Συζήτηση για το Forum.

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: kyrkyriakos στις 08/12/2014 6:38 μμ.










Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: maddog στις 08/12/2014 9:11 μμ.

kyrkyriakos":popcorn:








"

Εσυ παπ......ρα αντι να τρως ποπ κορν και να μεγαλωνει η κοιλια σου,κουνησου λιγο απο την πολυθρονα σου μπας και παμε καμια εκδρομη....

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: nfeel στις 09/12/2014 2:09 πμ.

Costas"Γενικά είναι καλό να υπάρχουν καινούριες ιδέες. Απλά επειδή δεν κατάλαβα ποιά ακριβώς είναι η πρόταση ας το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο.

"Μια καινούρια πλατφόρμα θέλουμε βασικά.Είναι λίγο απαρχαιωμένη αυτή,πρόσβαση σε tapatalk και ένα reboot από την αρχή στο forum για να χτιστεί ένα community."

Μιας και μιλάμε για πλατφορμα, προφανώς είναι τεχνική η ερώτηση οπότε και η απάντηση είναι ανάλογη. Η πλατφόρμα του φορουμ ειναι η phpBB και συγκεκριμένα η έκδοση 3.0.10. Μόλις πριν μερικές εβδομάδες βγήκε η 3.1 και δε μπορεί ακόμα να γίνει αντικατάστασή της, κυρίως γιατί τα plugin που χρησιμοποιούμε στο forum δεν είναι συμβατά ακόμα με την καινούρια έκδοση. Οπότε αυτό περί καινούριας πλατφόρμας δεν ξέρω αν έχει νόημα να το συζητάμε, εκτός αν μιλάμε μια εντελώς καινούρια στην οποία θα θέλουν όλα χτίσιμο από την αρχή (η μεταφορά των ποστ και των θεμάτων από ένα λογισμικό σε ένα διαφορετικό είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση). Αλλά ακόμα κι αυτό να προτείνεται, τουλάχιστον να έχουμε ενα λινκ με ενα site που χρησιμοποιεί αυτήν την πλατφόρμα ωστε να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε.

Όσο αφορά το community, επειδή δεν ξερω τι ακριβως εννοείς, δώσε μου πάλι ένα παράδειγμα αν μπορείς. Μιλάς τεχνικά για ενα community σε στυλ ενος μικρου facebook ή εννοείς απλά να σχηματιστεί μια ομάδα ανθρώπων ως κορμός; Σε περίπτωση που είναι το 2ο είναι καλή η ιδέα και μπορεί να προχωρήσει κυρίως από τα μέλη. Αν είναι το πρώτο θα ήθελα πάλι κάποιο λινκ ενός τέτοιου community για να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε.

Και τέλος όσο αφορά το Tapatalk, είναι καλό και χρυσό. Οι προγραμματιστες του ομως δε φρόντισαν να το κάνουν πιο συμβατό σε φορουμ που έχουν modifications με αποτέλεσμα κάθε φορά που το ενεργοποιούσαμε στο παρελθόν να έχουμε κολλημένα threads, posts που δεν εμφανίζονται και άλλα τέτοια. Όταν κάποια στιγμη γίνει αναβάθμιση θα φροντίσουμε το καινούριο template να είναι responsive οπότε να μη χρειάζεται ειδικό plugin οπως το tapatalk για να μπορείτε να ανοιγετε τη σελίδα από κινητά ή tablet.

Η συζήτηση είναι ανοιχτή, όποιος έχει οτιδήποτε να συζητήσουμε ευπρόσδεκτος.

Καλή μας μέρα "


Καινούρια όχι με την έννοια της τελευταίας έκδοσης,με την έννοια της διαφορετικής.Καλή,χρυσή η phpBB,open source και τσάμπα αλλά αρκετά έως πολύ παρωχημένη.

Η κορυφαία επιλογή (κάτα τη γνώμη μου) είναι η πλατφόρμα vBulletin.
https://www.vbulletin.com/
Χρησιμοποιείται από μεγάλα forums παγκοσμίως κ έχει αμέτρητα features που πάνε το όλο πράγμα ένα βήμα πιο κάτω.
Έχει κ άλλες επιλογές αξιόλογες όμως.

Για κοινότητες δες τα άλλα μοτοσυσκλετιστικά brands,αυτό εννοώ.Δε χρειάζεται να ονοματίσω.Έχει πολλά εκεί έξω κ ζωντανά και δραστήρια κ με κίνηση κ με διάφορα άλλα που κρατάνε το ενδιαφέρον ζωντανό.

Αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη μετά από πολυετή εμπειρία σε διάφορα fora και community του εξωτερικού.

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: Costas στις 09/12/2014 5:49 μμ.

Αυτά είναι γνώμες γενικά κι εγώ διαφωνώ με αυτό.

Πιο συγκεκριμένα πιστεύω οτι το φορουμ τοσο τωρα όσο και παλιότερα, έχει όλες τις λειτουργίες που χρειάζεται μια κοινότητα για να λειτουργήσει και ίσως περισσότερες από πολλές άλλες. Δηλαδή δεν πιστεύω οτι χρειάζεται ένα φόρουμ να κάνει παπάδες για να μπει κάποιος και να γράψει δυο τρεις κουβέντες, δεν είναι και τόσο δύσκολο ούτε αλλάζει ο τρόπος σε κανενα απο αυτα τα community. Πατάς reply και γράφεις, dead simple.

Τώρα άλλες πλατφόρμες πιθανώς να έχουν κάποιες έξτρα λειτουργίες, αλλά δεν είναι οτι έχουμε εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες του phpbb, έχουμε εκατοντάδες ποστακια τη μέρα και ψάχνουμε κάτι καλύτερο για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις. Όποιος θέλει να γράψει κάτι θα γράψει είτε τρέχουμε το φορουμ οπως ειναι ειτε βάζοντας το ακριβότερο λογισμικό.

Και τέλος ειναι και οικονομικό το θέμα, ήδη πληρώνουμε το server χωρίς να έχουμε κανένα έσοδο, δεν είναι εύκολο να πληρώνουμε και licenses. Ειδικά αν αυτά δε σχετίζονται πολύ άμεσα με τη λειτουργία του φορουμ και απλά δίνουν κάποιες επιπλέον πινελιές.

Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί, δεν φταίει το φορουμ σαν σελίδα ούτε οι άλλες είναι καλύτερες, ο κύριος λόγος είναι η έλλειψη όρεξης για βόλτες, για επικοινωνία και γενικότερα.

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: Genesis στις 09/12/2014 6:05 μμ.

Costas"

Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί, δεν φταίει το φορουμ σαν σελίδα ούτε οι άλλες είναι καλύτερες, ο κύριος λόγος είναι η έλλειψη όρεξης για βόλτες, για επικοινωνία και γενικότερα."


Συμφωνω απολυτα!

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: Tigris3 στις 09/12/2014 6:31 μμ.

Εντάξει σαν κάτοχοι Triumph είμαστε και λιγότεροι από άλλες εταιρείες ή από γενικά μοτοσυκλετιστικά φόρουμ. Είναι και αυτός ένας λόγος της μικρής συμμετοχής. Και στο αμερικάνικο φόρουμ, τα καθημερινά ποσταρίσματα δεν είναι ιδιαίτερα πολλά και τα περισσότερα γίνονται από μία μερίδα 10-15 ανθρώπων.

Επίσης η αδυναμία να παίζει στο tapatalk είναι βασικό θέμα, γιατί όλο και περισσότεροι μπαίνουμε στα φόρουμ από τα κινητά μας (ή tablet) όπου και να βρισκόμαστε και όχι μόνο από το σπίτι. Οπότε το να εμφανίζεται σωστά και να είναι εύχρηστο στις φορητές πλατφόρμες είναι πλέον απαραίτητο. Έτσι θεωρώ πως θα αυξηθούν και οι επισκέψεις και τα μέλη.

Τέλος μια ανανέωση πάντα είναι κάτι θετικό! Είτε μικρότερη είτε μεγαλύτερη. Π.χ. δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ έχω βαρεθεί να βλέπω αυτό το σκουριασμένο/κουτσουλιασμένο Speed Triple στη σελίδα (που σαν εικόνα τη βρίσκω άχρωμη και γενικά αδιάφορη). Θα μπορούσε να μπει τώρα μία άλλη εικόνα στο πνεύμα των εορτών της εποχής, και αργότερα κάτι διαφορετικό.

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: Genesis στις 09/12/2014 6:38 μμ.

