Προτάσεις για το Φόρουμ

Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Ecobill στις 21/10/2012 9:18 μμ.

Aγαπητοί φίλοι-ες του forum

Κύριοι Διαχειριστές της σελίδας

Βρίσκομαι ως μέλος του φόρουμ περίπου 1,5 χρόνο με αφορμή την αγορά ενός Tiger 800.
Πριν έμπαινα αλλά και εξακολουθώ να μπαίνω σε άλλα φόρουμ μοτοσικλετιστικά.
Επειδή αισθάνομαι πως το φόρουμ μας, έχει πέσει σ ένα τέλμα τον τελευταίο καιρό, θα ήθελα να διαβάσετε την άποψη μου αλλά και να κάνω τις προτάσεις μου σε μερικά θέματα. Επίσης αφορμή στάθηκε η προετοιμασία της τελευταίας πανελλήνιας που ολοκληρώθηκε σήμερα.


Αυτό που λείπει πολύ, είναι η οργάνωση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι συναντήσεις μας. Μέχρι τώρα, για τις συναντήσεις (στο Ν.Αττικής) πόσταραν κυρίως δύο από τις γυναίκες μας, οι Bonnie και η HelenKor. H μία γνωστή με τις παιδακιάδες κι όχι μόνο και η άλλη με τα καλοκαιρινά ποτάκια. Κάποιες φορές πρότεινα και γω βολτούλες αλλά και άλλα μέλη. Φέτος το καλοκαίρι όμως, αυτές οι δύο, για δικούς τους καθαρά λόγους, σταμάτησαν να αναρτούν και να «κινητοποιούν» κόσμο για να βρεθούμε.

Μιας και μ αρέσουν πολύ οι εκδρομές, έριξα την πρόταση για βόλτα στην Β.Ευβοια η οποία σε μετέπειτα συζήτηση με τον Σάκη, μετονομάστηκε σε παϊδακιάδα «Αρνί και Μέλι».

Εν συνεχεία σε συζήτηση που είχε ανοίξει ο maddog για πανελλήνια συνάντηση (panellhnia-2012-t4920.html) πάλι βγήκα μπροστά και ποστάρισα μετά από την σχετική ζύμωση που ήδη είχε γίνει, για την Λίμνη Πλαστήρα καθώς και πρόταση για διαδρομές. Επίσης το άρθρο αυτό αναρτήθηκε και στο moto.gr. Αυτό ενόχλησε (κατέβηκε μετά από ενέργειες μου) και σε συνδυασμό με την μη αποδεκτή ( από μέρους μας) πρόταση για από κοινού βόλτα με την aprilia, η εκδρομή αυτή της πανελλήνιας,έπρεπε να περάσει στα «ψιλά» και έπρεπε άμεσα να φτιαχτεί ομάδα εκδρομών γιατί "δεν μπορεί βγαίνει ο κάθε χρήστης και να κανονίζει Πανελλήνιες και παιδακιάδες και έτσι ο κόσμος να μη μπερδεύεται αλλά και το φόρουμ να μη χάνει τον χαρακτήρα του". Εξού και omada-organwsis-ekdrom-t4969.html

Γιατί έχω την εντύπωση πως όλες οι εκδηλώσεις και συναντήσεις, οργανώνονται από τα…απλά μέλη??Εξάλλου αυτά παραβρίσκονται εκεί και μόνο.

Το στοίχημα που έβαλα με τον εαυτό μου ήταν για την μεν παϊδακιάδα, να μην χαθεί κανένας και για την πανελλήνια να μην υπάρξει το παραμικρό ατύχημα (πχ πέσιμο) γιατί οι διαδρομές ήταν πολύ δύσκολες και οι μηχανές πολλές και τα άτομα φέτος να είναι τα διπλάσια από πέρσι. Στο Καρπενήσι παρεμπιπτόντως βρεθήκαμε πάνω από 30 άτομα και πάνω από 20 κάναμε τις διαδρομές.

Ξεκινώντας να τονίσω πως δεν έχω την παραμικρή απαίτηση ή φιλοδοξία να γίνω mod ούτε χαλίφης στην θέση του χαλίφη και προτείνω τα εξής¨:


Πανελλήνια

Θα πρέπει να σταματήσει να γίνεται η πανελλήνια έτσι όπως έγινε τα δύο τελευταία χρόνια.
Λέμε ότι πάμε στα Ιωάννινα ή στην Λίμνη Πλαστήρα και ποτέ δεν βλέπουμε τα μέρη αυτά. Επιδιδόμαστε σ ένα ανελέητο κυνήγι χιλιομέτρων για να προλάβουμε να δούμε, στρίβοντας πάντα, ότι δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε μόνοι μας πχ κορυφή Τζουμέρκα πέρσι και φέτος Άγραφα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κουραζόμαστε και για όσους είναι δικάβαλο η παντόφλα να πάει σύννεφο.

