Poio kranos???

Poio kranos???  

  Από: miltistreet triple στις 04/09/2010 2:11 πμ.

Re paidia psahnw na parw ena kranaki kalo gia na eimai isihos.psahnw a vrw to shoei x spirit to 1 omws pou einai ftino.to 2 krataei thn timh tu akoma.exete na mu proteinete kati alo apo alh marka.den exw psa3ei ka8olu se agv.psahnw epishs na vrw ena swsto site na to parw apo kei.ala ola osa exw vrei exun panw katw tis idies times me ta katastimata mazi me ta e3oda apostolis.opoios mporei na voi8isei 8a me swsei kai apo xrono kai apo xrima.

Re: Poio kranos???  

  Από: tooljim13 στις 04/09/2010 10:10 πμ.

Εδώ μπορείς να δείς αναλυτικά τα χαρακτηριστικά όλων των shoei που κυκλοφορούν(μιας και ανέφερες αυτή την μάρκα πρώτη απ'όλες).Όταν καταλήξεις σε κάποιο απ'όλα το ψάχνεις και στο ebay ή αν δεν θές να παραγγείλεις απ'έξω παίρνεις σβάρνα όποιο μαγαζί ξέρεις που να το εμπορεύεται για να βρείς όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή στο συγκεκριμένο κράνος που ψάχνεις...

http://www.leatherup.com/c/SHOEI-Full-F ... 3/157.html


Αλλά μιας που είπες και για "ήσυχος" θα σου πρότεινα να πάρεις Schuberth.Δεν ξέρω όμως πόσα χρήματα διαθέτεις καθώς είναι ελαφρώς τσιμπημένα.Απ'όσο ξέρω απο κατόχους αυτής της μάρκας,αξίζουν τα λεφτά τους...

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_ ... SubProduct


Υ.Γ Θα ήταν καλύτερα να μην γράφεις greeklish διότι είναι δυσανάγνωστα.Καλώς ήρθες στο Forum!!!

Re: Poio kranos???  

  Από: tharis στις 04/09/2010 11:26 πμ.

Κατ αρχην καλως ηρθες στο forum !!

Υπαρχουν ηδη καποια threads για κρανη οπου μπορεις να αναφερθεις.
Αν θελεις φθηνο shoei ψαξε καλυτερα για το Xr1000 ( θα βρεις κατω απο 300e στην Αγγλια)
Τα Spirit ειναι πιο θορυβωδης κρανη ...

Εναλλακτηκα μπορεις να δοκιμασεις Arai ή οποια αλλη επωνυμη μαρκα θελεις..

Για μαγαζια στην Αγγλια ριξε μια ματια εδω..
http://www.foundem.co.uk/G/bikes/Helmets.jsp

εχει τα περισσοτερα καταστηματα με κρανη στην Αγγλια και μπορει να σου βρει κατευθειαν το κρανος που ψαχνεις !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Poio kranos???  

  Από: nfot στις 04/09/2010 12:18 μμ.

Επειδη ειχα και XR1000 και X spirit, σε διαβεβαιω οτι η διαφορα στο θορυβο ειναι αμελητεα.
Το XR το εδωσα στον ανηψιο μου και του το κλεψανε, το Spirit το εχω ακομη. Πιο σημαντικη ειναι η θεση οδηγησης, καλυψη απο τη ζελατινα, τυπος μοτο παρα το κρανος.
Στο Daytona το Spirit ειναι πιο ησυχο απο οτι στο Fazer !!! Στο Fazer, αν κανω πως σηκωνομαι 5 ποντους απο τη σελα, επικρατει απλολυτη ησυχια, με το Spirit.
Ασε που στο Spirit βγαινει ολοκληρη η επενδυση για πλυσιμο και εχει πολυ καλυτερο εξαερισμο. Μονο ο αεραγωγος στο σαγωνι μου τη δινει λιγο, που ποτε δεν κλεινει καλα. Και το Spirit ερχεται με το whisper kit ενσωματωμενο ενω στο XR κοστιζει εξτρα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Poio kranos???  

  Από: denthnpalevw στις 04/09/2010 12:21 μμ.

