ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ

ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ  

  Από: stamatisx στις 06/08/2013 1:33 πμ.

Παιδιά καλησπέρα, η απορία μου είναι η εξής, σε 200km θα πρέπει να κάνω το πρώτο service των 800km και σκεφτόμουν αν πάω στην αντιπροσωπεία και τους φέρω εγώ τα λάδια (4χ CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W50 1LTR) που τα βρίσκω 10 ευρώ το λίτρο ( και υποθέτω είναι πιο φτηνά από αυτούς) μπορεί να αρνηθούν να τα βάλουν αλλιώς χάνω την εγγύηση επειδή και καλά δεν είναι από αυτούς? 'Η απλά θα μου πουν η τιμή για το συγκεκριμένο service είναι fixed είτε βάλεις τα δικά σου λάδια είτε όχι? Έχει νόημα να πάω να τα αγοράσω ή τσάπα θα τρέχω? (έχω σκοπό να τ' αλλάζω κάθε 5000km και το κόστος δεν είναι αμελητέο...)

Re: ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ  

  Από: CK1 στις 06/08/2013 10:43 πμ.

stamatisx"Παιδιά καλησπέρα, η απορία μου είναι η εξής, σε 200km θα πρέπει να κάνω το πρώτο service των 800km και σκεφτόμουν αν πάω στην αντιπροσωπεία και τους φέρω εγώ τα λάδια (4χ CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W50 1LTR) που τα βρίσκω 10 ευρώ το λίτρο ( και υποθέτω είναι πιο φτηνά από αυτούς) μπορεί να αρνηθούν να τα βάλουν αλλιώς χάνω την εγγύηση επειδή και καλά δεν είναι από αυτούς? 'Η απλά θα μου πουν η τιμή για το συγκεκριμένο service είναι fixed είτε βάλεις τα δικά σου λάδια είτε όχι? Έχει νόημα να πάω να τα αγοράσω ή τσάπα θα τρέχω? (έχω σκοπό να τ' αλλάζω κάθε 5000km και το κόστος δεν είναι αμελητέο...)"



Καλημέρα, εγώ όταν τους τα πήγα δεν αρνήθηκαν να τα βάλουν ούτε μου ανέφεραν ότι η τιμή είναι fixed. Απλά ‘ξύνισε‘ λίγο και υποστήριξε ότι δεν είναι τα ίδια με αυτά που βάζει η αντιπροσωπεία αλλά αν θέλω να τα βάλω ο μηχανικός είναι οκ. Η αλήθεια είναι ότι το μπουκάλι έχει διαφορετικό χρώμα αλλά ο τύπος που αναγράφεται είναι ο ίδιος. Τώρα άντε βγάλε άκρη...

ΥΓ. Αν ψάξεις υπάρχει σχετικό θέμα με λάδια και κόστος στο φορουμ.

Re: ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ  

  Από: tharis στις 06/08/2013 12:37 μμ.

10ευρω μονο ??? Απο που τα βρηκες τοσο? Πολυ φθηνα μου φαινονται ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ  

  Από: johnygalan στις 06/08/2013 12:51 μμ.

Μήπως είναι τα απλά Power 1 και όχι τα Racing
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ  

  Από: stamatisx στις 06/08/2013 2:21 μμ.

Ναι όντως είναι πολύ φτηνό κ με κάνει να ανησυχώ για τη γνησιότητα τους
http://www.automotooil.gr/index.php?rou ... uct_id=155
Σήμερα που πήγα από papastavro κ πήρα ένα Motul chain lube factory line, μου έδινε τα συγκεκριμένα λάδια €55 τα 4 λίτρα...

Re: ΛΑΔΙΑ - ΚΟΣΤΟΣ/ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ  

  Από: Aris. στις 06/08/2013 4:05 μμ.

Οταν πας για αλλαγη λαδιων σου κοβουν στο τελος μια αποδειξη/τιμολογιο που μεσα γραφει αναλυτικα
π.χ.

Λαδια χ 3.5λιτρα = τοσο
Φιλτρο Λαδιου = τοσο
Εργασια =τοσο

Αμα εσυ τους πας τα λαδια απλα δεν θα χρεωσουν λαδια και θα χρεωσουν μονο την εργασια + το φιλτρο
και συνηθως γραφουν (λαδια πελατου)
Τωρα οσων αφορα την εγγυηση εισαι και "νομικα" οκ εφοσων τα λαδια που θα του πας βρισκονται στο ευρος των προδιαγραφων που αναγραφονται στο manual της μηχανης που εχεις παρει ως κατοχος. (Μπορεις να το τσεκαρεις)

Εγω εδω και 5 χρονια εχω ενα street triple 675 (εχουμε σχεδον ιδιο κινητηρα) και τον 1ο χρονο εβαζα τα τοτε "προτεινομενα" της Triumph ,Mobil 1 racing που ειχανε 20ευρο το λιτρο (χ3.5λ = 70 ευρο δηλαδη μονο για τα λαδια +15 φιλτρο + εργασια =120ευρο)
Εδω και 4 χρονια ομως βαζω κατι Αgip (δεν θυμαμε ιξωδες, λογικα 10w50) με 5 ευρο το λιτρο και δεν εχω νοιωσει καμμια διαφορα συγκριτικα με τα ακριβα λαδια . Το σασμαν ηταν και ειναι βουτηρο και οι θερμοκρασιες μια χαρα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.