Από του χρόνου η πανελλήνια να γίνεται σε ένα μέρος και η τοπική βόλτα που θα κάνουμε να μην υπερβαίνει τα 100χλμ Έτσι να προλαβαίνουμε να γνωριζόμαστε καλύτερα μεταξύ μας και να μην υπάρχει νυχτερινή κρεβατομουρμούρα σε κάποιους.
Να γίνεται άλλη εκδήλωση πχ Αγριοκάτσικα 2013 με την συμμετοχή όλων των χιλιομετροφάγων Τραιουμφάδων άνευ γυναιξί, κάνοντας ότι μέχρι σήμερα στις πανελλήνιες.


Παϊδακιάδες

Να φροντίσουμε να γίνονται 2 απλές κάθε χρόνο και μία Grande μετά την πολύ πετυχημένη φετινή. Πραγματικά άξιζε τον κόπο.


Γαλατόπιτα

Παρότι το μαγαζί με τις γαλατόπιτες έκλεισε, να εξακολουθήσουμε κάθε χρόνο την ίδια εποχή να κάνουμε την πολύ πετυχημένη αυτή βόλτα. Δεν θα ξεχάσω φέτος την έκπληξη όλων, που συνειδητοποιήσαμε πόσοι ήμασταν όταν στήσαμε τις κούκλες μας για φωτό alatopita-2012-metewra-sxolia-wto-t4529.html

Μηνιαίες συναντήσεις

Οι περισσότεροι μένουμε Αθήνα και δεν γνωριζόμαστε καν. Βέβαια οι εποχές είναι πολύ δύσκολες και πολλοί έχει χρειαστεί να πουλήσουν την μοτό γιατί απλά δεν βγαίνουν. Αυτό όμως δεν πρέπει να στερεί από κανέναν το δικαίωμα να νοιώθει «ζωντανός». Γι αυτό λοιπόν θα πρότεινα να οριστεί μία μέρα κάθε μήνα πχ 2η Τετάρτη ή 2η Πέμπτη κάθε μήνα , που για ένα τρίμηνο, αυτό θα αλλάζει, (δλδ 3 συναντήσεις) θα έχουμε πει και τις ακριβείς ημερομηνίες και θα βρισκόμαστε σε κάποιο καφέ ή μπαράκι. Το καφέ αυτό θα πρέπει να ναι προσβάσιμο και με το μετρό ή το τρένο έτσι ώστε εάν κάποιος για τον α,β λόγο δεν έχει μοτό ή να βρέχει βρε αδελφέ, να μπορούμε να πάμε εύκολα. Και μην διαβάσω για έξοδα…3 ευρώ για έναν καφέ μια φορά τον μήνα, όλοι μας θα τα βρούμε. Εκεί θα μπορούμε να γνωριστούμε καλύτερα, να λέμε τους προβληματισμούς μας αλλά και να γίνονται ζυμώσεις για μελλοντικές βόλτες.

Ομάδα διαχείρισης εκδρομών

Το εγχείρημα αυτό με τα 2 άτομα, δύσκολα θα πετύχει εκτός της Αθήνας. Θα γράψω λοιπόν ότι αυτό, εάν θα πραγματοποιηθεί, σημαίνει ότι θα πρέπει όλα να γίνονται από τους mod και διαχειριστές του φόρουμ. Η κεντρική διαχείριση για εντός και εκτός φόρουμ. Προς το παρόν δεν θα γράψω κάτι άλλο.


Μπλουζάκια

Όπως κάθε φόρουμ έτσι και το δικό μας έχει μπλουζάκια με την στάμπα. topic2354.html. Είτε αυτά δεν μας άρεσαν είτε γιατί θέλαμε κάτι διαφορετικό, υπήρχε η συζήτηση για να τυπώσουμε κάτι άλλο. Πήρε σάρκα και οστά από τον crazympire hoody-project-t3960.html αλλά ώς εκεί. Θα πρότεινα να κάνουμε νέα στάμπα για το φόρουμ, πάνω στο σχέδιο του Νίκου. Όλοι στις συναντήσεις φοράμε μπλουζάκια της μαμάς εταιρίας για να έχει την επωνυμία και τα πληρώνουμε έναν σκασμό λεφτά. Γιατί να μην φοράμε κάτι που θα το νοιώθουμε πιο ..δικό μας και θα εχουμε όλοι το ίδιο??


