Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 04/06/2010 5:09 μμ.

Είσαι μάλλον θύμα της γνωστής παρτίδας των βουτυρένιων πιστονιών. Τυχερός που σου κατσε στην εγγύηση. Τρελός είσαι που θα το πουλήσεις? Καινούργιο μηχανάκι θά 'χεις τώρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 05/06/2010 1:02 μμ.

Ίσως να έχεις δίκιο δεν ξέρω ακόμα θα δω πώς θα νιώσω μόλις την ξανακαβαλήσω..Αυτή τη στιγμή νιώθω σαν να με κεράτωσε η γκόμενά μου!! Την συγχωρείς και της δίνεις άλλη μια άλλη ευκαιρία επειδή την αγάπας ή την σουτάρεις για πάντα γιατί όσο και να την αγαπάς η πληγή θα υπάρχει πάντα για να σου θυμίζει οτί σε πρόδωσε?

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: chris34 στις 05/06/2010 1:43 μμ.

xristosxal"Ίσως να έχεις δίκιο δεν ξέρω ακόμα θα δω πώς θα νιώσω μόλις την ξανακαβαλήσω..Αυτή τη στιγμή νιώθω σαν να με κεράτωσε η γκόμενά μου!! Την συγχωρείς και της δίνεις άλλη μια άλλη ευκαιρία επειδή την αγάπας ή την σουτάρεις για πάντα γιατί όσο και να την αγαπάς η πληγή θα υπάρχει πάντα για να σου θυμίζει οτί σε πρόδωσε?"



Οχι ρε φιλε μην το περνεις τοσο βαρια!Ολα αυτα μπορουν να συμβουν στον καθενα μας!!
Μην ξενερωνεις.Οταν την ξανακαβαλησεις θα τα ξεχασεις ολα με την μια και ισως βρεις και καινουργια γκομενα.....
Θα δεις που ολα θα τα ξεχασεις και ευχομαι αυτο να ειναι το τελευταιο!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: tharis στις 05/06/2010 3:42 μμ.

Την γκομενα την σουταρεις σιγουρα με τη μια .. αλλα η μηχανη δεν εχει μνημη απο βλαβη σε βλαβη οποτε κρατα την !!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 05/06/2010 9:28 μμ.

Σκέψου να 'χες δώσει 17Κ να 'χες πάρει καινούργιο VFR...

http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... did=105120
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 18/06/2010 11:39 πμ.

Και ακόμα περιμένω..Κοντεύει ένας μήνας και ακόμα δεν εχω μηχανάκι.'Επεσα σε μετακόμιση της eliofil.
Ακόμα το μηχαν'ακι δεν 'εχει ανοιχτεί για να ξέρουμε ακριβώς τι βλάβη υπάρχει.Χωρίς μηχαν'η μέσα στο καλοκαίρι!!τέλεια!!Θα με φάνε τα αστίκα!Α ρε ποιος με καταράστηκε γμτ!!

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Polymhxanos στις 18/06/2010 11:50 πμ.

Sprinter"Σκέψου να 'χες δώσει 17Κ να 'χες πάρει καινούργιο VFR...

http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... did=105120"


Ναι όμοιες περιπτώσεις είναι, με όμοια βλάβη και το κυριότερο, όμοια after sales υποστήριξη από την εταιρία...

Μαζέψουυυυυυυυυ
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 18/06/2010 11:55 πμ.

Δε σε έπιασα!όμοια περίπτωση κ εσύ με την δικιά μου?

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 18/06/2010 12:25 μμ.

Polymhxanos"
Sprinter"Σκέψου να 'χες δώσει 17Κ να 'χες πάρει καινούργιο VFR...

http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... did=105120"


Ναι όμοιες περιπτώσεις είναι, με όμοια βλάβη και το κυριότερο, όμοια after sales υποστήριξη από την εταιρία...