το παλικαρι εχει το street triple οποτε καλυψη αερα δεν υπαρχει.....
αν θεσ ησυχο κρανος μακρια απο τα arai... εχουν αρκετο θορυβο ποσο μαλλον και σε γυμνο...
Αραι εχω αλλα σε μεγαλες βολτες ωτοασπιδες... δεν βγαινει αλλιως..
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Poio kranos???  

  Από: nfot στις 04/09/2010 12:27 μμ.

Οι ωτοασπιδες ειναι απαραιτητες με ολα τα κρανη.
Οπως ειχε γραψει παλιοτερα αγγλος συντακτης, δεν υπαρχουν ησυχα κρανη, αλλα θορυβωδη και πολυ θορυβωδη.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Poio kranos???  

  Από: denthnpalevw στις 04/09/2010 12:41 μμ.

nf"Οι ωτοασπιδες ειναι απαραιτητες με ολα τα κρανη.
Οπως ειχε γραψει παλιοτερα αγγλος συντακτης, δεν υπαρχουν ησυχα κρανη, αλλα θορυβωδη και πολυ θορυβωδη."


σωστοςςςςςςςςς.........
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Poio kranos???  

  Από: tharis στις 04/09/2010 1:26 μμ.

Προσωπικα δεν ανοιγω ποτε αεραγωγους εκτος πολης κυριως λογω θορυβου αλλα και επειδη δε με ενοχλει τοσο η ζεστη ..

Συμφωνω πως οτι κρανος και να παρεις, μετα τα 100km/h θα εχεις σιγουρα θορυβο αλλα δεδομενου οτι στο Xr1100 που εχω η διαφορα με ανοικτους και κλειστους αεραγωγους ειναι σημαντικη δε θα σου προτεινα το Spirit που εχει και καμια 10αρια παραπανω .. Φυσικα παιζει ρολο και ο τυπος της μηχανης οπως ειπε ο nfot αλλα στην περιπτωση μας εχουμε την ιδια..!!

Αν θες να δωσεις κατι παραπανω πας για το Xr1100.. Φυσικα να τα εχεις δοκιμασει πρωτα και να ταιριαζουν στο κεφαλι σου ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Poio kranos???  

  Από: johnygalan στις 04/09/2010 1:37 μμ.

nf"Οι ωτοασπιδες ειναι απαραιτητες με ολα τα κρανη.
"

Ε... οχι και απαραίτητες

Χρήσιμες...ναι
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Poio kranos???  

  Από: tharis στις 04/09/2010 1:44 μμ.

Εγω μια φορα εβαλα .. αλλα εβγαιναν ρε παιδια ... δεν καθονταν καλα.. και δεν ειδα και μεγαλη διαφορα ..

Μαλλον κατι κανω λαθος ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Poio kranos???  

  Από: noxelikos στις 04/09/2010 1:59 μμ.

Επίσης κυριότερο όλων για μένα είναι το μέγεθος-καλούπι!!!
Ξέρω πως είναι ευνόητα τα παραπάνω κριτήρια, αλλά μερικοί δεν δίνουν σημασία.
Ένα κράνος μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω αλλά αν ήταν σωστά και απόλυτα για το κεφάλι σου,
ίσως να μην υπήρχε και αυτός.
Και ο θόρυβος είναι αμελητέος μπροστά στα κουνήματα,σηκώματα και άλλα τέτοια άσχημα που μπορεί να κάνει το κράνος.
Γι'αυτό φίλε μου πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμασε οτι κράνος βρίσκεις.
Εκτός αν σου έχει καθίσει αυτό που λές.
Έχω δοκιμάσει Αrai,Shoei,X-lite,Agv και ότι άλλο έβρισκα σε μαγαζί,αλλά στην πραγματικότητα κανένα δεν καθόταν όπως πρέπει.
Έτυχε όμως έβαλα και ένα Suomy Vandal και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
Απλά στο λέω για να μήν βιαστείς.

Και καλωσόρισες εννοείτε!

Re: Poio kranos???  

  Από: nfot στις 04/09/2010 2:27 μμ.

noxelikos"Επίσης κυριότερο όλων για μένα είναι το μέγεθος-καλούπι!!!
..."


