Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 24/05/2011 11:26 πμ.

admin σε λάθος θρεντ μάλλον ποστάρεις
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: patapios στις 24/05/2011 11:28 πμ.

Εχει χασει την μπαλα ο ανθρωπας με εμας εδω μεσα




Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: tharis στις 24/05/2011 11:30 πμ.

Πουλουσε ενα bonneville ταυτοχρονα και μπερδευτηκε ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Taz5 στις 24/05/2011 6:07 μμ.

Πέρασα σήμερα από Μιχαλακοπούλου στην αντιπροσωπεία και άλλαξα το πρόγραμμα χαρτογράφησης με ένα νεότερο μιας και το δικό μου δεν υφίσταται πλέον. Κατά λάθος μου έβαλε ο Γιώργος το πρόγραμμα για full Arrow low mount without SAI για 95 οκτανίων βενζίνη,μιας και δεν υπάρχει για φούλ Arrow 91 οκτανίων. ( βάζω 100άρα βενζίνη ΒΡ πάντα οπότε τα καλύπτει θεωρητικά τα 95 οκτάνια).

Λοιπόν κάθε φορά που έκλεινα το γκάζι το σκάσιμο ήταν διαρκείας και δεν σταμάταγε, με όλες τις ταχύτητες. Πήγα πίσω και τους το είπα και το βάλαμε το σωστό πρόγραμμα με χρήση του SAI και τα σκασίματα επανήλθαν στα νορμάλ επίπεδα για εξάτμιση χωρίς καταλύτη.

Το ερώτημα μου , αν και ξέρω ότι κάπου σίγουρα το έχετε ξανασυζητήσει είναι αν αξίζει να ασχοληθώ με tuneboy ή να καταργήσω τελείως το SAI και να βάλω το αντίστοιχο πρόγραμμα ή να το αφήσω ως έχει?

Ο Γιώργος μου είπε χονδρικά ότι το SAI απλά ψεκάζει αέρα στην εξαγωγή για να βγάζει καθαρότερα καυσαέρια και ότι χωρίς SAI είναι πιο αγωνιστικό. Ξέρει κανείς αν βγάλω το SAI αν κερδίζω ουσιαστικά κάτι ή αν επιβαρύνει το μοτέρ σε κάτι?

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 24/05/2011 6:34 μμ.

Taz5"Πέρασα σήμερα από Μιχαλακοπούλου στην αντιπροσωπεία και άλλαξα το πρόγραμμα χαρτογράφησης με ένα νεότερο μιας και το δικό μου δεν υφίσταται πλέον. Κατά λάθος μου έβαλε ο Γιώργος το πρόγραμμα για full Arrow low mount without SAI για 95 οκτανίων βενζίνη,μιας και δεν υπάρχει για φούλ Arrow 91 οκτανίων. ( βάζω 100άρα βενζίνη ΒΡ πάντα οπότε τα καλύπτει θεωρητικά τα 95 οκτάνια).

Λοιπόν κάθε φορά που έκλεινα το γκάζι το σκάσιμο ήταν διαρκείας και δεν σταμάταγε, με όλες τις ταχύτητες. Πήγα πίσω και τους το είπα και το βάλαμε το σωστό πρόγραμμα με χρήση του SAI και τα σκασίματα επανήλθαν στα νορμάλ επίπεδα για εξάτμιση χωρίς καταλύτη.

Το ερώτημα μου , αν και ξέρω ότι κάπου σίγουρα το έχετε ξανασυζητήσει είναι αν αξίζει να ασχοληθώ με tuneboy ή να καταργήσω τελείως το SAI και να βάλω το αντίστοιχο πρόγραμμα ή να το αφήσω ως έχει?

Ο Γιώργος μου είπε χονδρικά ότι το SAI απλά ψεκάζει αέρα στην εξαγωγή για να βγάζει καθαρότερα καυσαέρια και ότι χωρίς SAI είναι πιο αγωνιστικό. Ξέρει κανείς αν βγάλω το SAI αν κερδίζω ουσιαστικά κάτι ή αν επιβαρύνει το μοτέρ σε κάτι?"


Ο Γιώργος (αγνοώ ποιός είναι) σούπε ενα σωστό (περί αέρα κοπανιστού) και μια παπαριά. Αν βγάλεις το SAI το μόνο που θα κερδίσεις είναι λιγότερα (ίσως) σκασίματα ΑΝ το βουλώσεις κιόλας. Αν βάλεις απλώς πρόγραμμα χωρίς SAI χωρίς να το βουλώσεις θα έχεις πολλά σκασίματα όπως είδες και μόνος σου.