Εγω παντως δεν βολευτικα καθόλου με το tapatalk! Λιγοι δεν ξερω αν ειμαστε τα μελη ανέρχονται σε 2896! Οι μισοι αιγουρα γραφτηκαν έτσι και εχουν μηδενικα ποστ! Οσο για την ανανεωση μπορεί και να θελει απλα προσωπικα το παραπονο μου ειναι η επικοινωνία κλπ οχι τόσο η εμφάνιση οπως λεει και ο κωστας

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: nfeel στις 09/12/2014 7:19 μμ.

Aπόψεις καταθέτουμε,κανείς δεν είναι απαραίτητα σωστός η λάθος.Απλώς κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.
Αν κάτι δεν πάει,πρέπει να αλλάξει.

Costas"Αυτά είναι γνώμες γενικά κι εγώ διαφωνώ με αυτό.
Πατάς reply και γράφεις, dead simple.
"


Για δοκίμασε να ποστάρεις από κινητό η tablet κάτι άνω των 2 προτάσεων και θα αναθεωρήσεις για το "dead simple".

Tέλος πάντων,εγώ ότι πρόταση είχα να κάνω την έκανα.Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.Άλλος έχει το μαχαίρι,άλλος κ το καρπούζι

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: Costas στις 09/12/2014 7:40 μμ.

Tigris3"
Τέλος μια ανανέωση πάντα είναι κάτι θετικό! Είτε μικρότερη είτε μεγαλύτερη. Π.χ. δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ έχω βαρεθεί να βλέπω αυτό το σκουριασμένο/κουτσουλιασμένο Speed Triple στη σελίδα (που σαν εικόνα τη βρίσκω άχρωμη και γενικά αδιάφορη). Θα μπορούσε να μπει τώρα μία άλλη εικόνα στο πνεύμα των εορτών της εποχής, και αργότερα κάτι διαφορετικό."

Συμφωνώ σε όλα αυτά. Καλό είναι να γίνονται ανανεώσεις με τις φωτογραφίες και τα διάφορα. Το μόνο πρόβλημα είναι ποιός θα φτιάχνει κάθε φορά τις φωτογραφίες. Ακόμα και αυτό το σκουριασμένο/κουτσουλιασμένο Speed Triple είχε πάρει πολλές ώρες για να μονταριστεί και να γίνει banner. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό να φτιάχνονται γραφικά, αν κάποιος έχει εμπειρία σε σχεδίαση και ελεύθερο χρόνο μπορεί να μας βοηθήσει φτιάχνοντας κάτι. Γενικά όλοι θέλουμε να γίνονται όμορφα πράγματα και ανανεώσεις προς το καλύτερο, αλλά πρέπει και στο πίσω μέρος του μυαλού μας να κάνουμε και μια εκτίμηση για το ποσο εφικτό είναι, πόσο χρόνο θέλει και τέτοια.


nfeel"
Για δοκίμασε να ποστάρεις από κινητό η tablet κάτι άνω των 2 προτάσεων και θα αναθεωρήσεις για το "dead simple".
"

Το θέμα με το tablet το ανέφερα από πριν και είπα οτι το γνωρίζω και στην επόμενη αναβάθμιση θα προσπαθήσω το template να γίνει responsive για να ανοίγει εύκολα και από κινητά.

nfeel"Tέλος πάντων,εγώ ότι πρόταση είχα να κάνω την έκανα.Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.Άλλος έχει το μαχαίρι,άλλος κ το καρπούζι "

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το "Άλλος έχει το μαχαίρι,άλλος κ το καρπούζι" μεταφράζεται σε "Εμείς δίνουμε τις ιδέες μας και όταν τελειώσει η κουβέντα κάποιος άλλος θα κάτσει και θα τα υλοποιήσει όλα αυτά" .Αν το έπαιρνα με τη λογική οτι εγώ έχω το καρπούζι εγώ και το μαχαίρι δε θα μπαίναμε στην κουβέντα, θα έγραφα από την αρχή οτι χρόνος δεν υπάρχει (που δεν υπάρχει όντως), το φορουμ ειναι αυτο και σε όποιον αρέσει. Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει, είμαστε όλοι εδώ για να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε και να βοηθήσουμε. Και το πιο σημαντικό είναι να συμφωνήσουμε στο οτι το φορουμ και τα φόρουμ γενικώς δεν είναι one man show (two μαζί με το Δημήτρη) αλλά αποτελούνται κυρίως από τα μέλη τα οποία συμμετέχουν ενεργά γιατί χωρίς αυτά δεν έχουν νόημα ούτε οι administrators/moderators ούτε τα φόρουμ τα ίδια.

