Ανάκληση Tiger 800 & 800xc

Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Ecobill στις 14/11/2011 1:19 μμ.

http://www.efpolis.gr/filesbase/1372_sitefile-10568.pdf

Γενική Γραμματεία Καταναλωτή 14/11/11

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: john doufexis στις 14/11/2011 1:31 μμ.

Ωραια....κ ολα αυτα επρεπε να τα κανει γνωστα η Επιτροπη ? Οι επισημοι τσιμουδια τοσο καιρο !!
Και τω οσοι ειναι μεσα πρεπει να εμπιστευθουν οτι οντως θα τα κανουν ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 14/11/2011 4:56 μμ.

Και καλά το software διαχείρισης του κινητήρα, λίγο ως πολύ ξέρουμε όλοι τι πρόβλημα δημιουργεί.
Το κεντρικό stand τι πρόβλημα έχει;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: bonnie στις 14/11/2011 5:23 μμ.

το θεμα με το λογισμικο του κινητηρα ειναι αυτο ακριβως που λεει, μια ρυθμιση στο προγραμμα.
οσον αφορα το stand, χρεαζεται αντικατασταση το λαστιχενιο στοπ του γνησιου αξεσουαρ.
δεν ειναι κατι που χρηζει ανησυχιας, οι κατοχοι θα ενημερωθουν πιστευω.
οσοι γνωριζετε οτι ειστε αναμεσα στα VIN που αναφερει, καντε ενα κοπο να πατε σε καποιο εξουσιοδοτημενο να γινει η αλλαγη κ η ρυθμιση!



john doufexis"
Και τω οσοι ειναι μεσα πρεπει να εμπιστευθουν οτι οντως θα τα κανουν ?"



ε καλα, δεν ειναι κ καμια αλλαγη φοβερη!
φανταζομαι οτι αμα εισαι μπροστα κ το δεις, δεν θα αμφιβαλλεις!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: TZANNSPY στις 14/11/2011 5:41 μμ.

Παίδες, αυτό σχετικά με την "αντικατάσταση προγράμματος (software) ρύθμισης διαχείρισης κινητήρα" είναι υποχρεωτικό να το κάνουμε;

Ρωτάω γιατί από την στιγμή που μου δουλεύει κανονικά μη πάω γυρεύοντας...

Κι ως γνωστό κάτι που δουλεύει δεν το πειράζεις/αλλάζεις!!!
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: bonnie στις 14/11/2011 5:54 μμ.

κατα πασα πιθανοτητα σε ολους δουλευει σωστα, αλλα ισως μακροπροθεσμα να σου δημιουργησει καποιο προβλημα.
εφοσον εχει τεθει θεμα διορθωσης απο το εργοστασιο, δεν νομιζω οτι χανεις κατι να το κοιταξεις...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Montechristo στις 14/11/2011 6:17 μμ.

Σαν την Microsoft έγιναν πια τα μηχανάκια, όλο updates θέλουν......

Στο κεντρικό σταντ, η αλλαγή ήταν στο ελατήριο (όχι ότι διορθώθηκε και πολύ το κοπάνημα), έβγαλαν και για το στοπ?
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: bonnie στις 14/11/2011 6:22 μμ.

Tiger800xc"Σαν την Microsoft έγιναν πια τα μηχανάκια, όλο updates θέλουν......

Στο κεντρικό σταντ, η αλλαγή ήταν στο ελατήριο (όχι ότι διορθώθηκε και πολύ το κοπάνημα), έβγαλαν και για το στοπ?"


κ μετα λεμε για τα μουλτι!!

ναι, για το λαστιχενιο ματζαφλαρι ειναι τωρα..
για τα ελατηρια ειχαν βγαλει επειδη καποια ειχαν ερθει απο Αγγλια, απο κατασευης δηλαδη, ηδη ψιλοσκουριασμενα σε σημεια.. το σκουριασμενο δεν προκειται να σου σπασει ποτε, αλλα το λαστιχακι που ειναι στο στοπ καλο ειναι να αλλαχτει.
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: petros1479 στις 15/11/2011 1:17 πμ.

θα μπω να κατεβασω κανενα σπασμενο απο torrent!!!!!!!
Μπορει να του κατεβασω το motogp για play station μπορει ο τιγρης να πηγαινει μαμιοντας μετα!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=JoAUtUwC_wo

Παλι καλα που δεν σκεφτομαι να βαλω τα αξεσουαρ τις triumph! motech και touratech και θα κανω ανακληση οποτε γουσταρω
HIGHWAY TO HELL.

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: crazyumpire στις 15/11/2011 7:49 πμ.

καλα και αγια ολα αυτα που λετε!!!...
και αφου δουλευουν ολα ....μην τα σκαλιζουμε.....
Αν...ομως.....εκει που πηγαινεις σε καμια στροφη πανω.........το ''ρημαδακι'' διαβασει οτι κατεβασες το ''σταντ'',με αποτελεσμα να ριξεις τις ξαπλες σου κατα μεσης του δρομου!! υστερα που το μηχανακι θα εχει γινει...Σωβρακο!!! το λιγοτερο που θα σε νοιαξει θα ειναι το ''προγραμματακι''!!!
και στην τελικη...γιατι να ειμαι συνεχως με το αγχος αν θα μου σβησει και ποτε,κοντα σε συνεργειο...ή πανω στο βουνο!!!
αφου η ιδια η Τ σου το παρεχει (τζαμπα)καλο ειναι να γινετε,
Τωρα οσον αφορα την Ηλιοφιλ.......αρχιζω(οχι τωρα αλλα απο καιρο)να πιστευω...οτι τα παλληκαρια ειναι ΚΑΘΑΡΟΙ Επιχηρηματιες...και μονο!!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 15/11/2011 10:01 πμ.

