Ανάκληση Tiger 800 & 800xc

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Panos69 στις 13/02/2012 7:20 μμ.

Visk"Σημερα μιας και εβγαλε λιγο ηλιο ειπα να "καθαρισω" λιγο τον Τιγρη και τι να δω!!!
Το διπλο σταντ βρισκει πανω στο πισω ψαλιδι και το εχει καταγρατζουνισει απο κατω.
Πριν 2 Βδομαδες ειχα παει στο συνεργειο Στον Πειραια (πειτε με μαλακα) και εκανα παραπονο
για το σταντ οτι κανει θορυβο, και μου αλαξε ελατηρια, καμια διαφορα...
Επισης να σημειωθει οτι το ειχα ξαναπαει και οταν ανακοινωθηκε η ανακλιση για να κανω
και την πρωτη αλαγη λαδιων και μου ειχε πει "ολα κομπλε"
απο οτι καταλαβενω το λαστιχακι "stoper" ειναι μικρο για να σταματισει το σταντ με
αποτελεσμα αφτο να τερματιζει πανω στο ψαλιδι.
Φταιω εγω τωρα να ζιτησω καινουριο ψαλιδι? η θα ειμαι υπεβολικος?"


Δεν θα φταις καθόλου... Σύμφωνα με αυτά που λένε οι φίλοι μας οι Άγγλοι συνάδελφοι στο forum τους, αναμένεται ανάκληση από την Triumph για τα κεντρικά σταντ (800 και 800 XC) και αν χρειάζεται θα γίνεται και αντικατάσταση του ψαλιδιού επειδή το σταντ βρίσκει εκεί όπως λες κι εσύ.

'Ολα αυτά θα γίνουν λέει σε 3-4 μήνες!
Προφανώς τώρα γίνεται σοβαρή μελέτη και δοκιμές, οι οποίες βέβαια δεν έγιναν παλαιότερα.

'Ηδη το κεντρικό σταντ έχει εξαφανιστεί από την λίστα με τα αξεσουάρ

Η αλλαγή των ελατηρίων με σκληρότερα και η αλλαγή του στοπ με μεγαλύτερο (σε προηγούμενη ανάκληση) ΔΕΝ έλυσε κανένα πρόβλημα.

Είπαμε ότι πήραμε καινούργιο μοντέλο και αποδεχόμαστε να παίξουμε και λίγο τους beta testers αλλά όχι κι έτσι...

Επίσης, από την εποχή που ήδη στο Internet είχε γίνει γνωστό το πρόβλημα με το σταντ, και το ξέρανε και τα κεντρικά στην Αγγλία, ζήτησα διάγνωση για το χτύπημα από πρώην "εξουσιοδοτημένο", νυν "εξειδικευμένο" και ότι-νάναι συνεργείο.

Βεβαίως όλα προτάθηκαν ως διάγνωση για το πρόβλημα του έντονου θορύβου στις λακούβες (μπαγκαζιέρα, πινακίδα, εργαλεία, περιεχόμενο μπαγκαζιέρας κ.ο.κ.) εκτός από αυτό που υποψιαζόταν ήδη όλος ο κόσμος. Και βέβαια η διάγνωση ΔΕΝ περιλάμβανε ένα σκύψιμο από κάτω.

Μου πέρασε από το μυαλό να τους ενημερώσω για τις εξελίξεις (όπως είχα κάνει και για την αναβάθμιση της ECU) αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μιας και τότε δεν ήταν 100% σίγουρο.

Προφανώς, υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θέμα με την επικοινωνία της μαμάς Triumph με την ελληνική αντιπροσωπεία, εκτός αν εμείς νομίζουμε ότι ξέρουμε καλύτερα από τα Αγγλάκια και αρχειοθετούμε τις ενημερώσεις εκεί που ξέρουμε.

Όπως είχα κάνει και για την αναβάθμιση της ECU, θα μιλήσω με Αγγλία κατευθείαν και θα σας ενημερώσω για να πάτε ενημερωμένοι στα συνεργεία σας.
Καλό θα τους κάνετε.
Θα ήθελα και μια πιο "επίσημη" άποψη μιας και υπάρχει μια επαφή με την ελληνική αντιπροσωπεία εδώ στο forum.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Φόρτωσα πάλι!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: petros1479 στις 13/02/2012 7:59 μμ.

οταν βλεπω αυτο το θεμα να ξαναβγαινει στην επιφανεια μου κοβονται τα ποδια!!!
δεν προκειτε να βαλω διπλο σταντ!
HIGHWAY TO HELL.