Γενικώς με την κουβέντα πιστέυω οτι βρίσκονται λύσεις. Δεν είπα οτι τίποτα από αυτά τα τεχνικά δε θα γίνει, απλά να δούμε ποιά είναι αυτά που μπορούν να γίνουν πιο εύκολα για αρχή (ας πουμε το να ξεκινήσουμε αλλάζοντας πλατφόρμα δεν είναι) και αν όντως σε κάθε προσπάθεια υπάρχει ανταπόκριση το βλέπουμε πώς συνεχίζουμε.

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: johnygalan στις 09/12/2014 11:19 μμ.

Παντως μετα την αποχωρηση του Βασιλη και του Βαγγελη ειδικα στις εκδρομες εχουμε πεσει
κατακορυφα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: ehetlaios στις 10/12/2014 10:42 πμ.

Δεν πιστευω οτι φταιει η αποχωρηση 2 ατομων για την πτωση των εκδρομων,δεν μπορουν να βρεθουν αλλοι 2 ή 4;,παρα η γενικοτερη κατασταση στην οποια ειμαστε ολοι σχεδον ο καθενας με περισσοτερα ή λιγοτερα προβληματα.Μπορει τα μελη του φορουμ να ειναι 2900 περιπου αλλα ποσα απο αυτα τα μελη εχουν μηχανη;Ισως μερικοι να εχουν στο μυαλο τους φορουμ ή λεσχες και τις εκδηλωσεις που διοργανωνουν εταιριων με υπερπολλαπλασιες πωλησεις απ'την Triumph,αρα και μελη,και συγκρινουν ανομοια πραγματα.Αν εχω καταλαβει καλα δλδ το προβλημα ειναι η μειωση των δημοσιευσεων και των εκδρομων;

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: nfeel στις 10/12/2014 3:01 μμ.

Δεν ισχύει αυτό με τον μειωμένο αριθμό πωλήσεων της Triumph.Απόδειξη?
Νέα λέσχη μοτοσικλετιστών Triumph,η οποία γιόρτασε τα πρώτα της γενέθλια πριν λίγες μέρες,μια χαρά δραστηριοποιείται.
Εκδρομές,συναντήσεις,βόλτες εντός κ εκτός Ελλάδος,ικανοποιητικός αριθμός μελών κ.α

Απλώς δεν έχουν forum,μέσω facebook γίνεται το όλο πράγμα.Εγώ θεωρώ το forum απαραίτητο σαν μέσο επικοινωνίας μιας τέτοιας συλλογικότητας.Δεν έχω κ facebook βέβαια

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???  

  Από: Costas στις 10/12/2014 5:51 μμ.

nfeel"Εκδρομές,συναντήσεις,βόλτες εντός κ εκτός Ελλάδος,ικανοποιητικός αριθμός μελών κ.α"


Η συγκεκριμένη νέα λέσχη μοτοσικλετιστών που αναφέρεις ψάρεψε τα μέλη της από το forum και το group του forum στο facebook στέλνοντας pm και invitations πράγμα που ποτέ δεν έχουμε κάνει.

Και επίσης το οτι δεν έχουν καν φορουμ αλλα οργανώνουν οτι οργανώνουν για μένα σημαίνει οτι όντως δεν παίζει τόσο μεγάλο ρολο το forum αλλά είναι περισσότερο θέμα όρεξης και χρόνου των ανθρώπων που το απαρτίζουν.

Νομίζω οτι το περιεχόμενο της συζήτησης έχει αλλάξει, αν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε για το δικό μας φορουμ οκ αλλιώς σχόλια που αναφέρονται σε άλλους μπορούν να γραφτούν σε άλλο thread. Ο τίτλος επίσης αλλάχτηκε

Re: Συζήτηση για το Forum.  

  Από: nfeel στις 10/12/2014 8:45 μμ.

Δεν τα ξέρω αυτά αδερφέ με τις ίντριγκες και ποιος πήρε κόσμο από ποιον.
Δεν είμαι τόσο παλιός στο χώρο για να έχω την οποία εμπλοκή. Λέω αυτό που βλέπω.

Re: Συζήτηση για το Forum.  

  Από: Costas στις 10/12/2014 9:08 μμ.

Προφανώς και όλοι δε μπορεί να τα γνωρίζουν όλα, γι αυτό και συζητάμε. Απλά για αυτό που σου έκανε εντύπωση και το ανέφερες υπάρχει εξήγηση.