Νέα μέλη

Τόσα νεα μέλη γράφονται κάθε μήνα…που στα κομμάτια είναι??γιατί δεν μένουν ???γιατί φεύγουν από δω??? Θα πρέπει να δοθούν εναύσματα για να μείνουν και όλα όσα προανέφερα είναι προς αυτόν το δρόμο. Το άλλο κομμάτι ίσως είναι αναζήτηση λύσεων σε προβλήματα που τυχόν προκύπτουν στα μοτόρια

Τα μέλη θα πρέπει να ενημερώνονται για τις συναντήσεις (πανελλήνια και παϊδακιάδα) και με mail που θα αποστέλλεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση που έχουν δώσει...


Μπορούμε να γίνουμε το καλύτερο φόρουμ για μας πρώτα και μετά για όλους τους άλλους.

Αυτά είχα να σας γράψω προς το παρόν….

Εάν νομίζετε ότι έχουν κάποια αξία όλα όσα έγραψα, πολύ ευχαρίστως να σηκώσω τα μανίκια ( ε ρε ΓΑΠ που πέφτει ) να δουλέψουμε μαζί και το αποτέλεσμα πιστεύω θα μας δικαιώσει. Εάν όχι θα σηκώσω τα χέρια θα τεντώσω τα δάκτυλα μου και θα επαναλάβω την γνωστή φράση του doufe……ας στα διάλα…

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: vagtyrp στις 21/10/2012 10 μμ.

ένα έχω να πώ φίλε Βασίλη......ΜΠΡΑΒΟ για το ποστ σου. Η αλήθεια είναι ότι από το 2009 που είμαι μέλος, έκανα φίλους και γνωστούς από δω μέσα, και δεν στο κρίβω ότι δεν το νιώθω και πολύ ως φόρουμ....σαν να έχει ξεθωριάσει λιγάκι.....

σαφώς δεν είμαστε tdm club ή bmw κλπ που τα μέλη είναι άπειρα και ποιο οργανωμένα.....αλλά είμαστε μια μικρότερη οικογένεια και κατα εμέ καλύτερα έτσι...........

στο ποστ σου λοιπόν.....
1)οι προτάσεις σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο....οι εκδομές δεν γίνεται να οργανόνονται από επιτροπές κλπ......έτσι και αλλιώς όλες μέχρι στιγμής έχουν οργανωθεί από τα γνωστά άγμωστα 10-15 άτομα που ασχολούνται εδώ μέσα....και δεν εννοώ τους διαχειρηστές κλπ....αλλά ΤΑ ΑΠΛΑ ΜΕΛΗ.....και για μένα αυτή είναι η μαγεία ενός ξεχωριστού φόρουμ......

2)Μια πανελλήνια, καλό θα ήταν να είναι πιο οργανωμένη χωρίς πολλά χλμ, για το λόγο της γνωριμίας.......και ας κανονίζεται από τον admin....ο οποίος όμως δεν είναι και πολύ ενεργός σε αυτό τον τομέα για δικούς του απόλυτα κατανοητούς ή όχι λόγους......

3)μπορούμε να κάνουμε και τις καταδρομικές μας....γαλατόπιτες φυσικά......

4)όσο και για μια μηνιαία συνάντηση έτσι για το καφέ και αυτό θα ήταν θεμιτό και θα είναι μια ευκαιρία για τα νεότερα μέλη να γνωρίσουν τους παλαιοτέρους πριν από τις βόλτες ......δεν στο κρίβω ότι πριν σε γνωρίσω αυτό το καφέ τον πίναμε πολύ συχνα κάποιοι από δω μέσα οι οποίοι είμασταν ενεργοί στις προτάσεις και στις εκδρομές, και πολλές φορές δεν το ποστάραμε καν, μιας και δεν υπήρχε ο λόγος, αφού πάλι οι γνωστοί 10-15 είμασταν.....

όπως επίσης πολλές εκδρομές μονοήμερες έχουν κανονιστεί εκτός φόρουμ για τους ίδιους λόγους....

5)όλες οι μέχρι τώρα εκδρομές έγιναν από απλά μέλη, οι παιδακιάδες άρχισαν από τον bonnie και τον σάκη, οι πανελλήνεις από τον φίλτατο admin στη ξάνθη, αλλά κουράστηκε και αυτός και είναι και μακρυά......οπότε το όλο εγχείρημα με τα 2 άτομα που θα οργανώνουν είναι απλά καταδικασμένο να αποτύχει......

6) η ενημέρωση με mail με βρίσκει απολύτως σύμφωνο επίσης, μιας και δεν κοιτάνε όλοι το φόρουμ κάθε μέρα.....

