Ρυθμισεις Datatool...

Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 12/09/2011 5:15 μμ.

Παλικαρια καλησπερα....

Τι θα λεγατε να γραψουμε εδω τους σχετικους συνδιασμους για τον συναγερμο και τις ρυθμισεις του?

Πιστευω θα βοηθισει πολλους απο το να καθοντε να ψαχνοντε με manual κ τα σχετικα...

Εγω προσωπικα τωρα τον εβαλα κ δεν ξερω ακομα κατι...

Το μονο που ξερω ειναι το :

sleep mode: Ανοικτος διακοπτης πατημενα κ τα δυο κουμπακια συνεχωμενα μεχρι να ακουστει ενας σχετικα μακρυς θορυβος (μπιπ)..Ενεργοποιειτε ξανα αυτοματα οταν ξανα γυρισουμε το διακοπτη στο ΟΝ...Καταληλο για πλυσιματα,ταξιδια με καραβια κ ακομα οταν βαζουμε βενζινουλα......

Για να ακουω κι αλλα....

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: chris34 στις 12/09/2011 9:14 μμ.

Αυτο που λες ειναι το winter mode!
Αυτο για βενζινουλες κτλ.κτλ ενεργοποιειται κλεινοντας τον διακοπτη πατοντας το γκρι για να βαλεις τον συναγερμο και αμεσως μετα το μαυρο!!Αυτο λεγεται ferry mode!!Ειναι και η καλυτερη λειτουργια του!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 13/09/2011 1 πμ.

δλδ τι ειναι το winter mode?
Εμενα αυτο μου το ειπε ο μαστορας κ πραγματει ο συναγερμος δεν λειτουργει μεχρι να ξαναενεργοποιηθει με το ανοιγμα του διακοπτη...

Μηπως διαφερει ο συναγερμος στο Tiger 800 που εχω εγω?

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: chris34 στις 13/09/2011 1:43 πμ.

Αν σου εδωσε το manual του συναγερμου γραφει την διαφορα τους!!Αν δεν στο εδωσε να του το ζητησεις!!
Το winter mode ειναι για οταν αφησεις την μηχανη σου για μεγαλο χρονικο διαστημα σε ακινησια.Καταναλωνει λιγοτερο ρευμα.
Το ferry mode ειναι για καθημερινη χρηση.Οπλιζει αφοπλιζει χωρις να ανοιγεις και να κλεινεις τον διακοπτη.
Μονο απο το κοντρολακι!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 14/09/2011 12:14 πμ.

το μανουαλι το εχω....αρκετα μπερδεγουει κατασταση.....

Μηπως μπορεις να μου πεις πως μπορω να ενεργοποιησω τον ηχο στο κλειδωμα/ξεκλειδωμα?

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: chris34 στις 14/09/2011 9:29 πμ.

θεμης"το μανουαλι το εχω....αρκετα μπερδεγουει κατασταση.....

Μηπως μπορεις να μου πεις πως μπορω να ενεργοποιησω τον ηχο στο κλειδωμα/ξεκλειδωμα?"


Αυτο φιλε μου ειναι μεγαλη διαδικασια!!
Αν ειναι μπερδεγουει το απλο manual που να σου δωσω το αλλο με τις συνθετες ρυθμισεις!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 14/09/2011 7:35 μμ.

μα γι αυτο λεω να γραψουμε εδω ....
Απο μια να ξερει -θυμαται ή να θελει να πει κ θα γινουν ολα πολυ απλα....

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 14/09/2011 9:47 μμ.

Eκατσα κ διαβασα το μανουαλι....Γραφω αυτα που εβγαλα ακρη....Τα απλα...


1.Ferry mode:
Παταμε το γκρι ώστε να οπλισουμε συναγερμο κ μετα εντος 10sec το μαυρο…ετσι απενεργοποιουμε τον αισθητηρα κινησης και δονησης…

Τα φλασακια θα αναψουν δυο φορες όταν πατησουμε το γκρι κ μετα τρεις φορες αφου εχουμε πατησει το μαυρο για επιβεβαιωση κινησης…για απενεργοποιηση απλα παταμε το γκρι…

2.Winter sleep mode:
Παταμε τα δυο κουμπια μαζι για 10sec αφου εχουμε ανοιξει το διακοπτη στο ΟΝ κ ακουμε για επιβεβαιωση ένα μακρυ ηχο beep…ο συναγερμος απενεργοποιητε κ δεν καταναλωνει μπαταρια…για εναναενεργοποιηση συναγερμου γυρναμε σε ΟΝ κ παταμε γκρι…

3.Αlarm :
Εχοντας τον διακοπτη στο OFF παταμε κ τα δυο κουμπια ταυτοχρονα εως οτου αναψουν τα φλασακια….Ξανα το ιδιο για απενεργοποιηση….

