Tiger Sport 2016

Tiger Sport 2016  

  Από: Tigris3 στις 08/02/2016 8:39 μμ.

Στις 12-14 Φεβρουαρίου στο Carole Nash MCN Motorcycle Show στο Λονδίνο, η Triumph θα παρουσιάσει το νέο Tiger Sport 1050!

Σύμφωνα με λόγια ανθρώπου της Τ:
“With a huge fan base worldwide, thanks to its great handling, excellent ergonomics and a large load-carrying ability, Triumph have built on these foundations to make the new Tiger Sport better in every way for the motorcyclist who wants a single bike that absolutely does it all.
The new Tiger Sport features a host of developments including the next generation 1050cc triple engine, a suite of rider-focused technology and enhanced comfort and capability.”
Πηγή: http://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/2016/february/triumph-confirm-new-tiger-sport/

Αναμένουμε με αγωνία....

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: stelios256 στις 09/02/2016 2:49 πμ.

Ούτε χρόνο δεν πρόλαβαμε να κλείσουμε ....

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: Tigris3 στις 09/02/2016 10:52 μμ.







Περισσότερα εδώ:
http://www.motomag.gr/news/nea-montela/nea-triumph-tiger-sport-gia-kathe-mera-kai-kathe-anavati-deltio-typoy

http://www.bikerspirit.net/main/gnoriste-ti-nea-triumph-tiger-sport-gia-kathe-mera-kai-kathe-anabati/

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: nikosdk στις 10/02/2016 2:42 πμ.

Οπως ηταν αναμενόμενο, επρεπε να προσθεσουν ηλεκτρονικά συστήματα για να αντιμετωπισουν στα ισα τον ανταγωνισμό απο τις άλλες εταιριες. Δεν γινεται το tracer να είναι φθηνοτερο και ταυτόχρονα να διαθέτειστον στάνταρ εξοπλισμό του τεχνολογία που δεν υφισταται καν στον καταλογο της Τ. Αρνητική εντύπωση μου κανει που δεν πρόσθεσαν και μια ηλεκτρονικη ανάρτηση.. 6ετιας μηχανακι που εχουμε στην οικογενεια εχει ολα τα παραπανω. Τοτε ηταν πρωτοπορια και χρυσοπληρωθηκε. Εν ετη 2016 ομως;;

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: Tigris3 στις 10/02/2016 8:39 μμ.

Αν είχε ηλεκτρονική ανάρτηση θα είχε 16-17Κ αντί για 13Κ. Και εκεί μπαίνει σε άλλα χωράφια με πολλά περισσότερα άλογα από τον ανταγωνισμό. Μια χαρά είναι οι αναρτήσεις του για αυτό που είναι. Όταν η Triumph παρουσιάσει έναν εξ ολοκλήρου νέο τίγρη (γιατί ουσιαστικά από το 2007 κάνει μικρές βελτιώσεις στην ίδια πετυχημένη συνταγή) εκεί τότε ίσως να έχει νόημα (με το αντίστοιχο αντίτιμο πάντα!).

Το TS 2016 προς το παρόν δέχεται επεμβάσεις για να αντέξει στην αγορά ακόμα 2-3 χρόνια, σε σημεία τέτοια ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει και τον ανταγωνισμό του καλύτερα. Δύναμη ίδια από το μοτέρ αλλά με καλύτερη ροπή, βελτιωμένο κιβώτιο, slip assist clutch, πιο ελεύθερη εξάτμιση και αρκετά ηλεκτρονικά (traction, fly-by-wire, χάρτες απόδοσης, cruise control, κλπ). Ο εξοπλισμός επίσης αναβαθμίζεται με ρυθμιζόμενη ζελατίνα, καλύτερη προστασία από τα στοιχεία της φύσης, ένδειξη ταχύτητας στα όργανα, χούφτες και θερμαινόμενα grips στο βασικό εξοπλισμό.
Αυτό που θα ήθελα να του είχαν βάλει είναι φώτα ημέρας led. Έτσι θα φρέσκαραν λίγο και το μπροστά μέρος που παραμένει ουσιαστικά ίδιο πλην της αλλαγής φωτιστικών από projector πρόπερσι.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ. Έτσι και αλλιώς από την αρχή μου άρεσε και αυτός είναι μια βελτιωμένη έκδοση του παλιού καλού τίγρη. Με αυτό που κάνουν πάντως οι Άγγλοι με κάθε φρεσκάρισμα, είναι να έχουν φτάσει το Tiger σε ένα υψηλό επίπεδο ποιότητας και ομοιογένειας, εκσυγχρονίζοντάς τον αλλά και βελτιώνοντας εκείνα ακριβώς τα σημεία που πρέπει (π.χ. φώτα πρόπερσι, κιβώτιο και ηλεκτρονικά τώρα, κοκ). Η τιμή του επίσης μπορώ να πω ότι είναι λογική (ειδικά συγκρινόμενη με Versys, Vstrom, κλπ.).

