Freeware υποκατάστατο Tuneboy

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Tigris3 στις 25/03/2013 1:31 μμ.

Native"
τα 225 ειναι τα αληθινα χιλιόμετρα δηλαδη περίπου 242 στο κοντερ. Αυτο αλλάζει πλεόν.
"


Δηλαδή στην παράμετρο Speed Limit θα βάλουμε απλά ένα μεγαλύτερο νούμερο, π.χ. 240,0 ;

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Native στις 25/03/2013 1:41 μμ.

Ναι δηλαδη 240 αληθινα, δηλαδη καπου 260 κοντερ, τωρα μετα μενει το ποσα τελικα μπορει να πιασει ο τιγρης!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Tigris3 στις 25/03/2013 1:46 μμ.

Thanks man για τις πληροφορίες!!

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: xaotikos στις 25/03/2013 2:14 μμ.

Savva αν χρειαστεις τίποτα έχω πάρει ήδη το καλώδιο για tuneecu για το κατέμι που νομίζω κάνει και για τον τίγρη

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: xaotikos στις 25/03/2013 2:20 μμ.

Btw γνωρίζουμε κάποιον με δυναμόμετρο και γνώστη του tuneecu ώστε να φτιάχνουμε custom map μετά απο δυναμομέτρηση;

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: tiger1050koridallos στις 28/03/2013 5:22 πμ.

να κανω και γω μια ερωτηση μιας και αναφερθηκε η τελικη..εδω και καιρο δεν μπορω να δω με τιποτα πανω απο 225 στο κοντερ και αυτα δυσκολα ενω παλια πηγαινε μεχρι τα 242.η μονη αλλαγη απο τοτε ειναι οτι εβαλα λαστιχα με 60αρι προφιλ αντι για 55αρι.υπαρχει περιπτωση απλα το κοντερ να δειχνει λιγοτερα λογω οτι μεγαλωσε το προφιλ στ λαστιχο?οπως π.χ οταν αλλαζουμε γραναζωμα?λεω εγω τωρα μηπως..

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Native στις 28/03/2013 8:56 πμ.

Μπα το κοντέρ τα ιδια θα έλεγε, ασχετα με το πόσα θα έκλεβε τελικα...

Μάλλον καλύτερα να κανεις μια πιστονο-εξέταση....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: evkou στις 28/03/2013 6:30 μμ.

Native"Μπα το κοντέρ τα ιδια θα έλεγε, ασχετα με το πόσα θα έκλεβε τελικα...

Μάλλον καλύτερα να κανεις μια πιστονο-εξέταση...."

Φίλε native πες μου σε παρακαλώ είναι δεδομένο οτι στο tiger1050 θα μαζέψεις πιστόνια ή είναι θέμα παρτίδας δηλαδή λαχείου και με τι πιθανότητες?? thanks

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: johnygalan στις 28/03/2013 10:42 μμ.

Και τι είναι ο Native ο Θεός των πιστωνιών

Φίλε evkou απλά απόλαυσε το μηχανάκι σου και μη το σκέφτεσαι.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: evkou στις 29/03/2013 12:29 μμ.

johnygalan"Και τι είναι ο Native ο Θεός των πιστωνιών

Φίλε evkou απλά απόλαυσε το μηχανάκι σου και μη το σκέφτεσαι."


Δεν έχεις άδικο αλλά στην ιδέα οτι ενα μηχανακι που το συντηρώ σχολαστικά θα χρειαστεί αλλαγή πιστονιών, λόγω κατασκευαστικής αστοχίας, τρελλαίνομαι

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Native στις 29/03/2013 1:16 μμ.

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει το μηχανάκι σου, απλά ανέφερε ενα ενδεχόμενο(φτου φτού). Δεν έχει σχέση με την παρτίδα πιστόνια.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: evkou στις 29/03/2013 6:13 μμ.

Native"Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει το μηχανάκι σου, απλά ανέφερε ενα ενδεχόμενο(φτου φτού). Δεν έχει σχέση με την παρτίδα πιστόνια."

Φίλε native (είχαμε γνωριστεί στην εκδρομη στη Βόρεια Εύβοια) το μηχανάκι δεν έχει τίποτα απλώς ρωτάω, επειδή ξέρω οτι έχεις άποψη, αν το περιβόητο θέμα με τα πιστόνια είναι συμπτωματικό ή αναμενόμενο, thanks

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Native στις 29/03/2013 7:44 μμ.

Πιο πολυ συμπτωματικό θα το έλεγα, εγω εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι έχει κακο ζυγισμα και μελετη ο στρόφαλος και γι αυτο συμβαίνει αυτο, καποιοι άλοι εχουν αλλη άποψη εδω μέσα, δεν ξέρω μαλλον δεν θα μάθουμε ποτε...τομονο σιγουρο είναι οτι δεν φτάιει η βενζίνη και τα προγράμματα πάντως
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: evkou στις 30/03/2013 8:02 πμ.

Native"Πιο πολυ συμπτωματικό θα το έλεγα, εγω εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι έχει κακο ζυγισμα και μελετη ο στρόφαλος και γι αυτο συμβαίνει αυτο, καποιοι άλοι εχουν αλλη άποψη εδω μέσα, δεν ξέρω μαλλον δεν θα μάθουμε ποτε...τομονο σιγουρο είναι οτι δεν φτάιει η βενζίνη και τα προγράμματα πάντως "


OK native θα τα πούμε στην επόμενη εκδρομή

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: rav3n στις 13/08/2013 2:41 μμ.

Καλησπερα,

Τσιμπησα και εγω ενα ODB2 καλωδιακι για το 08' Streetακι μου..

Δεν εχω ξανακανει κατι παρομοοιο και Λεω να δοκιμασω να αναβαθμισω/ανανεωσω τον χαρτη με τον τελευταιο που διαβαζω οτι υπαρχει.. Δηλαδη τον 20572Map.hex OEM μιας κ το Μηχανακι ειναι σε απολυτως στοκ μορφη.

Θα θελα να ρωτησω ομως:
Τον εχει δοκιμασει κανενας απο εδω ?
Μπορω να δω καπου ποιον εχω εγκατεστημενο τωρα μεσα και ποιες ειναι οι διαφορες με τον τρεχων? το βρηκα αφου συνεδεσα το καλωδιο φοραει τον 20393.
Κατι αλλο που θα προτεινατε να γινει αλλαγη?

ty

EDIT: Παλευω παντως καμια ωρα να δω διαφορες απο τον χαρτη για παραδειγμα 20197 με τον τρεχων και δεν βρισκω καμια.. υπαρχουν αλλαγες non-visible?
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.