Ανακληση ανορθωτη και για Daytona

Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: nfot στις 23/10/2012 7:30 μμ.

Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ανακοινώνει ότι η εταιρεία ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε., Κεντρικός Εισαγωγέας και Διανομέας μοτοσικλετών TRIUMPH στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου, εκτελεί πρόγραμμα ανάκλησης μοτοσικλετών TRIUMPH, που χρήζουν αντικατάσταση ανορθωτή.
Η ανάκληση αφορά κατά προσέγγιση 50 μοτοσικλέτες Daytona 675, παραγωγής από αριθμό πλαισίου 381275 έως 459504, και 240 μοτοσικλέτες τύπου Street Triple και 67 τύπου Street triple R από αριθμό πλαισίου 354282 έως 456779. Στα επηρεαζόμενα οχήματα υπάρχει πιθανότητα να σταματήσει η φόρτιση της μπαταρίας με αποτέλεσμα να μην πάρει εμπρός ξανά η μοτοσικλέτα.

Μέχρι στιγμής στην Ελλάδα δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος που να σχετίζεται με το ανωτέρω θέμα.

Οι αντιπρόσωποι των εξουσιοδοτημένων συνεργειών της TRIUMPH έχουν είδη ενημερωθεί μέσω του δικτύου ώστε να ενημερώσουν τους ιδιοκτήτες των αντίστοιχων μοτοσικλετών για να προσέλθουν στα κατά τόπους εξουσιοδοτημένα συνεργεία της TRIUMPH και να γίνει αντικατάσταση του ανορθωτή, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν με τη Γραμμή Εξυπηρέτησης της εταιρείας ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε στο τηλέφωνο 210 2849200.

πηγη : http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=170057&catid=3
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: nfot στις 30/10/2012 6:52 μμ.

Προσωπικα, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και μου το επιβεβαιωσαν. Το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα που υποκεινται σε ανακληση και εγινε η σχετικη διαδικασια. Σε αναμονη του νεου ανορθωτη τωρα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 30/10/2012 10:57 μμ.

Τον πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: nfot στις 01/11/2012 5:51 μμ.

Και οντως, χτες με ειδοποιησαν οτι το ανταλλακτικο εχει ερθει !!!
Απο βδομαδα θα το παω στο συνεργειο και με την ευκαιρια, θα κανω και μερικες εργασιες συντηρησης, οπως αλλαγη λαδιων στο πηρουνι. Το αγγλικο μανουαλι, που συνοδευε το Daytona μου, αναφερει αλλαγη στις 40.000 χλμ ή 4 χρονια. Απο το συνεργειο μου ειπαν οτι προβλεπεται στις 20.000 χλμ. Ποιον να πιστεψω; Εγω θα ζητησω αλλαγη, μιας και πλησιαζουν τα 4 χρονια και εχω επισκευθει τας Σερρας αρκετες φορες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: ad1 στις 01/11/2012 6:01 μμ.

nf"Και οντως, χτες με ειδοποιησαν οτι το ανταλλακτικο εχει ερθει !!!
Απο βδομαδα θα το παω στο συνεργειο και με την ευκαιρια, θα κανω και μερικες εργασιες συντηρησης, οπως αλλαγη λαδιων στο πηρουνι. Το αγγλικο μανουαλι, που συνοδευε το Daytona μου, αναφερει αλλαγη στις 40.000 χλμ ή 4 χρονια. Απο το συνεργειο μου ειπαν οτι προβλεπεται στις 20.000 χλμ. Ποιον να πιστεψω; Εγω θα ζητησω αλλαγη, μιας και πλησιαζουν τα 4 χρονια και εχω επισκευθει τας Σερρας αρκετες φορες."


Εννοειται οτι το manual θα εμπιστευτεις, αλλα οπως λες πλησιαζουν τα 4 χρονια οποτε ευκαιρια ειναι. Να βγαζανε και καμια ανακληση για τα πιστονια καλα θα ηταν...

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: tharis στις 01/11/2012 6:26 μμ.

Και μενα στα 20.000 μου ειχαν πει αν και τα ειχω κανει νωριτερα..

40000km παντως μου φαινονται παρα πολλα, ειδικα για το daytona που δεν κανεις και 20.000 το χρονο.. (ουτε 10000 δεν κανεις δλδ .. )
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: dimchrist στις 01/11/2012 8:19 μμ.

Εξαρτάται ρε παιδιά από τη χρήση.
Το μάνουαλ για το πιο παλιό μοντέλο 2006-2008 λέει κάθε 50κ χλμ. ή κάθε 5 χρόνια.
Τα θεωρώ υπερβολικά αισιόδοξο.
Αν μπαίνεις συχνά πίστα ή το ζορίζεις αρκετά το μηχανάκι (σούζες/έντο) τότε θέλει πολύ πιο συχνά.
Στο δικό μου στα πρώτα χλμ ήμουν πολύ ήρεμος και άντεξε 39κ χλμ. με αρκετά track days (όμως σε αργους/μέτριους ρυθμούς). Τώρα ούτε τα μισά δε βγάζει και ζητάει σέρβις/αλλαγή αφού οι αποσβέσεις τερματίζουν.

Triple Way

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: sinister στις 02/11/2012 7:42 πμ.

Για το μπροστινο,μηπως σας εχει σερβις αναλογα με την χρηση? Η ohnilns στο δικο μου λεει οτι αν κανεις χρηση πιστας τοτε πρεπει να κανεις στα μισα του προβλεπομενου κ λογικο ακουγεται.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: HelenKoR στις 09/11/2012 10:24 πμ.

Κύριοι, είναι εύκολο να επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι η ανάκληση ανορθωτή για τα Daytona;

Θα πρότεινα όλοι όσοι έχουν Daytona 675, και ενδιαφέρονται, να κάνουν μια ερώτηση. Μπορεί να εκπλαγούν! Πάντως μοντέλο του 2006 είχε ανάκληση για ανορθωτή κανονικότατα. Οπότε αν κάποιος "μηχανικός" σας πει οτι επειδή [είναι παλιό μοντέλο] και [εκτός εγγυήσεως] δεν έχει ανάκληση... απλώς γελάστε και μην ξαναπάτε σ'αυτόν για κανένα λόγο!

btw μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρει κάποιος το θέμα αυτό στο αντίστοιχο section με τις ανακλήσεις;
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: nfot στις 09/11/2012 12:09 μμ.

HelenKoR"Κύριοι..."


Καλα δεσποινις, ειμαστε μιας καποια ηλικιας, δεν ειναι αναγκη να μας το χτυπατε καθε φορα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ανακληση ανορθωτη και για Daytona  

  Από: kazanakius στις 09/11/2012 11:32 μμ.

Μου τον άλλαξαν σήμερα τον ανορθωτη! Λέτε να μου "ανορθώνεται" καλύτερα τώρα??
Επ ευκαιρίας άλλαξα και την πίσω ανάρτηση και έβαλα κάτι καλύτερο και άλλαξα και τακάκια. Ηταν η ώρα τους

Νοιώθω ήδη ανανεωμένος