7) τα μπλουζάκια κλπ, είναι δευτερεύοντα, αλλά απολύτως θεμιτά...εύκολα βρίσουμε βιοτεχνία και με 5 ευρώ περίπου μας φτιάχνει ότι λογοτυπο θέλουμε και σε άριστη ποιότητα....( άνηκα και σε άλλο γκρούπ και ξέρω και που μπορούμε να απευθυνθούμε)

επίσης κάποιοι κανόνες οδηγικοί καλό θα ήταν να υπάρχουν....δεν λέω σαν τις μαλακίες του tdm( πάμε σαν κότες , όλοι σε δυάδες και δε ξέρω γώ τί άλλο) αλλά πολλές φορές έχω εστανθεί άβολα σε βολτίτσες από κατα εμέ επικινδυνους οδηγούς πίσω μου ή μπροστά μου. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω την ποιότητα του dennis σαν γρήγορου οδηγού και πόσο με έχει βοηθήσει στις βόλτες μας, που είναι πάντα γρήγορες...είτε είναι μπροστά μου είτε πίσω μου και του doohan που δεν καβαλά πλεον ....και όλων των υπολοίπων που ξέρουν ποιοί είναι από εδώ μέσα...

.....οι βόλτες κανονίζονται και χωρίς φόρουμ......ένα τηλεφωνάκι στην ξάνθη και θεσσαλονίκη και στη καβάλα....ένα στη λάρισα....ένα στη κρήτη και μερικά στην αθήνα και φτιάχνουμε πανελλήνια για πλάκα.....

αυτά και από μένα.....συγνώμη αν είναι κάπως κακογραμμένα αλλά βρίσκομαι στην δουλειά μου και δεν είμαι απόλυτα συγκεντρωμένος

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Cpt. Haddock στις 21/10/2012 10:12 μμ.

Ecobill"[...]
Εν συνεχεία σε συζήτηση που είχε ανοίξει ο maddog για πανελλήνια συνάντηση (panellhnia-2012-t4920.html) πάλι βγήκα μπροστά και ποστάρισα μετά από την σχετική ζύμωση που ήδη είχε γίνει, για την Λίμνη Πλαστήρα καθώς και πρόταση για διαδρομές. Επίσης το άρθρο αυτό αναρτήθηκε και στο moto.gr. Αυτό ενόχλησε (κατέβηκε μετά από ενέργειες μου)[...]"


Εαν θες και δεν ειναι κανενα τρελό μυστικο, εξηγησέ μου σε παρακαλώ γιατι και ποιον ενοχλησε.

Ρωτάω κυρίως επειδή εγω επρεπε να το διαγραψω απο το moto.gr
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Costas στις 22/10/2012 12:40 μμ.

Καλημέρα

Βασίλη, το θέμα για την Πανελλήνια στο σχολίασα και σε μήνυμα, αλλά αφού επιμένεις να το θέτεις κι εγώ θα επιμείνω και θα σου απαντήσω.

Ecobill"
Εν συνεχεία σε συζήτηση που είχε ανοίξει ο maddog για πανελλήνια συνάντηση (panellhnia-2012-t4920.html) πάλι βγήκα μπροστά και ποστάρισα μετά από την σχετική ζύμωση που ήδη είχε γίνει, για την Λίμνη Πλαστήρα καθώς και πρόταση για διαδρομές. Επίσης το άρθρο αυτό αναρτήθηκε και στο moto.gr. Αυτό ενόχλησε (κατέβηκε μετά από ενέργειες μου) και σε συνδυασμό με την μη αποδεκτή ( από μέρους μας) πρόταση για από κοινού βόλτα με την aprilia, η εκδρομή αυτή της πανελλήνιας,έπρεπε να περάσει στα «ψιλά» και έπρεπε άμεσα να φτιαχτεί ομάδα εκδρομών γιατί "δεν μπορεί βγαίνει ο κάθε χρήστης και να κανονίζει Πανελλήνιες και παιδακιάδες και έτσι ο κόσμος να μη μπερδεύεται αλλά και το φόρουμ να μη χάνει τον χαρακτήρα του". Εξού και omada-organwsis-ekdrom-t4969.html

Γιατί έχω την εντύπωση πως όλες οι εκδηλώσεις και συναντήσεις, οργανώνονται από τα…απλά μέλη??Εξάλλου αυτά παραβρίσκονται εκεί και μόνο.
"


