ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: strani στις 06/09/2011 5:03 μμ.

αν οντως υπαρχει προβλημα αντιμετωπισης της εταιριας εστω και σε εναν απο εμας να βοηθησω οπως μπορω.ΒΑΓΓΕΛΗ οτι θες

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: chris34 στις 06/09/2011 5:32 μμ.

green-675"
chris34"Ρε παιδια να σας κανω μια ερωτηση;
Ποσοι απο εσας ειχαν προβλημα με τα πιστονια και δεν τα εφτιαξε η αντιπροσωπεια;Εντος και εκτος εγγυησης.
Διοτι αν ολα φτιαχτηκαν με τον α' η β' τροπο δεν μπορω να καταλαβω τι πατε να κερδισετε με αυτην την κινηση.
Ηθικη αποζημιωση;Πληγμα στην φημη της Triumph;Τι ακριβως;
Καποιοι σιγουρα ταλαιπωρηθηκαν παρα πολυ περιμενοντας να φτιαχτει η μηχανη τους (και ποσο μαλλον η ολοκαινουργια η μηχανη τους) αλλα περα απο αυτο τι;
Ουτε οι πρωτοι ειστε και σιγουρα ουτε και οι τελευταιοι.
Οποτε πιο ειναι το τελικο αποτελεσμα απο αυτο που πατε να κυνηγησετε;"



φιλε μου αν σου σπασουν τα πιστονια με 200 χλμ στισ στροφεσ τησ αλεξανδρουπολης (οπως και μου εσπασαν) ξερεις τι μπορει να επακολουθησει? εχεις γνωση? τα παιδια μου θα τα μεγαλωσεις? αν αυριο γυρισει η Τ και σου πει δεν αλλαζω τα πιστονια θα με πληρωσεις να βαλω αλλα? κατι για ηθικη ικανοποιηση σου λεει κατι? κατι για καλυτερη συμπεριφορα ως προς τους παθοντες σου λεει κατι?
το τι θα καταφερουμε αφορα αποκλειστικα εμας που θα το κυνηγησουμε.. οσοι θελουν να βοηθησουν ειναι ευπροσδεκτοι, οι υπολοιποι καλο θα ηταν να μην γραφουν φανφαρες........παρε μια μηχανη 13000ευρω και αν μεχρι τα 20000χλμ εχεις σπασμενα 2 φορες πιστονια τοτε ξαναμιλαμε..........δεν θα σου πω τι συζητηθηκε με εμενα και την Τ , το κραταω για μενα........αυτα............ "


Πρωτον φιλε μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι εισαι τοσο επιθετικος.
Εγω απλα διατυπωσα καποιες ερωτησεις-αποριες γι'αυτο που προκειται ν'ακολουθησει ως προς την ταλαιπωρια σας.
Δεν ειμαι ΚΑΤΑ σε αυτο που θελετε να κανετε.
Δευτερον αν θελεις να μεγαλωσεις τα παιδια σου να μην πηγαινεις με 200 στις στροφες!!!!
Τριτον οι αποριες ερωτησεις πανω σε ενα θεμα δεν ειναι φανφαρα.Ουτε σπαμ εκανα ουτε τιποτα φιλε μου.
Απλα ρωταω!!
Τεταρτον μηχανη 13000 χιλ ευρω ειχα αλλα ευτυχως ημουν απο τους τυχερους που δεν ειχαν το παραμικρο προβλημα.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν συμπονω εσενα και ολους τους αλλους για τα προβληματα τους!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: orange στις 06/09/2011 5:49 μμ.

να κρατάμε λίγο τους τύπους και να είμαστε αξιοπρεπείς σε αυτά που λέμε και να μην ξεχνάμε ότι είμαστε συνάδελφοι μοτοσυκλετιστές.

Καταθέτει ο συνάδελφος την προσωπική δραματική του εμπειρία ότι πήγαινε με 200 και παίρνει στα χέρια τα πιστόνια και πέρα από αυτό, έπειτα από το βούκινο που έχει γίνει με τα πιστόνια των Tiger (κυρίως) τον ρωτάς γιατί είναι τόσο "επιθετικός"? Και λίγα λέει ο άνθρωπος!

Και μάλιστα έχεις το θράσος να τον ειρωνευτείς για το πώς θα μεγαλώσει τα παιδιά του;

Μεταξύ μας να βγάζουμε τα μάτια μας; Ώρα είναι να γυρίσεις να μας πεις "ας μην οδηγούσες μηχανάκι".

Δεν σας ξέρω, δεν με ξέρετε... και όσο διαβάζω... αναρωτιέμαι αν κάποιοι είναι "εναντίον" κάποιων άλλων!

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: chris34 στις 06/09/2011 6:10 μμ.

range"να κρατάμε λίγο τους τύπους και να είμαστε αξιοπρεπείς σε αυτά που λέμε και να μην ξεχνάμε ότι είμαστε συνάδελφοι μοτοσυκλετιστές.

