Michelin Power Road 3

Michelin Power Road 3  

  Από: nfot στις 21/09/2013 7:54 μμ.

Η πρωτη εντυπωση ηταν "Μ@λ@κια εκανα γμτ...". Και να ειμαι ειλικρινης, δε νομιζω να αλλαξει.
Φυσικα ΔΕΝ τα εβαλα στο Daytona, αλλα στο Fazer.
Η αρνητικη εντυπωση ισως να οφειλεται στο οτι πρωτη φορα εβαλα ΜΗ sport λαστιχο στο Fazer. Αν εξαιρεσουμε το μαμα, στα 75.000 χλμ που εχει στο οδομετρο, το συνηθες λαστιχο ηταν Pirelli Diablo Corsa 3. Μια φορα εβαλα Metzeler M3 και μια φορα Bridgestone S16 (ή καπως ετσι).

Στο PR3 τωρα. Χαλια αισθηση, στην προσπαθεια να ξεκινησω να στριβω. Μου δινει την εντυπωση οτι δε θελει να στριψει. Μου θυμισε την αισθηση που ειχα οταν καβαλησα GS 1200, μονο που το GS ηταν ακομη χειροτερο. Παρομοιο ηταν και το Μ3 . Οχι οτι δε στριβει, αλλα θελει προσπαθεια, δεν εχει την αισθηση του Corsa 3, που απλα στριβει. Αφου με το καλο, ξεκιναει να στριβει, στο πολυ λιγο που το δοκιμασα, δε με ενοχλησε κατι. Αλλα αυτη η αρνηση, στην αρχη, με εχει χαλασει πολυ. Δυστυχως θα πρεπει να το "λουστω" για 2-3 χρονια. Που θα παει, θα το συνηθισω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Michelin Power Road 3  

  Από: tharis στις 21/09/2013 11:17 μμ.

Πουλα τα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Michelin Power Road 3  

  Από: Σπυριδων στις 22/09/2013 2:54 μμ.

nf"Η πρωτη εντυπωση ηταν "Μ@λ@κια εκανα γμτ...". Και να ειμαι ειλικρινης, δε νομιζω να αλλαξει.
Φυσικα ΔΕΝ τα εβαλα στο Daytona, αλλα στο Fazer.
Η αρνητικη εντυπωση ισως να οφειλεται στο οτι πρωτη φορα εβαλα ΜΗ sport λαστιχο στο Fazer. Αν εξαιρεσουμε το μαμα, στα 75.000 χλμ που εχει στο οδομετρο, το συνηθες λαστιχο ηταν Pirelli Diablo Corsa 3. Μια φορα εβαλα Metzeler M3 και μια φορα Bridgestone S16 (ή καπως ετσι).

Στο PR3 τωρα. Χαλια αισθηση, στην προσπαθεια να ξεκινησω να στριβω. Μου δινει την εντυπωση οτι δε θελει να στριψει. Μου θυμισε την αισθηση που ειχα οταν καβαλησα GS 1200, μονο που το GS ηταν ακομη χειροτερο. Παρομοιο ηταν και το Μ3 . Οχι οτι δε στριβει, αλλα θελει προσπαθεια, δεν εχει την αισθηση του Corsa 3, που απλα στριβει. Αφου με το καλο, ξεκιναει να στριβει, στο πολυ λιγο που το δοκιμασα, δε με ενοχλησε κατι. Αλλα αυτη η αρνηση, στην αρχη, με εχει χαλασει πολυ. Δυστυχως θα πρεπει να το "λουστω" για 2-3 χρονια. Που θα παει, θα το συνηθισω."

Τα ιδια ενιωθα και εγω στο 800 οταν τα εβαλα πριν 2 εβδομαδες.Οταν εστριβα την πρωτη μερα,το μπροστινο αρνιοταν να στριψει και γενικα ενιωθα οτι θα πεσω.Μετα απο 3 μερες αλλαξα γνωμη και νομιζω μεχρι τωρα,οτι εχει βεντουζαρει στο δρομο και ειναι το καλυτερο λαστιχο που εχω βαλει μεχρι τωρα.Δωστου 3 μερες καιρο να το συνηθισεις.Ειναι εξαιρετικο λαστιχο.

Re: Michelin Power Road 3  

  Από: stathis στις 22/09/2013 4:42 μμ.

Γένικα απο τα MICHELLIN δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος φοράω τα PILOT POWER PURE 3 στο Street Triple εδώ και 4000 Χλμ, και ενώ στην αρχή έλεγα τη γαμάτα λάστιχα πού ειναι λόγω της γρήγορης κορώνας και του ότι ζεσταινόντουσαν πολύ γρήγορα, τώρα συχτιρίζω την ώρα και τη στιγμη που τα 'εβαλα και ξοδεψα τα λεφτά μου.. Και εξηγούμαι ευθυς αμεσως, την πρώτη δεν την ανοιγω απότομα γιατι γραφω οχταρια με το παραμικρο( μεχρι και τα scooter μου φευγουν στο φαναρι) δεν τολμαω να πατησω διαγραμμιση παω με τις πάντες στα φρεναρισματα standard θα μου κουνηθει ο κώλος..μου εχει τύχει να μου φύγει το μπροστινο μέσα σε στροφη (ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΙΧΑΛΟΚΟΠΟΥΛΟΥ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ AΘΗΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ)1h μέχρι και με 3η κανω παντιλικια μεσα σε στροφη αν παιξω το γκαζι και τωρα τελευταια, μετα τα 200 μου τρεμει το τιμονι τοσο πολυ που κοβω μην φαω τα μουτρα μου.. Πριν φοραγα τα PIRELLI SUPER CORSA καλο λαστιχο αργουσε χαρακτηριστικα να ζεσταθει.. Τα επόμενα μάλλον θα είναι DUNLOP μάλλον.