Έχεις οργανώσει διάφορες εκδρομές κατά καιρούς και μπράβο. Πραγματικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμα και να γουστάρει κάποιος να οργανώνει εκδρομές κάθε μέρα. Στο μήνυμα που σου έστειλα αναφέρθηκα στην Πανελλήνια και μόνο, επειδή τυχαίνει να είχα οργανώσει τις πρώτες μαζί με το Γιώργο από την Ξάνθη. Αυτό που έγινε και ποσταρίστηκε σε άλλα φόρουμ με αποτέλεσμα να μαζευτούν άσχετα άτομα στην Πανελλήνια της Triumph (απο οτι μου ειπανε και άλλα μέλη), ήταν λάθος. Και είναι λογικό γιατί η Πανελλήνια οργανώνεται για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό τον οποίο είναι πολύ λογικό να μην ξέρει κάποιος. Θα μπορούσε όμως κάλλιστα να ρωτήσει. Λοιπόν, δεν υπήρχε λόγος να σου θάψω την εκδρομή που οργάνωσες ούτε έπρεπε να περάσει στα ψιλά. Έχουν οργανωθεί άπειρες εκδρομές εδώ μέσα. Μερικές όμως πρέπει να συνεχίσουν όπως ξεκίνησαν. Αυτή είναι η Πανελλήνια. Το οτι έπρεπε να περάσει στα ψιλά και έπρεπε να δημιουργηθεί αμέσως ομάδα εκδρομών δεν το σχολιάζω λοιπόν. Η πρόταση για την ομάδα εκδρομών ήρθε μετά από συζήτηση με το Δημήτρη (Dimchrist) και με το Γιώργο (admin) και δεν είχε στόχο να θάψει την εκδρομή ούτε και έπρεπε να σχηματιστεί άμεσα. Πρέπει να σχηματιστεί γενικότερα για την καλύτερη οργάνωση συγκεκριμένων εκδρομών από εδώ και πέρα.

Θεωρώ οτι έχουμε εξαντλήσει το θέμα της Πανελλήνιας γι αυτό προχωράω στα υπόλοιπα.


Παϊδακιάδες - Γαλατόπιτα
Οι εκδρομές αυτές ήταν ιδέα και φτιάχτηκαν από συγκεκριμένα άτομα (Σάκης - Dennis). Δε μπορούμε να πούμε οτι θα αναλάβουμε και θα τις προγραμματίζουμε οπότε θέλουμε. Εάν δεν έχουν πρόβλημα μπορούν να μας το πουν και να μπουν κι αυτές σε πρόγραμμα με τις υπόλοιπες εκδρομές.

Με τα υπόλοιπα λίγο πολύ συμφωνώ. Οι μηνιαίες συναντήσεις είναι καλές, και οι εβδομαδιαίες ακόμα αν υπήρχαν αρκετά άτομα. Μπορούμε να βρούμε ενα standard μέρος που να μας βολευει και να το έχουμε μια σίγουρη συνάντηση χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να την ποστάρουμε.

Σχετικά με την υπόλοιπη οργάνωση του φορουμ έχει γίνει σχετική συζήτηση με το Δημήτρη και έχουμε βρει ενα πρώτο πλάνο για να οργανώσουμε καλύτερα τα θέματα. Αυτό είναι κάτι που απαιτεί αρκετή δουλειά και θα γίνει σιγά σιγά γιατί πάρα πολλά threads πρέπει να μεταφερθούν και να μπουν στις καινούριες κατηγορίες που θα δημιουργηθούν. Είναι όμως στο πρόγραμμα και θα γίνει.

Μια τελευταία παρατήρηση. Μπορεί το φορουμ να έχει αρκετά θέματα και να μοιάζει κάπως μεγάλο. Αυτό δε σημαίνει οτι έχουμε ένα επιτελείο που το συντηρεί. Για την ακρίβεια εκτός από το Δημήτρη και τον Χάρη που αφιερώνουν από τον ελεύθερο χρόνο τους για να συμμαζεύουν τα ποστάκια και τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό, όλη η υπόλοιπη λειτουργία βαραίνει μόνο ένα άτομο. Με αυτό θέλω να πω οτι δεν είναι εύκολο. Μην παίρνετε ως δεδομένο το τωρινό σημείο που βρίσκεται το forum. Το δεδομένο είναι οτι ξεκίνησε κάτι από το μηδέν και με πολλή δουλειά το στήσαμε και φτάσαμε εδώ. Δεν περιμένω ευχαριστώ για το χρόνο που έχουμε ξοδέψει για να το φτιάξουμε, αλλά δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα. Όλοι θέλουμε να γίνει super duper το φορουμ μας αλλά δεν είναι one man show. Για να οργανωθεί σωστά χρειάζεται βοήθεια από όλους. Καλές οι προτάσεις, αλλά για να υλοποιηθούν χρειάζεται χρόνος και άτομα. Γι αυτό δημιουργούμε τις ομάδες και όποιος θέλει εκτός από τις προτάσεις του είναι ευπρόσδεκτος να βοηθήσει.

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: vagtyrp στις 22/10/2012 3:48 μμ.

Κώστα ευχαρίστως να βοηθήσω όπως μπορώ!

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Ecobill στις 22/10/2012 5:14 μμ.

Εγώ άναψα το σπίρτο κι έβαλα μια φωτιά...