Ομως μπορεί και να τα κάνεις λίγο μαντάρα χαμηλά. Εξαρτάται που και αν το πρόγραμμα δουλεύει σε closed loop με τον αισθητήρα λ ταυτόχρονα με το SAI. Επίσης θα περιποιηθείς δεόντως τον καταλύτη σου.

Δηλαδή, αστο όπως έχει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: tharis στις 24/05/2011 6:49 μμ.

Το περιβαλον θα επιβαρυνεις, αν και το επιβαρυνεις ηδη Μια χαρα δουλευει ετσι και δεν προκυται να κερδισεις τπτ παραπανω οποτε ασ το ως εχει..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Taz5 στις 24/05/2011 7:12 μμ.

Ευχαριστώ παίδες

Ο Γιώργος και ο Άρης είναι τα παιδιά που έχουν το νέο μαγαζί-αντιπροσωπεία στη Μιχαλακοπούλου. Από ότι μου είπε η συγκεκριμένη εξάτμιση δεν έχει καταλύτη, και γι'αυτό κάνει σκασίματα και βγάζει μπλέ φλόγες. Αν υπάρχει πρόγραμμα που να τα εξαφανίζει ή να τα περιορίζει χώρίς να ρίχνει την απόδοση θα το έβαζα,αλλιώς το αφήνω ως έχει.

Γι'αυτό και ρώτησα αν το tuneboy κλπ βοηθά έχοντας καλύτερη χαρτογράφηση. Έχω πάνω και Κ&Ν φίλτρο αέρος

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Sprinter στις 24/05/2011 9:40 μμ.

Εαν η full arrow δεν εχει καταλύτη, τότε δε θα έχει και σενσορα λ. Ευκολο να το διαπιστώσεις. Εαν δεν εχει τότε μπορεί να μπλοκάρεις το SAI . Δε θα δείς ΚΑΜΜΙΑ διαφορα στην απόδοση, μόνο πιθανόν στο σκάσιμο. Πιθανόν.

Προσοχή πρέπει η να αφαιρέσεις το μηχανισμό ταπώνοντας και τις εισαγωγές ή απλώς να ταπώσεις τις εισαγωγές. ΑΝ δεν το κάνεις αυτό δε πρέπει να βάλεις πρόγραμμα χωρίς ΣΑΙ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: sinister στις 24/05/2011 9:42 μμ.

η ολοσωμη arrow(για το street τουλαχιστον) εχει αισθητηρα λ κ δεν εχει καταλυτη γιατι ειναι race use only
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: tharis στις 24/05/2011 10:09 μμ.

sinister"η ολοσωμη arrow(για το street τουλαχιστον) εχει αισθητηρα λ κ δεν εχει καταλυτη γιατι ειναι race use only "

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Taz5 στις 24/05/2011 10:20 μμ.

sinister"η ολοσωμη arrow(για το street τουλαχιστον) εχει αισθητηρα λ κ δεν εχει καταλυτη γιατι ειναι race use only "


Επίσης !!

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: bekris στις 24/06/2011 11:21 πμ.

¨Ασχετο αλλα ...
sc proect και τα μυαλά στα μπλέντερ...



Σχετικό
http://www.amazon.com/OBD2-Diagnostic-C ... torcy01-20
+ καυσανάλυση και τίποτα παραπάνω

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Native στις 24/06/2011 3:55 μμ.

Έχει και πιο φτηνά....

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/USB-OBD- ... veQ5fTools
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: Glober στις 24/06/2011 9 μμ.

bekris"¨Ασχετο αλλα ...
sc proect και τα μυαλά στα μπλέντερ..."


Πάνω που λέω να σκεφτώ ώριμα με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας και να κάνω οικονομία (και ας κουβαλάω θερμοσίφωνα κάτω απο το δεξί μου Κ...μέρι)...... τσουπ! νατο πάλι το τσίγκλισμα....

Re: Τι γίνεται με τον ψεκασμό και τα προγράμματα?  

  Από: akile ! στις 07/07/2011 2:24 μμ.

Εγω παντως πήρα ένα χθές γιατί το προηγούμενο (καλώδιο) δεν εκανε καλή επαφή....

Και περιμένω να έρθει για να κάνουμε καμιά δουλειά....