Μαζέψουυυυυυυυυ"



Πολυχόντα ασ' τα σάπια σε μένα, να απαντάς μόνο in context... Θα άρεσε στον φίλο να του λύσει τον καινούργιο v1200 high-tec κινητήρα του το μαστόρι του εξουσιοδοτημένου του Σακαράκη 1 βδομάδα αφου το πήρε? Γιατί περί αυτού πρόκειται εδώ...

Περί after-sales υποστήριξης γενικώς, δεν έχω λόγο να πιστεύω πώς της Χόντα είναι καλύτερη από της Τ γενικώς. Εσύ ποιόν έχεις? Ειδικώς για την ιστορία με το batch τα πιστόνια, έχω κράξει την Τ πολλάκις εδώ μέσα, αλλά εχω ακούσει παρόμοια για όλες τις εταιρίες (δηλ. αν κάτι έχει μεγάλο ποσοστό να σκάσει εκτός εγγύησης και δεν αφορά άμεσα την ασφάλεια κάνε μόκο και απλώς κάλυπτε με την εγγύηση ότι σκάει μέσα σ' αυτήν).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Polymhxanos στις 18/06/2010 12:43 μμ.

Αρχίζω να αμφιβάλω μαυτά που γράφεις... Απλά λογάκια να το καταλάβει και ο ...Στάθης.

Triumph με μοτέρ 1050 δοκιμασμένο και εξελιγμένο εδώ και 30 χρόνια επιτυχίες: Σπάνε μηχανάκια, σπάνε ''βουτυρένια'' πιστόνια, σπάνε μίζες, είναι η παρτίδα στο ένα, η παρτίδα στο άλλο, χάνουν τα νερά, αδειάζουν μπαταρίες, όλο μια παρτίδα φταίει. Ανάκληση όπως κάνουν οι ΣΟΒΑΡΕΣ εταιρίες, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΙΩΠΗΛΑ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΟΣΑ ΧΑΛΑΣΑΝ εντός εγγύησης, έχουμε να δούμε από το T595 με τα πλαίσια που κοβόντουσαν. Την οποία επίσημη ανάκληση της αγγλίας, η ελληνική αντιπροσωπεία είχε παραπάνω λόγο φαίνεται από το εργοστάσιο και διατύπωνε με δελτία τύπου στα περιοδικά ότι δεν παίζει... Ακόμα και χαλασμένα εντός εγγύησης ακούς κάτι κουλά τύπου ''θα στο φτιάξουμε αλλά θα πληρώσεις τα λάδια, την μπαταρία κ.ο.κ.''

Honda με ολοκαίνουριο εκ του μηδενός μοτέρ: Μερικά VFR παρουσίασαν αλουμινένια τρίματα στα λάδια τους. Επειδή ΜΠΟΡΕΙ-ΙΣΩΣ-ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ και να σπάσει κανένα, φέρτε για έλεγχο στην αλλαγή λαδιών και ΑΝ βρεθούν τρίματα, ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ με καινούριο. Προληπτικά. Χωρίς να έχει σπάσει ή ότι άλλο. Και σας ζητάμε και ρηττώς και επίσημα συγνώμη σαν εταιρία.

ΟΜΟΙΕΣ περιπτώσεις, ουουουουου κατατζ΄τ ίδιες, τι να σου πω...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 18/06/2010 1:50 μμ.

'Σπάνε μηχανάκια, σπάνε ''βουτυρένια'' πιστόνια, σπάνε μίζες, είναι η παρτίδα στο ένα, η παρτίδα στο άλλο, χάνουν τα νερά, αδειάζουν μπαταρίες, όλο μια παρτίδα φταίει. Ανάκληση όπως κάνουν οι ΣΟΒΑΡΕΣ εταιρίες, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΙΩΠΗΛΑ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΟΣΑ ΧΑΛΑΣΑΝ εντός εγγύησης, έχουμε να δούμε από το T595 με τα πλαίσια που κοβόντουσαν'

Εμ σιγουρεύτικα πώς παπαριές γράφεις.... Εχω Τ από το 99, δεν είχα ΠΟΤΕ οποιαδήποτε βλάβη και εχω περάσει και 4-5 ανακλήσεις τι με κάνει αυτό? Αρειανό????