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Panos69 στις 13/02/2012 8:16 μμ.

petros1479"οταν βλεπω αυτο το θεμα να ξαναβγαινει στην επιφανεια μου κοβονται τα ποδια!!!
δεν προκειτε να βαλω διπλο σταντ!"


Το αντίθετο! Τώρα είναι ΟΚ να βάλεις την νέα έκδοση (όταν βγει).

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Visk στις 13/02/2012 8:23 μμ.

Απλα δεν κρυβω οτι νιοθω και λιγες τυψεις γιατι το ακουγα τοσο καιρο να κοπαναει
και δεν μου εκοψε οτι εκει που κοπαναει κανει ζημια!!!
Με χαλαροσες πολυ που μου ειπες για καλιψη ψαλιδιου απο εγγυηση αν και φοβαμαι οτι
θα μου πουν πως κανεις ετσι για λιγες γρατζουνιες και τετοια...
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Panos69 στις 13/02/2012 8:26 μμ.

Visk"Απλα δεν κρυβω οτι νιοθω και λιγες τυψεις γιατι το ακουγα τοσο καιρο να κοπαναει
και δεν μου εκοψε οτι εκει που κοπαναει κανει ζημια!!!
Με χαλαροσες πολυ που μου ειπες για καλιψη ψαλιδιου απο εγγυηση αν και φοβαμαι οτι
θα μου πουν πως κανεις ετσι για λιγες γρατζουνιες και τετοια..."


Μην ποντάρεις και πολύ για το τί θα συμβεί εδώ με την εγγύηση...

Ελπίζω αυτά που ισχύουν στην Αγγλία να ισχύσουν κι εδώ.

Εδώ πρώτα θα προσπαθήσουν να αποδείξουν ότι η εγγύηση δεν ισχύει γιατί έβαλες αέρα στα λάστιχα από βενζινάδικο Shell αντί για BP...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Visk στις 13/02/2012 8:36 μμ.

Λες το οτι η γυναικα ειναι Αγγλιδα να βοηθησει?
Εχω τα μεγαλα μεσα!!
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Panos69 στις 13/02/2012 8:42 μμ.

Όσο πιο μεγάλο το βύσμα τόσο καλύτερα!



Uploaded with ImageShack.us

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Montechristo στις 13/02/2012 10:03 μμ.

Ίσως η πιο μεγάλη μ@λ@κια που έχω κάνει....
Το σταντ τη Τ....
Εκτός από το ότι δεν κάνει καθόλου καλό μοχλό στο σήκωμα της μηχανής, όλες οι ανακλήσεις δεν έχουν κάνει τίποτα....
ΚΟΠΑΝΑΕΙ σαν κουδουνίστρα!!!
Λυπάμαι τα 200 euros που έδωσα και τα άλλα 200 που πρέπει να δώσω για να πάρω after market. (By the way το σταντ της Hepco & Becker μια χαρά ήταν στο V-Strom....Πετράν τ'ακούς??? )
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: petros1479 στις 13/02/2012 10:27 μμ.

Montechris"Ίσως η πιο μεγάλη μ@λ@κια που έχω κάνει....
Το σταντ τη Τ....
Εκτός από το ότι δεν κάνει καθόλου καλό μοχλό στο σήκωμα της μηχανής, όλες οι ανακλήσεις δεν έχουν κάνει τίποτα....
ΚΟΠΑΝΑΕΙ σαν κουδουνίστρα!!!
Λυπάμαι τα 200 euros που έδωσα και τα άλλα 200 που πρέπει να δώσω για να πάρω after market. (By the way το σταντ της Hepco & Becker μια χαρά ήταν στο V-Strom....Πετράν τ'ακούς??? )"

oτι εχω βαλει μεχρι τωρα στον τιγραρα (πολυ λιγα βεβαια γιατι..."νο μανευ") ειναι απο motech. O συναγερμος spyball. και ολα τα υπολοιπα παλι swmotech θα ειναι. Τα ιδια χρησιμοποιουσα και στο τρανσαλπ και ημουν απολυτα ικανοποιημενος!
Οποτε κατι δοκιμασμενο δεν το αλλαζεις, αντε να παω τουρατεκ.
Προσεξτε λιγο οταν πεφτετε σε καμια λακουβα!! μηπως λεω μηπως κοπαναει και το πλαινο σταντ (μηπως ακουγετε καποιος "ξερος μεταλλικος ηχος"???)

(ωωωωχχχχχ μη βγαζετε αυτο το θεμα στην επιφανεια...αμαν!)
HIGHWAY TO HELL.

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: kouts83 στις 29/03/2012 1:32 μμ.