Παίδες, εγώ άλλαξα software, γιατί όντως δεν δούλευε σωστά.
Ήμουν και από τους πρώτους στην Ελλάδα νομίζω που παρουσιάστηκε το πρόβλημα (αντε κουφάλα πρωτιά πάλι). Το update που έκαναν ήταν για το περίφημο πλέον και εδώ στο Forum "σβήσιμο" του κινητήρα στο ρελαντί.
Αυτό που έχω να πω σε όλους εδώ από την λίγη τουλάχιστον πείρα μου...
Αλλάξτε το software. Εμένα το πρόβλημα παρουσιάστηκε περίπου στα 1800km. Συνθήκες για να παρουσιαστεί είναι : καλοκαίρι, αφού το μηχανάκι είχε κάνει καμιά 15-20ριά χλμ μονοκοπανιά (να έχει ζεσταθεί καλά, να νοιώθεις δηλαδή το βεντιλατέρ).
Αν δεν το έχεις στο μυαλό σου μπορεί, υπό κάποιες απίθανες συνθήκες (2-3 συμπτώσεις μαζί), να είναι επικινδυνο.
Εξηγούμαι :
Έστω ότι την έχεις δει χαλαρός, και αποφασίζεις σε μια στροφή με λίγα χιλιόμετρα να μπεις με "νεκρο" (κακώς μεν, αλλά το αποφάσισες ρε αδερφέ), δηλαδή με κρατημένο συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, το ρημάδι, μπορεί να αποφασίσει να σβήσει (γιατί ξαφνικά θα το αποφασίσει) και σβήνει πάνω που θα άνοιγες το γκάζι για να φύγεις... Αν δεν το πάρεις χαμπάρι να κρατήσεις συμπλέκτη και να πατήσεις μίζα ε, δε θα φύγεις...
Αφού είχα μάθει πότε γινόταν η ζημιά, είχα μάθει και να το προβλέπω, και να αποφέυγω τις κακοτοπιές, αλλά είναι ταλαιπωρία. Ειδικά άμα σου κάτσει σε κίνηση ή σε ταξίδι (μου έχει κάτσει και στα δύο).
Ο Keith Code θα έλεγε ότι καταναλώνει και μέρος της υπερπολύτιμης προσοχής σου.
Επίσης άμα σβήσει, αφού το ξανανάψεις θέλει να κρατάς στροφές με το γκάζι, γιατί ρελαντί δεν υπάρχει. Ειδικά στην κίνηση αυτό είναι μανίκι. Να μιζάρεις γκαζώνοντας πάλι νομίζω ότι δεν ενδείκνυται (γ@μαει τον καταλύτη).

Τέλος πάντων, όλα αυτά ενημερωτικά.
Η εμπειρία που καταθέτω είναι ότι αφού άλλαξα το πρόγραμμα δεν βλέπω σημαντική αλλαγή στη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Δεν την δοκίμασα σε ταξίδι για να δώ αν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ξαναπαρουσιάστηκε κιόλας.
Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλους ίδιο, όπως σε εμένα, θεωρώ ότι όσοι έχετε πάει έστω μια βόλτα μέχρι το Σούνιο κατακαλόκαιρο χωρίς προβλήματα, δεν θα έχετε πρόβλημα.
Πάντως έχω την αίσθηση ότι ούτως ή αλλιώς στο πρώτο επόμενο σας service, όσοι δεν έχετε περάσει το καινούριο software, θα σας το περάσουν στο συνεργείο από μόνοι τους.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: PTiger800 στις 15/11/2011 10:05 πμ.

crazyumpire"το ''ρημαδακι'' διαβασει οτι κατεβασες το ''σταντ'',με αποτελεσμα να ριξεις τις ξαπλες σου κατα μεσης του δρομου!! υστερα που το μηχανακι θα εχει γινει"


Δεν το διαβάζει το ρημαδάκι ότι κατέβασες το κεντρικό stand. Αν κατεβάσεις κεντρικό stand συνεχίζει να δουλεύει. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται αν ΟΝΤΩΣ κατέβει το κεντρικό stand την ώρα που εσύ ξύνεις τα αφτιά σου (λέμε και καμιά μ@λ@κία να περάσει η ώρα).

Τότε... ναι το μηχανάκι σώβρακο, ο αναβάτης κυλότα και πάει λέγοντας.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Native στις 15/11/2011 11:50 πμ.

Πιστευω μια καλή ανακληση θα ήταν του στύλ: "Αναθαθμιση λογισμικου για μεγαλύτερη αποδοση κινητηρα κατα 20 αλογα και μικροτερη κατανάλωση"...

Οι κάτοχοι παρακαλούνται οταν ξυπνήσουν να πιουν καφε και να πανε στην δουλεια τους.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: Ecobill στις 15/11/2011 12:12 μμ.

Native"
Οι κάτοχοι παρακαλούνται οταν ξυπνήσουν να πιουν καφε και να πανε στην δουλεια τους. "


Re: Ανάκληση Tiger 800 & 800xc  

  Από: petros1479 στις 15/11/2011 12:20 μμ.

Παντως την αναβαθμιση την εκανα απο το Σεπτεμβρη και απο τοτε κανενα προβλημα ουτε με το σβησιμο του κινητηρα ουτε προεκυψε και κατι αλλο!
HIGHWAY TO HELL.