Για να μην αρχίσουμε ποσταρίσματα και αναλωθούμε ίσως και σε ανούσια πράγματα...προτείνω να υπάρξει μια ανοικτή συνάντηση των μελών που θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν να πάμε πιο κάτω αυτό το φόρουμ.

Βοήθεια πολύτιμη είναι και η γνώμη του καθένα μας ...
Διαφορές σίγουρα υπάρχουν αλλά υπάρχει και θέληση για κάτι καλό...

Τι θα λέγατε λοιπόν για αυτήν την Κυριακή στις 12μμ στο OLYMPICO στο Σ.Ε.Φ.??

Οτι καιρό και νάχει , υπάρχει πρόσβαση με οποιοδήποτε μέσο...

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: vagtyrp στις 22/10/2012 5:50 μμ.

μέσα!

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Costas στις 22/10/2012 5:53 μμ.

Εγώ αυτήν την Κυριακή θα λείπω παιδιά. Πάω να συναντήσω τον admin

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Ecobill στις 22/10/2012 5:57 μμ.

Costas"Εγώ αυτήν την Κυριακή θα λείπω παιδιά. Πάω να συναντήσω τον admin "


Χωρίς εσένα, συζήτηση δεν μπορεί να γίνει όπως καταλαβαίνεις....

Για πες εσύ το πότε...

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Costas στις 22/10/2012 6:20 μμ.

Μπορούμε να το κάνουμε Παρασκευή, αλλιώς απο εβδομάδα που γυρνάω.

Αν είναι για Παρασκευή καλύτερα να γίνει πιο κοντά γιατί δεν ξέρω αν το σκουτερ βγαζει ως εκεί Απο βδομάδα μπορεί να έχω τη μηχανή οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Ecobill στις 22/10/2012 6:30 μμ.

Καλύτερα Κυριακή κι όχι καθημερινή, για να έρθει πιο άνετα ο κόσμος που θέλει να έρθει...

Κυριακή 4/11 στο OLYMPICO στο Σ.Ε.Φ. στις 12μμ όποιος θέλει να βοηθήσει και μπορεί ας έρθει να πιει το καφεδάκι του και να συζητήσουμε οοοόλοι μαζί...

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: vagtyrp στις 22/10/2012 6:50 μμ.

έγινε!

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: maddog στις 22/10/2012 7:34 μμ.

Ecobill"Aγαπητοί φίλοι-ες του forum

Κύριοι Διαχειριστές της σελίδας

Βρίσκομαι ως μέλος του φόρουμ περίπου 1,5 χρόνο με αφορμή την αγορά ενός Tiger 800.
Πριν έμπαινα αλλά και εξακολουθώ να μπαίνω σε άλλα φόρουμ μοτοσικλετιστικά.
Επειδή αισθάνομαι πως το φόρουμ μας, έχει πέσει σ ένα τέλμα τον τελευταίο καιρό, θα ήθελα να διαβάσετε την άποψη μου αλλά και να κάνω τις προτάσεις μου σε μερικά θέματα. Επίσης αφορμή στάθηκε η προετοιμασία της τελευταίας πανελλήνιας που ολοκληρώθηκε σήμερα.


Αυτό που λείπει πολύ, είναι η οργάνωση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι συναντήσεις μας. Μέχρι τώρα, για τις συναντήσεις (στο Ν.Αττικής) πόσταραν κυρίως δύο από τις γυναίκες μας, οι Bonnie και η HelenKor. H μία γνωστή με τις παιδακιάδες κι όχι μόνο και η άλλη με τα καλοκαιρινά ποτάκια. Κάποιες φορές πρότεινα και γω βολτούλες αλλά και άλλα μέλη. Φέτος το καλοκαίρι όμως, αυτές οι δύο, για δικούς τους καθαρά λόγους, σταμάτησαν να αναρτούν και να «κινητοποιούν» κόσμο για να βρεθούμε.

Μιας και μ αρέσουν πολύ οι εκδρομές, έριξα την πρόταση για βόλτα στην Β.Ευβοια η οποία σε μετέπειτα συζήτηση με τον Σάκη, μετονομάστηκε σε παϊδακιάδα «Αρνί και Μέλι».