να πάμε σε κάνα φόρουμ της Χόντα να αρχίσουμε να μετράμε συνηθισμένες βλάβες? Αν να θυμηθώ, 2 αντλίες βενζίνης είχα αλλάξει στο Αφρικα, πρόβλημα που ξεκίνησε με το πρώτο μοντέλο και συνεχιστηκε στην υπερδεκαετή πορεία της μηχανής χωρίς ποτε να φτιαχτεί (δε λέμε για ανάκληση, για φτιάξιμο στο μοντέλο της επόμενης χρονιάς λέμε). Γιατί? γιατί δεν έσκαγε μέσα στην εγγύηση και δεν υπήρχε θέμα ασφαλείας.

Μικρό το πρόβλημα? Μπορεί αλλά σε άφηνε στη μέση της ερημιάς και αυτό είχα πρόχειρο από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία εποχής που πραγματικά η Χόντα ήταν μια κλάση παραπάνω από τις άλλες μάρκες σε αυτά τα πράγματα.

Να μπούμε σε οποιδήποτε φόρουμ Χόντα ή όποιου άλλου κατασκευαστού και να αρχίσουμε να μετράμε πράγματα? Είσαι?

Ανακλήσεις: Δείξε μου ανακλήσεις εταιρειών τα τελευταία χρόνια που ΔΕΝ σχετίζονται με θέματα ασφάλειας. Αν υπάρχουν, είναι ελάχιστες και 99% αφορούν αστοχία μεγάλη σε καινούργιο flagship προιόν και μόνο. Βλέπε το τωρινό του VFR (που από τη διατύπωση 'engine seizure' με κάνει να πιστεύω πώς κλάσαν μέντες οι δικηγόροι) και το πρόσφατο του Aprila RSV4 με τους βουτυρένιους εκκεντροφόρους (αν δεν κάνω λάθος).

Στο θέμα του VFR1200 τώρα. Αυτό έλειπε στη Χόντα, μετά το σούπερ φιάσκο που έπαθε με το πολυδιαφημισμένο, πολυμαρκεταρισμένο, αγωνιωδώς αναμενόμενο , σουπερ ντουπερ χαιτεκ και δε συμμαζεύεται με την εκπληκτική υποδοχή που το περίμενε από ολον ανεξαιρέτως τον ειδικό τύπο (πλήν του Ελληνικού..) και τους ανεξάρτητους reviewers να φήσει και αυτό το πρόβλημα να θάψει άπαξ και διαπαντός το διαστημικό δημιούργημά τους... θα κάναν χαρακίρι μια στρατειά Ιαπώνων..

Και BTW, δε θα κοιτάξουν τα λάδια όπως λές, θα κοιτάξουν το 'oil gallery' που αν καταλαβαίνω καλά σημαίνει (μερικο?) λύσιμο του μοτέρ, εξ' ού και ανέφερα το θέμα σε αυτό το θρέντ. Και στην περίπτωση που νόμιζες πως ειναι ευχαριστημλενοι οι κάτοχοι με την αντίμετώπιση της Χόντα να τι λέει ενας ταλαίπωρος Εγγλέζοσ κάτοχος (πραγμα που δείχνει επίσης πως δεν είναι ενας απλός έλεγχος μια και ζητάνε να στείλουν τη μηχανή στα κεντρικά (Swindon) για τον έλεγχο). Εκτός κι αν κάνουν μόνο καθαρισμό με πίεση αλλά θέλουν να το κάνουν μακριά από τα μάτια του κόσμου.