Καταθέτει ο συνάδελφος την προσωπική δραματική του εμπειρία ότι πήγαινε με 200 και παίρνει στα χέρια τα πιστόνια και πέρα από αυτό, έπειτα από το βούκινο που έχει γίνει με τα πιστόνια των Tiger (κυρίως) τον ρωτάς γιατί είναι τόσο "επιθετικός"? Και λίγα λέει ο άνθρωπος!

Και μάλιστα έχεις το θράσος να τον ειρωνευτείς για το πώς θα μεγαλώσει τα παιδιά του;

Μεταξύ μας να βγάζουμε τα μάτια μας; Ώρα είναι να γυρίσεις να μας πεις "ας μην οδηγούσες μηχανάκι".

Δεν σας ξέρω, δεν με ξέρετε... και όσο διαβάζω... αναρωτιέμαι αν κάποιοι είναι "εναντίον" κάποιων άλλων!"


Συγνωμη φιλε orange αλλα το οτι αυτος εχει προβλημα με την Triumph εγω τι του φταιω;
Η διατυπωση μου ηταν στον πληθυντικο και ΟΧΙ προς το προσωπο του οπως εκανε εκεινος!!Μαθε να ξεχωριζεις.
Αν εγω εχω προβλημα με καποιον δεν θα ξεσπασω στον διπλανο μου!(εκτος και αν εχει επηρεαστει απο τον φιλο του τον theofilo).
Οπως επισης θα σε παρακαλουσα να προσεχεις τις εκφρασεις σου γιατι τοσα χρονια εδω μεσα ποτε δεν εχω ειρωνευτει κανεναν.Αλλο το θρασος και αλλο η συμβουλη φιλε μου!Πατερας του δεν ειμαι αλλα αν εχεις οικογενεια και παιδια δεν πας με την ταυτοτητα στο στομα αν θελεις να γυρισεις ξανα κοντα τους!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: guraki στις 06/09/2011 6:10 μμ.

Συγνώμη...?του φίλου με το σπριντ έχουν σπάσει δυο φορές?

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: xaotikos στις 06/09/2011 11:14 μμ.

Θα ήθελα και εγώ να συμμετέχω αν και είμαι 30Κ χλμ και καθαρός (φτου φτου). Τα υπόλοιπα με pm και mail.

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/09/2011 11:39 μμ.

Θα ξαναθεσω κι εγω το ερώτημα που ετέθη πριν: Όσοι δεν είχατε/έχετε θέμα με τα πιστονια, σε ποια βάση θα συμμετάσχετε;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: tharis στις 06/09/2011 11:49 μμ.

Ε καλα τι δε καταλαβαινετε ?? Το ολο θεμα ειναι να δωθει μια επισημη απαντηση για το τι μελει γενεσθαι τουλαχιστον οσον αφορα την αντικατασταση των σπασμενων απο δω και στο εξης..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: mixalakis στις 07/09/2011 12:49 πμ.

Cpt. Haddock"Θα ξαναθεσω κι εγω το ερώτημα που ετέθη πριν: Όσοι δεν είχατε/έχετε θέμα με τα πιστονια, σε ποια βάση θα συμμετάσχετε;"



Θέλω και εγώ να συμμετάσχω, παρόλο που δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα πιστόνια.

Καπετάνιο θέλουμε να συμμετάσχουμε στη βάση του ότι επί 2 χρόνια ακούγεται ένα πρόβλημα με τα μηχανάκια μας, η αντιπροσωπία και η εταιρία έκαναν ότι δεν ήξεραν τίποτα και τώρα βγάζουν μια απαράδεκτη ανακοίνωση, χωρίς να αναγνωρίζουν τις ευθύνες τους.
Πέρα από το ότι θεωρούμε τη γενικότερη συμπεριφορά τους απαράδεκτη, θεωρούμε ότι δεν μας καθησυχάζουν με κάποια ανακοίνωση πάγιας κάλυψης του προβλήματος σε όποιον εμφανιστεί και απαξιώνουν τα μηχανάκια μας.

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/09/2011 7:52 πμ.

Το κεντρικό νόημα το κατάλαβα, αυτό που ρωτάω ειναι νομικά τι θα ισχυριστεί/διεκδικήσει/απαιτησει καποιος το μηχανάκι του οποίου δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

Νομική κίνηση σημαίνει (κατ' αρχην) εξώδικο. Εαν οι μισοι απο αυτούς που θα το υπογράψουν δεν έχουν πρόβλημα πιστονιών, θα φαινεται αστήριχτο.