4.Panic:
Παταμε συνεχομενα το μαυρο…Για απενεργοποιηση σειρινας παταμε μαυρο ή γκρι…


Αυτα απο εμενα...Τωρα γραψτε κ εσεις ρε παιδια....Ετσι απλα οπως τα γραψα κ εγω...Εμενα με νοιαζει περισσοτερο να ενεργοποιησω τον ηχο στο κλειδωμα /ξεκλειδωμα....κ να μου πειτε πως μπαινω στο software menu....

Ελα χρησταρα...εσυ ξερεις πολλα....πες τα μπρε.....

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: chris34 στις 15/09/2011 9:39 πμ.

Αυτες ακριβως ειναι οι βασικες λειτουργιες του!
Τις αλλες ειναι αδυνατο να τις γραψω εδω!Αν θελεις στειλε μου το μαιλ σου να στις στειλω και να κατσεις με ησυχια να τις μελετησεις.
Εχει για το κραδασμικο,για τους ηχους της σειρηνας,για την γωνια κλησης της μηχανης,για τον ηχο ενεργοποιησης/απενεργοποιησης του συναγερμου και πολλα αλλα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 15/09/2011 6:43 μμ.

στο εστειλα με ΠΜ...θεν κιου ....

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: patapios στις 17/09/2011 2:01 μμ.

Θεμη επειδη δεν βλεπω να "προχωραει" το thread... αμα θες να σου στηλω το Dealer Manual (κυκλοφορει στο net) να κανεις τις ρυθμισεις που θες.

Ευκολα kai γρηγορα... εγω μολις ρυθμισα τον ηχο της σειρηνας κ τον ηχο του arm - disarm.

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: chris34 στις 17/09/2011 7:44 μμ.

patapios"Θεμη επειδη δεν βλεπω να "προχωραει" το thread... αμα θες να σου στηλω το Dealer Manual (κυκλοφορει στο net) να κανεις τις ρυθμισεις που θες.

Ευκολα kai γρηγορα... εγω μολις ρυθμισα τον ηχο της σειρηνας κ τον ηχο του arm - disarm."


Του τα εχω στειλει φιλε patapie γι'αυτο χαθηκε!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: θεμης στις 17/09/2011 9:25 μμ.

ελατε παλικαρια...εδω ειμαι.....προσπαθω σιγα σιγα να βγαλω ακρη...δεν εχω κ καθολου χρονο ρε γμτ λογο δουλειας...

καθομαι κ τα γραφω σε ενα word βημα βημα κ απλα,ωστε με την πρωτη ευκαιρια να τα κανω...

Σας ευχαριστω πολυ παιδια...

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: acratosa στις 20/09/2012 2:25 πμ.

chris34"Αυτες ακριβως ειναι οι βασικες λειτουργιες του!
Τις αλλες ειναι αδυνατο να τις γραψω εδω!Αν θελεις στειλε μου το μαιλ σου να στις στειλω και να κατσεις με ησυχια να τις μελετησεις.
Εχει για το κραδασμικο,για τους ηχους της σειρηνας,για την γωνια κλησης της μηχανης,για τον ηχο ενεργοποιησης/απενεργοποιησης του συναγερμου και πολλα αλλα!!"


Chris, Μπορεις να τις στειλεις και σε μενα με ΠΜ??

Re: Ρυθμισεις Datatool...  

  Από: Glober στις 20/09/2012 12:02 μμ.

Μια σωτήρια λειτουργία (αν σου κάτσει) είναι αυτή που μέσω διαδοχικών ON/OFF του κλειδιού μπορείς να εισαγάγεις κωδικό για να απενεργοποιηθεί ο συναγερμός και πιο σηματικά το immobilizer.

Φανταστείτε να είστε πχ σε ταξίδι και ενώ πάτε να καβαλήσετε και να φύγετε... πεθαίνει απο μπαταρία το κοντρολάκι...


Εγώ να πω την αλήθεια και εγώ δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα (είχα διαβάσει την διαδικασία και είναι λίγο μανούρα) και αν ¨μου κάτσει" θα μουτζώνομαι...