'Beware of thr recall for the VFR 1200, Honda want me to do a 70 mile round trip to my dealer to let them pack my bike in a crate to send it to Swindon for an engine check as swarf has been found in some engines ,, this leaves me with no transport for a week and a half as they wont provide alternative transport , poor show from honda :upset::upset: Also watch the rip of service from Viictor Devine motorcycles in Glasgow , They are charging £160 for a 600 miles service spoke to Honda about it .. they are not interested , got it done in Grangemouth Honda dealer for £72,,MY FIRST HONDA IN YEARS AND DEF MY LAST'


Πολυχόντα, στην εποχή μας της B2B μέσω ιντερνετ προμήθειας εξαρτημάτων, του φασόν, της Κίνας και της Ταιλάνδης και του συνεχούς κυνηγητού του μειωμένου κόστους, αν νομίζεις πως κάποια μάρκα ειναι θεμελιωδώς καλύτερη από κάποια άλλη σε θέματα ποιοτικού ελέγχου και after sales service, είσαι ή αφελής και αλλού ξημερωμένος ή απλώς οπαδός.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Native στις 18/06/2010 3 μμ.

2 σπασμενα πιστονια είχα κι εγω....
και εχω να πω οτι απλα εβαλα τα πιστονια της Τ επειδη ηταν στη εγγυηση...δεν υπηρχε περιπτωση να το εκανα αλλιως, υπαρχουν τοσες καλες μαρκες στην αγορα....

Σκεφτομαι να το δωσω...αλλα κι απο την αλλη δεν μου κανει κατι κλικ, οδηγησα το bmw 800gs αλλα μου φανηκε ψοφιμι και χωρις καθολου νευρο...επισης δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 16000€ για το τενερε και τα χαμηλά δεν με χωρανε....μαλλον θα το κρατησω...

Το μονο που δεν ξερω αν ηταν σωστο ειναι οτι ο Σακης μου αλλαξε 1 χιτωνιο και 3 πιστονια...μου ειπε οτι δεν θα δικαιολογουσαν τα αλλα 2 στην εγγυηση...δεν μπορουσα να επιμεινω για κατι που δεν γνωριζω....αν και μου φανηκε καπως...χιτωνια με 40000 σιγουρα θα έχουν παρει καποιες ανοχες σε σχεση με το καινουργιο και το μηχανακι το έχω 1,5 χρονο...είναι κριμα.

Αυτο που γνωριζω είναι οτι θα έπρεπε να εχω πληρωσει ακομα 2 χιτωνια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Συνολικη διαρκεια επισκευης, κατι περισσοτερο απο 1,5 μηνα, κυριως λογω μη διαθεσιμοτητας ανταλλακτικων απο την Αγγλια.

Τον Χρηστο τον καταλαβαινω απολυτα πάντως...οπώς επισης εχουν αλλάξει και τα λογια που θα έλεγα σε καποιον αν με ρωτουσε για το tiger....

Αληθεια, τις μπιέλες του 1050 τις εχει δεί κανεις? Ειναι λιγο πιο χοντρες απο παπιου....εγω τρομαξα παντως οταν τις είδα, ελπίζω να είναι καλα μελετημένες....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 18/06/2010 3:11 μμ.

Οι μπιέλες είναι ετσι όπως είναι γιατί εχουν να ανεβοκατεβαίνουν με μέση γραμμική ταχύτητα μεγαλύτερη από πολλά superbike. Εχεις ακούσει για πρόβλημα στις μπιέλες? Μήπως ειναι καιρός να πάρεις τα χάπια σου?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Native στις 18/06/2010 3:16 μμ.

Νικο, μια κουβεντα είπα...γιατι πρεπει οπωσδηποτε να τα αντικρουεις ολα. Τις ιδιες μπιελες φορας και ελπιζω να ειναι οπως τα λες....Οποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 18/06/2010 3:18 μμ.

Μα ειναι δυνατό να κόβεις τις μπιέλες με το μάτι και να ανησυχείς? Ημαρτον!!!!

PS. O στρόφαλος πώς σου φαίνεται καλός, χοντρός?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.