Προσέξτε αυτά που ζητάτε να ειναι μέσα στα λογικά και - κυρίως - νομικά απαιτητά πλαίσια, πχ το να ζητήσετε να δεσμευθεί η "Τ" οτι θα αλλαζει όλα τα πιστόνια που θα χαλάνε εσαεί, δε βλέπω να έχει τύχη.

Θέλει προσοχή και να στηριχτεί επι συγκεκριμένης βάσης και γεγονότων, ωστε να μην κλαίτε (και) τα λεφτά σας. Αυτό λέω, απο εκει και πέρα, καλή επιτυχία.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: mixalakis στις 07/09/2011 9:58 πμ.

Φαντάζομαι ότι ένας καλός δικηγόρος θα μας πει αν υπάρχει νόημα να συμμετάσχουν όσοι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Πιθανόν να μπορούμε να ισχυριστούμε κάποια αποζημίωση για την απαξίωση των μοτοσυκλετών μας, δεν ξέρω.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπορεί να είναι χρήσιμες οι μαρτυρίες μας στους ισχυρισμούς των παθόντων για τη συμπεριφορά της εταιρίας αυτά τα χρόνια.

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/09/2011 10:01 πμ.

mixalakis"Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπορεί να είναι χρήσιμες οι μαρτυρίες μας στους ισχυρισμούς των παθόντων για τη συμπεριφορά της εταιρίας αυτά τα χρόνια."


Ρε συ Μιχάλη, όταν η εταιρία έχει αλλάξει μεχρι στιγμής όλα τα πιστόνια και μάλιστα απο όσο γνωριζουμε εδω, ανεξοδα, τι θα ισχυριστείτε ως "συμπεριφορα" ;

Ειδικα οσοι δεν ειστε παθόντες;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: Sprinter στις 07/09/2011 10:02 πμ.

Εγώ το ερώτημα που έθεσε ο καπετάνιος, το έθεσα πιο πάνω γενικότερα ΚΑΙ για όσους είχαν θέμα που αντιμετωπίστηκε σε εγγύηση ευρισκόμενοι και ακόμα περισσότερο ΕΚΤΟΣ εγγύησης.

Τα περί συμπεριφοράς μπορεί να είναι λόγος να αποφύγεις την εταιρεία, η εταιρεία να βγάλει κακό όνομα κλπ κλπ, αλλά απο μόνος του δεν είναι βάση για νομικές διεκδικήσεις.

Κάτι νομικό πρέπει να βρείτε να πατήσετε παίδες το οποίο εγώ δε βλέπω να υπάρχει πρός το παρόν, αλλά δεν είμαι ειδικός. Αμα και αν αρχίσουν οι αρνήσεις εγγύσης τότε αλλάζει το θέμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: green-675 στις 07/09/2011 10:18 πμ.

guraki"Συγνώμη...?του φίλου με το σπριντ έχουν σπάσει δυο φορές? "


ναι φιλος 2 φορες............και υπαρχουν και τιγρεις με 3 φορες..............
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ  

  Από: green-675 στις 07/09/2011 10:28 πμ.

Cpt. Haddock"
mixalakis"Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπορεί να είναι χρήσιμες οι μαρτυρίες μας στους ισχυρισμούς των παθόντων για τη συμπεριφορά της εταιρίας αυτά τα χρόνια."


Ρε συ Μιχάλη, όταν η εταιρία έχει αλλάξει μεχρι στιγμής όλα τα πιστόνια και μάλιστα απο όσο γνωριζουμε εδω, ανεξοδα, τι θα ισχυριστείτε ως "συμπεριφορα" ;

Ειδικα οσοι δεν ειστε παθόντες;"


με το ανεξοδα τι εννοεις? δεν νομιζω να ειναι ανεξοδα......................οταν κανεις σερβις στα 5000 χλμ και τα μηχανακι σπαει στα 6000 και πληρωνεις 1 σερβις το αρχικο 2 λαδια στρωσιματος και στα 1500 ξανα λαδια κανονικα και τα συναφη που ειναι το ανεξοδα?
ειναι και αλλα αλλα προς το παρων δεν μπορω να τα γραψω....οταν ερθει η καταλληλη στιγμη θα διαβασετε ολο το χρονικο....
εξαλλου οπως ειπε και ενας φιλος ενας καλος δικηγορος που ασχολειτε με τετοια θεματα ξερει πολυ καλα τι θα κανει ,τι θα διεκδικηση, πως θα πορευτει................
βαση του νομου οπως θα ξερετε οι περισσοτεροι ελπιζω ειναι πως ο αποκλειστικος εισαγωγεας ο οποιος διαθετει ενα προιον εισαγωγης στην Ελλαδα ειναι και αυτος που φερει και την ευθυνη και οχι ο αγγλος , ο γαλλος και οι λοιποι ..στην ελλαδα πρεπει να απαντησουν επισημα και οπως πρεπει για καποιο θεμα και οχι οι αγγλοι
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!