Παίδες να ρωτήσω κάτι (ίσως χαζό)
εγώ που την πήρα τώρα την μηχανή θα χρειαστώ αναβάθμιση?
επίσης εμένα χωρίς κεντρικό σταντ κοπανάει η αλυσίδα στην γλίστρα , μήπως αυτό ακούτε και εσείς?Μου είπαν είναι φυσιολογικό (δικός μου μάστορας, ο μάστορας της Τ δε μου είπε καν για γλίστρα, εκείνος νόμιζε μάλλον για ψαλίδι)
Πάντος για 2ο σταντ εγώ παρείγγηλα sw-moteck (μαζί με κάγκελα) όταν τα βάλω θα σας πω, ελπίζω να βγουν καλά
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Native στις 29/03/2012 2:27 μμ.

Το άν χρειάζεσαι ή οχι μπορεί να στο πει κάποιος εξουσιοδοτημένος σε 1 λεπτό συνδέοντας το μηχανάκι με το λάπτοπ.

Αν σου κοπανάει η αλυσίδα στην γλύστρα τσέκαρε το τέντωμα της και φυσικά μην οδηγείς σκορτσάροντας (με λίγες στροφές δηλαδή απαιτώντας την μέγιστη ροπή του κινητήρα)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 29/03/2012 3:22 μμ.

Φίλε δεν είμαι μηχανικός, ή μάλλον είμαι αλλά όχι για μοτοσυκλέτες... Εν πάσει περιπτώσει...
Δεν μπορεί σε ένα μηχάνημα να κοπανάει οτιδήποτε με οτιδήποτε άλλο σε νορμάλ συνθήκες και αυτό να θεωρείται φυσιολογικό.
Κάποιος σου λέει μαλακίες.

Μάλλον δε θα χρειαστείς αναβάθμιση, αλλά υπεύθυνα αυτό θα σου το πουν από συνεργείο της Τ. Εμείς εδώ μόνο υποθέτουμε.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: kouts83 στις 29/03/2012 4:59 μμ.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας
όσον αφορά native kai Ptiger800 σας παραθέτω αν έχετε χρόνο να διαβάσετε το post που έχω κάνει χθες στα
Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph) > "Καλησπέρα σε όλους σας,κάποιες ερωτήσεις,προβληματισμοί "
όπου το θέμα του θορύβου από το κοπάωημα μου το εξήγησε και μηχανικός (δικός μου) και η Τ με mail της
Τώρα ελπίζω να μην με κοροιδεύουν, μηχανικός δεν είμαι.

kalispera-olous-sas-kapoies-erwtiseis-problimatismoi-t4557.html
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Paulo Christopher στις 17/05/2012 7:58 μμ.

Καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ, εχω παρει to XC και μετα απο 9700κμ και διαβαζοντας το φορουμ σας εχω παρατηρησει τα εξης:
Τα λαστιχα που το προμηθευε η εταιρια εχουν σταματησει να λειτουργουν...(σχετικα λογικο αλλα λιγο νωρις μου φαινεται για 12 μηνων λαστιχο)πλεον χορευω την λιμνη των κυκνων σε οποιαδηποτε ταχυτητα
Το μηχανακι σβηνει παρα την αναβαθμιση που του εκανα τον σεμπτεμβρη,και μαλιστα προσφατα ειχα πτωση απο αυτο και θα ηθελα να ξερω τι μπορω να κανω γι αυτο.(μιας και μου στραβωσε το καγκελο)
Το πισω αμορτισερ οταν πεφτει σε γουβα κανει εναν ημιμεταλλικο ήχο
Η βαση στηριξης του πηρουνιου στο πανω μερος εχει βγαλει γρασο.(μιλώ για το σημειο στο οποίο περιστρεφεται το τιμόνι)
Επισης το καντραν οταν κανεις αλλαγες στο μενου κολλαει.
Επισης σε καποια χιλιομετρα και σε καποια ταχυτητα κανει ενα περιεργο θορυβο σαν παλιοlada που τριζουν τα πλαστικα του..
Την δευτέρα θα το πάω για service

Σας εχουν εμφανιστει ολα αυτα τα προβληματα?τα καλυπτει η εγγυηση περα απο τα λαστιχα,
Ειμαι ενας πολυ ηρεμος ανθρωπος ετοιμος να εκραγει απο τα νευρα του.
Σας ευχαριστω πολυ για την προσοχή σας

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Montechristo στις 28/05/2012 11:58 πμ.

Έχει βγει μία ανάκληση για το ελατήριο του σασμάν στο 800.
Κάντε ένα check, εμένα έσπασε σήμερα.
Ευτυχώς τα παιδιά στην Μιχαλακοπούλου είχαν ανταλλακτικόκαι με εξυπηρέτησαν
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline