Ανάκληση Tiger 800 & 800xc

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: john doufexis στις 15/11/2011 1 μμ.

Εμενα το μηχανακι ιταν το 1το test drive στην αντιπροσωπεια οπου τλκ το πηρα, φουλ κομπλε με τιν αροου επανω κ τα ρεστα, το μηχανακι τοτε ειχε συνολικα 210 χλμ, κ ερχομενος στο θεμα μας ειμαι μεσα στη λιστα αλλα το μηχανακι δν εχει κανει ουτε τσαφ μεχρι τωρα στα 10.380 χλμ, πρεπει να το παω ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Ecobill στις 15/11/2011 1:33 μμ.

john doufexis"Εμενα το μηχανακι ιταν το 1το test drive στην αντιπροσωπεια οπου τλκ το πηρα, φουλ κομπλε με τιν αροου επανω κ τα ρεστα, το μηχανακι τοτε ειχε συνολικα 210 χλμ, κ ερχομενος στο θεμα μας ειμαι μεσα στη λιστα αλλα το μηχανακι δν εχει κανει ουτε τσαφ μεχρι τωρα στα 10.380 χλμ, πρεπει να το παω ?"


Ο Χ Ι !!! Κράτα το στο σπίτι μην στο ματιάσουν

Αει πάρε τα πόδια σου και πήγαινε το και μετά έλα να πιούμε κανένα κράσο

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: petros1479 στις 15/11/2011 1:37 μμ.

συμφωνω! Θελει αναβαθμιση το εργαλιειο!!!!!!!
HIGHWAY TO HELL.

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: john doufexis στις 15/11/2011 1:39 μμ.

Ecobill"
john doufexis"Εμενα το μηχανακι ιταν το 1το test drive στην αντιπροσωπεια οπου τλκ το πηρα, φουλ κομπλε με τιν αροου επανω κ τα ρεστα, το μηχανακι τοτε ειχε συνολικα 210 χλμ, κ ερχομενος στο θεμα μας ειμαι μεσα στη λιστα αλλα το μηχανακι δν εχει κανει ουτε τσαφ μεχρι τωρα στα 10.380 χλμ, πρεπει να το παω ?"


Ο Χ Ι !!! Κράτα το στο σπίτι μην στο ματιάσουν

Αει πάρε τα πόδια σου και πήγαινε το και μετά έλα να πιούμε κανένα κράσο "


αχαχαχαχαχαχα !!! καλα ρε θα την παω, αλλα κανονισε για εκεινα τα μπιφτεκια γτ νιωθω μια αδυναμια !!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: CK1 στις 18/11/2011 4:34 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα. Διάβασα σήμερα στο αγγλικό forum (όσο αξιόπιστο μπορεί να είναι αυτό) ότι η Triumph πρόκειται να επανασχεδιάσει το κεντρικό σταντ προφανώς για λόγους πρακτικότητας. Δεν γνώρίζω την γνώμη σας, αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και ότι πιο εύκολο να την "σηκώσεις" στο κεντρικό σταντ και πιστεύω ότι δεν είναι λόγω βάρους αλλά "μοχλικου".

Και για να μην χάνεστε με τους αρίθμους πλαισίου και για το αν υπάρχει ανάκληση μπορείτε να κοιτάξετε και εδώ: http://www.triumph.co.uk/uk/7094.aspx

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 18/11/2011 5:19 μμ.

CK1"Δεν γνώρίζω την γνώμη σας, αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και ότι πιο εύκολο να την "σηκώσεις" στο κεντρικό σταντ και πιστεύω ότι δεν είναι λόγω βάρους αλλά "μοχλικου"."


Καλά στην αρχή μου είχε βγάλει την πίστη. Ειδικά προερχόμενος από πολύ ελαφρύτερο μηχανάκι και χωρίς κεντρικό stand. Πλέον το έχω συνηθίσει και μου φαίνεται σχετικά εύκολο. Δεν έχω εμπειρία όμως από άλλες μοτοσυκλέτες για να μπορώ να σου πω πως είναι σε σχέση με αυτές.
Εμένα ως άσχετο, με βοήθησαν πολύ να μάθω να την "σηκώνω" κάποια βιντεάκια στο youtube, που έδειχναν την τεχνική.
Μέχρι τότε νόμιζα ότι θα μου πέσει και απλώς έβαζα δύναμη....
..."να την σηκώνω", "θα μου πέσει"... άντε να πείσεις μετά ότι μιλάς για μοτοσυκλέτες


Όπως και να έχει, εμείς οι πρώτοι θα εξακολουθήσουμε να έχουμε αυτό το κεντρικό stand.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/11/2011 6:52 μμ.

Να ενημερωσω οτι πήγα προχθες και εκανα το update σε ενα Τ800XC ενος φίλου, ελαχιστο χρόνο πήρε. Δε χρειάστηκε κανενα πειραγμα στο σταντ γιατι το ελατηριο ήταν μια χαρα.

Επίσης, εαν σας φαίνεται δυσκολο ενα τετοιο μηχανάκι (που δεν ειναι με την καμια), που να είχατε το Τ955i...

Εκει να δείτε, ειδικα με πλαϊνές βαλίτσες
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: CK1 στις 18/11/2011 8:33 μμ.

PTiger800"
CK1"Δεν γνώρίζω την γνώμη σας, αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και ότι πιο εύκολο να την "σηκώσεις" στο κεντρικό σταντ και πιστεύω ότι δεν είναι λόγω βάρους αλλά "μοχλικου"."


Καλά στην αρχή μου είχε βγάλει την πίστη. Ειδικά προερχόμενος από πολύ ελαφρύτερο μηχανάκι και χωρίς κεντρικό stand. Πλέον το έχω συνηθίσει και μου φαίνεται σχετικά εύκολο. Δεν έχω εμπειρία όμως από άλλες μοτοσυκλέτες για να μπορώ να σου πω πως είναι σε σχέση με αυτές.
Εμένα ως άσχετο, με βοήθησαν πολύ να μάθω να την "σηκώνω" κάποια βιντεάκια στο youtube, που έδειχναν την τεχνική.
Μέχρι τότε νόμιζα ότι θα μου πέσει και απλώς έβαζα δύναμη....
..."να την σηκώνω", "θα μου πέσει"... άντε να πείσεις μετά ότι μιλάς για μοτοσυκλέτες


Όπως και να έχει, εμείς οι πρώτοι θα εξακολουθήσουμε να έχουμε αυτό το κεντρικό stand."


Τεχνική που χρησιμοποιώ είναι η ίδια που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια με το pegaso (αρκετά ελαφρύτερο) αλλά εδώ νομίζω ότι το βάρος δεν είναι θέμα. Άσε που το μαρσπιέ του συνεπιβάτη κάνει το έργο ακόμα δυσκολότερο. Έχω δεί και τα σχετικά βίντεο που αναφέρεις. Τελος πάντων, ας είναι αυτό το μοναδικό της ελλάτωμα... γιατί κατά τα άλλα η μηχανή είναι απόλαυση.

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 23/11/2011 11:14 πμ.

CK1"Τεχνική που χρησιμοποιώ είναι η ίδια που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια με το pegaso (αρκετά ελαφρύτερο) αλλά εδώ νομίζω ότι το βάρος δεν είναι θέμα."


Συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω και εγώ ότι είναι θέμα τεχνικής. Μέχρι να μάθεις την τεχνική (ειδικά αν είσαι "γιωτάς", όπως ήμουν εγώ όταν πρωτοπήρα τον Τίγρη μου), φοβάσαι ότι δεν θα μπορέσεις να χειριστείς το βάρος της μοτοσυκλέτας. Η μ@λακία που έκανα εγώ ήταν ότι κρατούσα τη μηχανή (από φόβο μη μου πέσει) λίγο προς το μέρος μου. Έτσι όμως δεν πατούσαν και τα δύο πόδια του κεντρικού stand κάτω και όταν τραβούσα τη μοτοσυκλέτα προς τα πίσω για να ανέβει στο stand, έπρεπε να τραβήξω στην ουσία όλο το βάρος...Μόλις κατάλαβα ότι απλώς κρατώντας λίγη κόντρα στο κεντρικό stand με το πόδι η μηχανή έμενε όρθια χωρίς κόπο (αρκε να πατάνε και τα δύο πόδια του κεντρικού), έφυγε το αγχος και μπόρεσα να μάθω τελικά την τεχνική.
Επιπλέον, κάποιοι βολέυονται να τραβάνε προς τα πάνω τη βάση των μαρσπιέ του συνεπιβάτη (αντί για τα χερούλια του συνεπιβάτη) για να σηκώσουν Tiger800, γιατί είναι πιο χαμηλά και δίνει λίγο καλύτερο μοχλό. Είναι και πιο βρώμικα βεβαια....

Αρα σωστά έγραψε ο CK1... Τεχνική
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: CK1 στις 23/11/2011 4:36 μμ.

PTiger800"
CK1"Τεχνική που χρησιμοποιώ είναι η ίδια που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια με το pegaso (αρκετά ελαφρύτερο) αλλά εδώ νομίζω ότι το βάρος δεν είναι θέμα."


Συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω και εγώ ότι είναι θέμα τεχνικής. Μέχρι να μάθεις την τεχνική (ειδικά αν είσαι "γιωτάς", όπως ήμουν εγώ όταν πρωτοπήρα τον Τίγρη μου), φοβάσαι ότι δεν θα μπορέσεις να χειριστείς το βάρος της μοτοσυκλέτας. Η μ@λακία που έκανα εγώ ήταν ότι κρατούσα τη μηχανή (από φόβο μη μου πέσει) λίγο προς το μέρος μου. Έτσι όμως δεν πατούσαν και τα δύο πόδια του κεντρικού stand κάτω και όταν τραβούσα τη μοτοσυκλέτα προς τα πίσω για να ανέβει στο stand, έπρεπε να τραβήξω στην ουσία όλο το βάρος...Μόλις κατάλαβα ότι απλώς κρατώντας λίγη κόντρα στο κεντρικό stand με το πόδι η μηχανή έμενε όρθια χωρίς κόπο (αρκε να πατάνε και τα δύο πόδια του κεντρικού), έφυγε το αγχος και μπόρεσα να μάθω τελικά την τεχνική.
Επιπλέον, κάποιοι βολέυονται να τραβάνε προς τα πάνω τη βάση των μαρσπιέ του συνεπιβάτη (αντί για τα χερούλια του συνεπιβάτη) για να σηκώσουν Tiger800, γιατί είναι πιο χαμηλά και δίνει λίγο καλύτερο μοχλό. Είναι και πιο βρώμικα βεβαια....

Αρα σωστά έγραψε ο CK1... Τεχνική"



Κατ' αρχάς ζήτω σύγνώμμη γιάτι βγαίνω off topic. Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα αφού διαπίστωσα ότι η τεχνική μου είναι μια χάρα σε αντίθεση με το σταντ της μηχανής. Συγκεκριμένα το μαστόρι? που το τοποθέτησε έχει κάνει λάθος και μου τοποθέτησε το σταντ του XC το οποίο έχει και άλλο κώδικό και είναι κάποια εκατοστά μεγαλύτερο!!!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 23/11/2011 5:06 μμ.

CK1"Συγκεκριμένα το μαστόρι? που το τοποθέτησε έχει κάνει λάθος και μου τοποθέτησε το σταντ του XC το οποίο έχει και άλλο κώδικό και είναι κάποια εκατοστά μεγαλύτερο!!!"


Καλά εσύ πώς το πήρες χαμπάρι ότι έκανε τέτοια ματσακονιά το μαστόρι;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: CK1 στις 23/11/2011 11:59 μμ.

PTiger800"
CK1"Συγκεκριμένα το μαστόρι? που το τοποθέτησε έχει κάνει λάθος και μου τοποθέτησε το σταντ του XC το οποίο έχει και άλλο κώδικό και είναι κάποια εκατοστά μεγαλύτερο!!!"


Καλά εσύ πώς το πήρες χαμπάρι ότι έκανε τέτοια ματσακονιά το μαστόρι;"


Βασικά την ψιλιάστηκα όταν διάβασα στην ανακοίνωση της ανάκλησης για τα σταντ 2 κωδικούς Α9778004 και Α9778005 για το απλό και το XC. Ψάχνω και στο ίντερνετ και βλέπω ότι όντως υπάρχουν 2 διαφορετικά (κοντό και μακρύ). Οπότε πάω στο μάγαζι και μου βγάζει 1 σταντ για το απλό. Βάζοντάς το δίπλα ήταν γύρω στα 5 εκαστοτά κοντύτερο. Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: pan0s78 στις 09/12/2011 7:39 μμ.

σήμερα πήγα για την "αναβάθμιση" ... ποιο πρόγραμμα πρέπει να μπει (εξάτμιση μαμά);
σε εμένα έβαλε το 020631, ενώ σαν επιλογή είχε και το 020630. Μου φάνηκε ότι το διάλεξε στην τύχη και για αυτό ρωτάω! Έκανα λίγα χλμ σήμερα και δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα διαφορά.
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Harrys στις 13/12/2011 9:11 μμ.

Κ εγω είχα κάνει πριν απο καμία 10αρια μέρες το update διαφορά δεν κατάλαβα μόνο μου ανέβηκε η κατανάλωση λίγο που μπορεί να μην φταίει κ το update...αλλά το χέρι μου!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Visk στις 13/02/2012 6:07 μμ.

Σημερα μιας και εβγαλε λιγο ηλιο ειπα να "καθαρισω" λιγο τον Τιγρη και τι να δω!!!
Το διπλο σταντ βρισκει πανω στο πισω ψαλιδι και το εχει καταγρατζουνισει απο κατω.
Πριν 2 Βδομαδες ειχα παει στο συνεργειο Στον Πειραια (πειτε με μαλακα) και εκανα παραπονο
για το σταντ οτι κανει θορυβο, και μου αλαξε ελατηρια, καμια διαφορα...
Επισης να σημειωθει οτι το ειχα ξαναπαει και οταν ανακοινωθηκε η ανακλιση για να κανω
και την πρωτη αλαγη λαδιων και μου ειχε πει "ολα κομπλε"
απο οτι καταλαβενω το λαστιχακι "stoper" ειναι μικρο για να σταματισει το σταντ με
αποτελεσμα αφτο να τερματιζει πανω στο ψαλιδι.
Φταιω εγω τωρα να ζιτησω καινουριο ψαλιδι? η θα ειμαι υπεβολικος?
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?