Εν συνεχεία σε συζήτηση που είχε ανοίξει ο maddog για πανελλήνια συνάντηση (panellhnia-2012-t4920.html) πάλι βγήκα μπροστά και ποστάρισα μετά από την σχετική ζύμωση που ήδη είχε γίνει, για την Λίμνη Πλαστήρα καθώς και πρόταση για διαδρομές. Επίσης το άρθρο αυτό αναρτήθηκε και στο moto.gr. Αυτό ενόχλησε (κατέβηκε μετά από ενέργειες μου) και σε συνδυασμό με την μη αποδεκτή ( από μέρους μας) πρόταση για από κοινού βόλτα με την aprilia, η εκδρομή αυτή της πανελλήνιας,έπρεπε να περάσει στα «ψιλά» και έπρεπε άμεσα να φτιαχτεί ομάδα εκδρομών γιατί "δεν μπορεί βγαίνει ο κάθε χρήστης και να κανονίζει Πανελλήνιες και παιδακιάδες και έτσι ο κόσμος να μη μπερδεύεται αλλά και το φόρουμ να μη χάνει τον χαρακτήρα του". Εξού και omada-organwsis-ekdrom-t4969.html

Γιατί έχω την εντύπωση πως όλες οι εκδηλώσεις και συναντήσεις, οργανώνονται από τα…απλά μέλη??Εξάλλου αυτά παραβρίσκονται εκεί και μόνο.

Το στοίχημα που έβαλα με τον εαυτό μου ήταν για την μεν παϊδακιάδα, να μην χαθεί κανένας και για την πανελλήνια να μην υπάρξει το παραμικρό ατύχημα (πχ πέσιμο) γιατί οι διαδρομές ήταν πολύ δύσκολες και οι μηχανές πολλές και τα άτομα φέτος να είναι τα διπλάσια από πέρσι. Στο Καρπενήσι παρεμπιπτόντως βρεθήκαμε πάνω από 30 άτομα και πάνω από 20 κάναμε τις διαδρομές.

Ξεκινώντας να τονίσω πως δεν έχω την παραμικρή απαίτηση ή φιλοδοξία να γίνω mod ούτε χαλίφης στην θέση του χαλίφη και προτείνω τα εξής¨:


Πανελλήνια

Θα πρέπει να σταματήσει να γίνεται η πανελλήνια έτσι όπως έγινε τα δύο τελευταία χρόνια.
Λέμε ότι πάμε στα Ιωάννινα ή στην Λίμνη Πλαστήρα και ποτέ δεν βλέπουμε τα μέρη αυτά. Επιδιδόμαστε σ ένα ανελέητο κυνήγι χιλιομέτρων για να προλάβουμε να δούμε, στρίβοντας πάντα, ότι δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε μόνοι μας πχ κορυφή Τζουμέρκα πέρσι και φέτος Άγραφα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κουραζόμαστε και για όσους είναι δικάβαλο η παντόφλα να πάει σύννεφο.

Από του χρόνου η πανελλήνια να γίνεται σε ένα μέρος και η τοπική βόλτα που θα κάνουμε να μην υπερβαίνει τα 100χλμ Έτσι να προλαβαίνουμε να γνωριζόμαστε καλύτερα μεταξύ μας και να μην υπάρχει νυχτερινή κρεβατομουρμούρα σε κάποιους.
Να γίνεται άλλη εκδήλωση πχ Αγριοκάτσικα 2013 με την συμμετοχή όλων των χιλιομετροφάγων Τραιουμφάδων άνευ γυναιξί, κάνοντας ότι μέχρι σήμερα στις πανελλήνιες.


Παϊδακιάδες

Να φροντίσουμε να γίνονται 2 απλές κάθε χρόνο και μία Grande μετά την πολύ πετυχημένη φετινή. Πραγματικά άξιζε τον κόπο.


Γαλατόπιτα

Παρότι το μαγαζί με τις γαλατόπιτες έκλεισε, να εξακολουθήσουμε κάθε χρόνο την ίδια εποχή να κάνουμε την πολύ πετυχημένη αυτή βόλτα. Δεν θα ξεχάσω φέτος την έκπληξη όλων, που συνειδητοποιήσαμε πόσοι ήμασταν όταν στήσαμε τις κούκλες μας για φωτό alatopita-2012-metewra-sxolia-wto-t4529.html

Μηνιαίες συναντήσεις

Οι περισσότεροι μένουμε Αθήνα και δεν γνωριζόμαστε καν. Βέβαια οι εποχές είναι πολύ δύσκολες και πολλοί έχει χρειαστεί να πουλήσουν την μοτό γιατί απλά δεν βγαίνουν. Αυτό όμως δεν πρέπει να στερεί από κανέναν το δικαίωμα να νοιώθει «ζωντανός». Γι αυτό λοιπόν θα πρότεινα να οριστεί μία μέρα κάθε μήνα πχ 2η Τετάρτη ή 2η Πέμπτη κάθε μήνα , που για ένα τρίμηνο, αυτό θα αλλάζει, (δλδ 3 συναντήσεις) θα έχουμε πει και τις ακριβείς ημερομηνίες και θα βρισκόμαστε σε κάποιο καφέ ή μπαράκι. Το καφέ αυτό θα πρέπει να ναι προσβάσιμο και με το μετρό ή το τρένο έτσι ώστε εάν κάποιος για τον α,β λόγο δεν έχει μοτό ή να βρέχει βρε αδελφέ, να μπορούμε να πάμε εύκολα. Και μην διαβάσω για έξοδα…3 ευρώ για έναν καφέ μια φορά τον μήνα, όλοι μας θα τα βρούμε. Εκεί θα μπορούμε να γνωριστούμε καλύτερα, να λέμε τους προβληματισμούς μας αλλά και να γίνονται ζυμώσεις για μελλοντικές βόλτες.