Πολυ σωστο σχολιο. Εμενα το Spirit μου καθεται κουτι, το XR δεν εφαρμοζε το ιδιο καλα.
Τα εσωτερικα καλουπια των κρανων ειναι διαφορετικα, οχι μονο απο μαρκα σε μαρκα αλλα και μεταξυ μοντελων της ιδιας μαρκας. Υπαρχουν κρανια ωοειδη, στρογγυλα, μακροστενα κτλ. Καθε καλουπι ειναι διαφορετικο. Επισης σε καποια, Spirit π.χ., μπορεις να αλλαξεις μαξιλαρακι αμε πιο χοντρα ή λεπτα, για καλυτερη εφαρμογη.
Ειναι πολυ σημαντικο να δοκιμασεις 5-6 κρανη και αφου αποφασισεις ποια σου ταιριαζουν, μετα να επιλεξεις μεταξυ αυτων.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Poio kranos???  

  Από: NikosV στις 04/09/2010 2:32 μμ.

noxelikos"Επίσης κυριότερο όλων για μένα είναι το μέγεθος-καλούπι!!!
Ξέρω πως είναι ευνόητα τα παραπάνω κριτήρια, αλλά μερικοί δεν δίνουν σημασία.
Ένα κράνος μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω αλλά αν ήταν σωστά και απόλυτα για το κεφάλι σου,
ίσως να μην υπήρχε και αυτός.
Και ο θόρυβος είναι αμελητέος μπροστά στα κουνήματα,σηκώματα και άλλα τέτοια άσχημα που μπορεί να κάνει το κράνος.
Γι'αυτό φίλε μου πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμασε οτι κράνος βρίσκεις.
Εκτός αν σου έχει καθίσει αυτό που λές.
Έχω δοκιμάσει Αrai,Shoei,X-lite,Agv και ότι άλλο έβρισκα σε μαγαζί,αλλά στην πραγματικότητα κανένα δεν καθόταν όπως πρέπει.
Έτυχε όμως έβαλα και ένα Suomy Vandal και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
Απλά στο λέω για να μήν βιαστείς.

Και καλωσόρισες εννοείτε! "


συμφωνω απολυτα .. !!
ψαξε μηπως βρεις και μαγαζια με test ride .. !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Poio kranos???  

  Από: noxelikos στις 04/09/2010 2:39 μμ.

nf"π.χ., μπορεις να αλλαξεις μαξιλαρακι αμε πιο χοντρα ή λεπτα, για καλυτερη εφαρμογη.
"


Στο Vandal που έχω,αυτό ακριβώς με έκανε και το αγόρασα,εκτός οτι μου αγκαλιάζει ΟΛΟ το κεφάλι περιμετρικά.
Τα μαξιλαράκια!!!
Αυτά που είναι για τα μάγουλα!
Επειδή έχω λεπτα μάγουλα,όλα τα υπόλοιπα κράνοι είχαν την τάση να σηκώνονται προς τα πίσω με λίγη πίεση και φορά ανάλογη του αέρα που σε χτυπάει.
Το corsair (φοβερό κράνος..) είχε λεπτά μαξιλαράκια σε κείνο το σημείο με το παραπάνω αρνητικό αποτέλεσμα.
Οπότε μου είπε ο πωλητής να τα αλλάξω με πιο χοντρά!! (Δέν είμαστε με τα καλά μας!!!!Για ένα ήδη πανάκριβο κράνος να δώσω και άλλα έξτρα χρήματα... )
Ευτυχώς το vandal είχε χοντρά μαξιλαράκια στα μάγουλα και όλα κομπλέ!!!!

Re: Poio kranos???  

  Από: noxelikos στις 04/09/2010 2:43 μμ.

nikosvergopoulos"
ψαξε μηπως βρεις και μαγαζια με test ride .. !! "


Ήθελα να το αναφέρω και το ξέχασα!!
Πολύ σημαντικό!!!
Και τρελαίνομαι απίστευτα που δεν το κάνουν ή να στο προτείνουν τα μαγαζιά!!!
Γουρούνι στο σακί..;
Είναι τραγικό!
Μπορεί να μου είχε καθήσει το κράνος που πήρα, αλλά δεν ήξερα απο θέμα θορύβου..
Ευτυχώς ήμουν πολύ τυχερός!!!