Δύο χρώματα διάβασα θα βγάλουν φέτος: τον ασημί που φαίνεται και στις φωτό και έναν μαύρο ματ με κίτρινες λεπτομέρειες!! Ε δείξτε μας καμιά φωτό ντε.....



Όπως καταλάβατε ψήνομαι άσχημα....

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: nikosdk στις 10/02/2016 9:19 μμ.

Το Caponord Rally Raid στα 13850 δινει και abs ρυθμιζομενο, και wheelie control, και tcs, και launch control, και quickshifter και Ride by Wire, και συνδεεται και με smartphone προσφεροντας πολλες πληροφοριες μεσω εφαρμογων... Η αναρτηση ισως να μην ειναι στανταρ (δεν ειμαι σιγουρος- ολα τα αλλα ειναι). Αλλα υπαρχει στον καταλογο για καποιον που την θελει. Αυτο ειπα παραπανω, οτι η Τ δεν εχει ΚΑΝ στον καταλογο κατι τετοιο. Επισης, αν μπεις και δεις τον καταλογο της Caponord, θα δεις απο καθρευτες και μανιταρια μεχρι PVM ζαντες. Marketing με αλλα λογια.

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: Tigris3 στις 10/02/2016 9:28 μμ.

Έχει τόσο το Capo με όλα αυτά?? Σούπερ τιμή για τον εξοπλισμό του και είναι γρήγορο μηχανάκι!
Το είχα περιεργαστεί πέρσι στο scooter festival (όπου τα ξεφτέρια του μάρκετινγκ το είχαν παραπεταμένο σε ένα σκοτεινό χώρο και σε μια γωνιά, καταδικάζοντάς το ουσιαστικά στην αφάνεια) και δυστυχώς όταν έκατσα πάνω δεν ξέρω αλλά δεν μου άρεσε αυτό που έβλεπα μπροστά μου. Παρόλα αυτά αν και δεν έχει πουλήσει, είναι καλοστημένο και αξιόλογη πρόταση.

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: nikosdk στις 10/02/2016 9:41 μμ.

Στο car το φθηνοτερο ειναι στα 13850. Απ'οτι διαβασα στο Mototriti ολα τα παραπανω ειναι στον στανταρ εξοπλισμο!

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: chriskirza στις 11/02/2016 9:35 μμ.

πολυ καλες και αναγκαιες αναβαθμισεις εν ετη 2016. Δεν αλλαζουν πολλα πολλα, αλλα μονο αυτα που χρειαζονται. Αν και μπορω να πω πως οι ηλεκτρονικες αλλαγες ειναι μπολικες.Ανεβηκε ομως και κατα 700 ευρω η τιμη.οποτε τα ψιλοπληρωνεις αυτα που σου προσφερουν.
Οταν ο ανταγωνισμος ονομαζεται tracer και κανει 10.000 ειναι βηματα στα οποια επρεπε να προβει η triumph για να μεινει στο παιχνιδι.Ολα αυτα τα ηλεκτρονικα θα ηθελα να τα ειχα,αλλα σιγουρα θα μπορεσω να ζησω και χωρις.

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: Tigrisss στις 12/02/2016 2 πμ.

πάτε μια βόλτα το tracer και θα δείτε οτι δεν είναι ανταγωνισμός...
το μηχανάκι είναι μετριό σε όλα τα περιφερειακά του, εκτός από άσχημο.
και δεν έχει και τόσο γκάζι που λένε, γραναζια διαφορετικά εχει γι αυτο και κάνει σουζες και τρελαίνονται οι ασχετοι.
μετά τα 180 κλαίει η μάνα, το περνάω από πάνω...

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: chriskirza στις 12/02/2016 8:54 πμ.

φιλος μου το εχει το tracer και εχουμε αλλαξει πολλες φορες μηχανακια για να δω πως ειναι.και αυτος πρωην tigerας ειναι.
ναι ειναι μετριο συμφωνω.ποιοτητα κατασκευης αναρτησεις και αισθηση γενικα κατωτερη.το μηχανακι ομως ειναι fun και ειναι οτι πρεπει για στροφιλικια.εμενα στις στροφες μου εμπνεε περισοοτερο εμπιστοσυνη απο το tiger sport μου.αλλα μετα μολις περνουσες ανωμαλιες ...ασε... κλαμα....
επισης σε χαλαρη οδηγηση πολυ χαμηλη καταναλωση. και ναι μετα τα 180 τρομαξα και εγω ο ιδιος ,αρχισε να κουνιεται το τιμονι και εκλεισα το γκαζι με την μια.
Ειναι μικρο και ελαφρυ και εχει αρκετη δυναμη.σε ανοιγματα που καναμε με 5η και 6η ηταν παντα μπροστα.
Κριμα που εδω στην ελλαδα δεν ειχε μεγαλη επιτυχια το tiger sport γιατι πραγματικα ειναι πολυ καλο μηχανακι.Η τιμη παιζει πολυ ρολο στην σημερον ημερα και γιαυτο εχει τετοια επιτυχια το tracer.ακομα και τωρα να πας να αγορασεις σου λενε περιμενεις μεχρι απριλιο.ενω τα tiger τα ψαχνεις με το κυαλι! καλο ομως γιατι εχουμε σπανιο μηχανακι...

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: Native στις 12/02/2016 10:24 πμ.

Συμφωνώ για το tracer οτι φαινεται ψευτια κατασκευαστικά και μαλλον γι αυτο κιολας εχει τοσο καλη τιμή. Το μοτερ του ειναι βεβαια τεχνολογικα πολυ πιο καινουργιο απο του τιγρη που ειναι σχεδιασμου 15ετιας, το οποιο εχει περασει αρκετα κυμματα, πιστονια, πηνια κτλ, ελπίζω να εχουν βελτιώσει αρκετα τα τελευταια μοντελα. Τωρα μαλλον αν φυσικα αγοραζα κι εγω tiger θα επαιρνα γιατι ειναι πολυ ομορφο οποτε μαλλον χανει εκει η yamaha. Επίσης νομιζω οτι το tracer εχει κοφτη στα 220 οποτε και σιγουρα εχει μικροτερη τελικη. Το mt09 που ειχα οδηγησει παντως καποια στιγμη ήταν τρελος διαολος, τρομαξα απο το γκαζι για 850κυβικα, θα το χαρακτηριζα περισσοτερο παιχνιδι της πολης παρα μηχανακι all-around. οποτε φαντάζομαι κατι αντιστοιχο θα ειναι και το tracer.


Α και ξεχασα, το πιο σημαντικο, λογικα αμα ακουτε χαρτες κτλ, ξεχαστε τα tuneecu και πειράματα με τα προγραμματα. Λογικα θα τα κλειδώσουν ολα, οπως και σε αρκετα τελευταια μοντελα T.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: xaotikos στις 12/02/2016 2:14 μμ.

Οτι κλειδωνει, σχεον, ξεκλειδωνει. Και το tracer φλασαρεται και τα ktm...βρισκουν τροπους απλα ισως αργησει

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: Native στις 12/02/2016 6:09 μμ.

Δεν διαφώνω, μπορει να ξεκλειδωνει το θέμα ειναι οτι πρεπει να πληρώσεις είτε για το special tool που το κανει είτε τον μαστορα που το εχει. Οποτε και δεν μπορεις να κανεις εσυ τις ρυθμισεις σου και να πειραματιστεις με 10€ που εχει το καλωδιο. Αμα πληρωσεις ολα γινονται, απλα ηταν καλο που υπαρχει για τα παλαιοτερα μοντελα αυτο το δωρεαν εργαλειο.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger Sport 2016  

  Από: stamatisx στις 12/02/2016 10:47 μμ.

Από το 2013 μέχρι σήμερα το Daytona δεν έχει καταφέρει κανένας να το ξεκλειδώσει...