουν τακακια και μπουζι.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/04/2010 4:25 μμ.

Aris."Τι εννοει ο CpT λεγοντας οτι τα εργατικα ειναι 185€ στις ζυγες χιλιαδες και 70€ στις μονες?
Θελω να πω, με την ωρα δεν παει ? Το λεω γιατι εγω στο σερβις των 10.000 πληρωσα 46 ευρω.
(30€ εργατικα και 16 το φιλτρο λαδιου) Εργασια = αλλαγη λαδιων , καθαρισμος φιλτρου K&N ,συμπληρωμα παραφλου , φορτιση μπαταριας (καλου-κακου).
Ζητησα να μην ελεγχθουν τακακια και μπουζι."


Ο Cpt εννοεί αυτό που είδε ανηρτημένο στο συνεργείο που πηγαίνει. Τιμες για τα εργατικά ανα μοντέλο και ανα δεκαδες χιλιαδες χιλιομέτρων. Στανταρ τιμες για όλους

Στις μονές κανεις λιγα και στις ζυγες περισσότερα (ελεγχει βαλβίδες, αλλαζει μπουζί οποτε βγαζει ντεποζιτο ανοιγει καπακι κλπ κλπ)

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: vagos1435 στις 23/04/2010 4:56 μμ.

Αν το πας για Σερβις μονες ημερες 1-3 κτλ πληρωνεις 70
Αν το πας ζυγες 185
Μονοπωλιο παιδι μου
Αντιπροσωπειες.....
Κατι σαν δακτυλιος

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: rAnger στις 23/04/2010 5:06 μμ.

Θα πω κατι τώρα και μη βαράτε!...

Αν εγώ δε θέλω να μου κάνει έλεγχο βαλβίδων τώρα που έχω 20000 και θελω να το αφήσω για τις 30 ή τις 40 και το ζητήσω απ το μάστορα, μιας και πλεον βγήκα απ την εγγυηση, τι λέτε, θα είναι κακό?

Ή μήπως θα μου πει "Αυτη ειναι η τιμή φιλαράκο, αν θες τα δίνεις και στα κάνω, αν δε θές, τα δίνεις και δε στα κάνω" ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: vagos1435 στις 23/04/2010 5:19 μμ.

Εαν του πεις να μην τα κανει δεν νομιζω να πληρωσεις κιολας.
Εγω που πηγα για σερβις 20000 το speed την Δευτερα και επειδη ειχα κανει μονος μου
καποια πραγματα που ειναι στο σερβις των 20000(υγρα φρενων,παραφλου,αλλαγη φιλτρο αερα)
μου πηρε λιγοτερα για εργασια απο τα 185

Πληροφοριακα απο οτι μου ειπε οι βαλβιδες δεν ηθελαν ρυθμιση ηταν οκ
Βεβαια μονο και μονο απο το τσεκ εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Aris. στις 23/04/2010 5:25 μμ.

Αφου εχεις βγει απο εγγυηση και τα πραγματα ειναι καπως λιγοτερο "γραφειοκρατικα" πιστευω πως ανετα μπορει να σου πει " Σσσσςς... μη τρελενεσαι , ρολοϊ παει , αστο για τις 30,000 και βλεπουμε ..." και να γλιτωσεις κανα ψιλο...

Οn the other hand ... μπορει να σου πει "Δεν γινεται να καταλαβω ρε φιλε αμα δεν το ανοιξω" και να τα σκασεις ...
Τωρα ποιος απο τους 2 ειναι ο σωστος ,ειλικρινα δεν το ξερω .


Κουβεντα να γινεται ...
Εχω την εντυπωση (ας με διορθωσει καποιος) πως αμα ξερυθμιστουν οι βαλβιδες θα εχεις αισθητη μειωση αποδοσης και ισως και εναν χαρακτηριστικο ηχο.
Τουλαχιστον στο παπακι μου αυτο ισχυε ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Sprinter στις 23/04/2010 5:27 μμ.

Cpt. Haddock"

Ο Cpt εννοεί αυτό που είδε ανηρτημένο στο συνεργείο που πηγαίνει. Τιμες για τα εργατικά ανα μοντέλο και ανα δεκαδες χιλιαδες χιλιομέτρων. Στανταρ τιμες για όλους


"



Εξαρτάται πάντα. Αμα ρωτάς η λές μαμακίες στο φόρουμ, μπορεί να πληρώσεις και περισσότερα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Aris. στις 23/04/2010 5:33 μμ.

Sprinter"

Εξαρτάται πάντα. Αμα ρωτάς η λές μαμακίες στο φόρουμ, μπορεί να πληρώσεις και περισσότερα. "



Πες με χαζο ... αλλα δεν το 'πιασα...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Sprinter στις 23/04/2010 6:11 μμ.

Τι δεν έπιασες ρε Αρη?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Service 20.000 ! Θέλει βαλβίδες?  

  Από: Γιωργος στις 18/06/2010 10:49 πμ.

gorgix"οι βαλβιδες δεν ρυθμιζονται...εχει 2 εκκεντροφορους επι κεφαλης που ανοιγουν τις βαλβιδες με υδραυλικα οστηρια,ελενχος γινεται φυσικα στο διακενο τους που στην περιπτωση που ειναι μεγαλυτερο του επιτρεπτου αντικαταστουν τις βαλβιδες τα οστηρια φυσικα και αμα χρειαστει και την κεφαλη.αυτο παιζει γιατι δεν υπαρχουν πιανολες με ρεγουλατορους που κ αν υπηρχαν δεν θα ειχαμε τους εκκεντροφορους επι κεφαλης και θα τους ειχαμε στον κ....μας αυτα με λιγα λογια αν καποιος διαφωνει ας με διορθωσει."


Υποθέτω πως μιλάς για άλλο τύπο μοτοσυκλέτας και όχι για Τ. Γιατί στα Τ ναι μεν έχουμε επικεφαλής εκεντροφόρους αλλά το διάκενο ρυθμίζεται χειροκείνητα από τα καπελώτα τα οποία και αντικαθείστατε όταν αλλάξει το διάκενο πέραν του επιτρεπτού. Και όσον αφορά για τον έλεγχο είναι προβλεπόμενος κάθε 20.000 κμ αλλά εγώ κάτω από 40000 δεν χρειάστηκε σε κανένα ρύθμιση .

Αλλά για να δείς τα διάκενα πρέπει να ανοίξεις και να μετρήσεις, και τις παπαριές περί καλού αυτιού ή έμπειρου μάστορα που το καταλαβαίνει βλέπτοντας -ακούγοντας-χαιδεύοντας ή ότι άλλη αίσθηση χρημοποιηεί εγώ τα ακούω βερεσέ. πληροφοριακά οι βαλβίδες κάνουν θόρυβο μόνο όυαν είναι ανοικτές αλλ΄λα σπάνια παθαίνουν κάτι και όταν είναι κλειστές είναι πρόβλημα γιατί τότε καίγονται