Ομάδα διαχείρισης εκδρομών

Το εγχείρημα αυτό με τα 2 άτομα, δύσκολα θα πετύχει εκτός της Αθήνας. Θα γράψω λοιπόν ότι αυτό, εάν θα πραγματοποιηθεί, σημαίνει ότι θα πρέπει όλα να γίνονται από τους mod και διαχειριστές του φόρουμ. Η κεντρική διαχείριση για εντός και εκτός φόρουμ. Προς το παρόν δεν θα γράψω κάτι άλλο.


Μπλουζάκια

Όπως κάθε φόρουμ έτσι και το δικό μας έχει μπλουζάκια με την στάμπα. topic2354.html. Είτε αυτά δεν μας άρεσαν είτε γιατί θέλαμε κάτι διαφορετικό, υπήρχε η συζήτηση για να τυπώσουμε κάτι άλλο. Πήρε σάρκα και οστά από τον crazympire hoody-project-t3960.html αλλά ώς εκεί. Θα πρότεινα να κάνουμε νέα στάμπα για το φόρουμ, πάνω στο σχέδιο του Νίκου. Όλοι στις συναντήσεις φοράμε μπλουζάκια της μαμάς εταιρίας για να έχει την επωνυμία και τα πληρώνουμε έναν σκασμό λεφτά. Γιατί να μην φοράμε κάτι που θα το νοιώθουμε πιο ..δικό μας και θα εχουμε όλοι το ίδιο??


Νέα μέλη

Τόσα νεα μέλη γράφονται κάθε μήνα…που στα κομμάτια είναι??γιατί δεν μένουν ???γιατί φεύγουν από δω??? Θα πρέπει να δοθούν εναύσματα για να μείνουν και όλα όσα προανέφερα είναι προς αυτόν το δρόμο. Το άλλο κομμάτι ίσως είναι αναζήτηση λύσεων σε προβλήματα που τυχόν προκύπτουν στα μοτόρια

Τα μέλη θα πρέπει να ενημερώνονται για τις συναντήσεις (πανελλήνια και παϊδακιάδα) και με mail που θα αποστέλλεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση που έχουν δώσει...


Μπορούμε να γίνουμε το καλύτερο φόρουμ για μας πρώτα και μετά για όλους τους άλλους.

Αυτά είχα να σας γράψω προς το παρόν….

Εάν νομίζετε ότι έχουν κάποια αξία όλα όσα έγραψα, πολύ ευχαρίστως να σηκώσω τα μανίκια ( ε ρε ΓΑΠ που πέφτει ) να δουλέψουμε μαζί και το αποτέλεσμα πιστεύω θα μας δικαιώσει. Εάν όχι θα σηκώσω τα χέρια θα τεντώσω τα δάκτυλα μου και θα επαναλάβω την γνωστή φράση του doufe……ας στα διάλα…

"

Μπραβο Βασιλη.πολυ σωστες οι αποψεις σου.αλωστε τα ευσημα στα εδωσα κι απο κοντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Ecobill στις 01/11/2012 9:30 μμ.

Ecobill"Καλύτερα Κυριακή κι όχι καθημερινή, για να έρθει πιο άνετα ο κόσμος που θέλει να έρθει...

Κυριακή 4/11 στο OLYMPICO στο Σ.Ε.Φ. στις 12μμ όποιος θέλει να βοηθήσει και μπορεί ας έρθει να πιει το καφεδάκι του και να συζητήσουμε οοοόλοι μαζί...

"

up

Re: Προτάσεις για το Φόρουμ  

  Από: Costas στις 02/11/2012 6:47 μμ.

Λοιπόν παιδιά, η συνάντηση πάει για αναβολή γιατί δεν έχω γυρίσει ακόμα από Ξάνθη. Εκτός των άλλων δεν είδα ιδιαίτερες συμμετοχές οπότε αν είμαστε μόνο 1-2 άτομα μπορούμε να συννενοηθούμε και με μηνύματα δεν είναι ανάγκη να τρέχουμε στο ΣΕΦ.
Αν υπάρξουν συμμετοχές και ανάγκη να κανονιστεί συνάντηση από κοντά το συζητάμε.