Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Συζήτηση για το Forum.

Ιδέες,προτάσεις,σχόλια ή ερωτήσεις σχετικα με το forum.

Συντονιστής: dimchrist

Re: γιατί αφήνετε το forum να πεθάνει???

Δημοσίευσηαπό Costas » 09 Δεκ 2014, 18:49

Αυτά είναι γνώμες γενικά κι εγώ διαφωνώ με αυτό.

Πιο συγκεκριμένα πιστεύω οτι το φορουμ τοσο τωρα όσο και παλιότερα, έχει όλες τις λειτουργίες που χρειάζεται μια κοινότητα για να λειτουργήσει και ίσως περισσότερες από πολλές άλλες. Δηλαδή δεν πιστεύω οτι χρειάζεται ένα φόρουμ να κάνει παπάδες για να μπει κάποιος και να γράψει δυο τρεις κουβέντες, δεν είναι και τόσο δύσκολο ούτε αλλάζει ο τρόπος σε κανενα απο αυτα τα community. Πατάς reply και γράφεις, dead simple.

Τώρα άλλες πλατφόρμες πιθανώς να έχουν κάποιες έξτρα λειτουργίες, αλλά δεν είναι οτι έχουμε εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες του phpbb, έχουμε εκατοντάδες ποστακια τη μέρα και ψάχνουμε κάτι καλύτερο για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις. Όποιος θέλει να γράψει κάτι θα γράψει είτε τρέχουμε το φορουμ οπως ειναι ειτε βάζοντας το ακριβότερο λογισμικό.

Και τέλος ειναι και οικονομικό το θέμα, ήδη πληρώνουμε το server χωρίς να έχουμε κανένα έσοδο, δεν είναι εύκολο να πληρώνουμε και licenses. Ειδικά αν αυτά δε σχετίζονται πολύ άμεσα με τη λειτουργία του φορουμ και απλά δίνουν κάποιες επιπλέον πινελιές.

Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί, δεν φταίει το φορουμ σαν σελίδα ούτε οι άλλες είναι καλύτερες, ο κύριος λόγος είναι η έλλειψη όρεξης για βόλτες, για επικοινωνία και γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
Costas
Site Admin

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Triumph Sprint ST 1050

Δημοσίευσηαπό Genesis » 09 Δεκ 2014, 19:05

Costas έγραψε:
Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί, δεν φταίει το φορουμ σαν σελίδα ούτε οι άλλες είναι καλύτερες, ο κύριος λόγος είναι η έλλειψη όρεξης για βόλτες, για επικοινωνία και γενικότερα.

Συμφωνω απολυτα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Genesis
Συντονιστής ενότητας αγγελιών

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050
Όνομα: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Tigris3 » 09 Δεκ 2014, 19:31

Εντάξει σαν κάτοχοι Triumph είμαστε και λιγότεροι από άλλες εταιρείες ή από γενικά μοτοσυκλετιστικά φόρουμ. Είναι και αυτός ένας λόγος της μικρής συμμετοχής. Και στο αμερικάνικο φόρουμ, τα καθημερινά ποσταρίσματα δεν είναι ιδιαίτερα πολλά και τα περισσότερα γίνονται από μία μερίδα 10-15 ανθρώπων.

Επίσης η αδυναμία να παίζει στο tapatalk είναι βασικό θέμα, γιατί όλο και περισσότεροι μπαίνουμε στα φόρουμ από τα κινητά μας (ή tablet) όπου και να βρισκόμαστε και όχι μόνο από το σπίτι. Οπότε το να εμφανίζεται σωστά και να είναι εύχρηστο στις φορητές πλατφόρμες είναι πλέον απαραίτητο. Έτσι θεωρώ πως θα αυξηθούν και οι επισκέψεις και τα μέλη.

Τέλος μια ανανέωση πάντα είναι κάτι θετικό! Είτε μικρότερη είτε μεγαλύτερη. Π.χ. δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ έχω βαρεθεί να βλέπω αυτό το σκουριασμένο/κουτσουλιασμένο Speed Triple στη σελίδα (που σαν εικόνα τη βρίσκω άχρωμη και γενικά αδιάφορη). Θα μπορούσε να μπει τώρα μία άλλη εικόνα στο πνεύμα των εορτών της εποχής, και αργότερα κάτι διαφορετικό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tigris3
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό Genesis » 09 Δεκ 2014, 19:38

Εγω παντως δεν βολευτικα καθόλου με το tapatalk! Λιγοι δεν ξερω αν ειμαστε τα μελη ανέρχονται σε 2896! Οι μισοι αιγουρα γραφτηκαν έτσι και εχουν μηδενικα ποστ! Οσο για την ανανεωση μπορεί και να θελει απλα προσωπικα το παραπονο μου ειναι η επικοινωνία κλπ οχι τόσο η εμφάνιση οπως λεει και ο κωστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Genesis
Συντονιστής ενότητας αγγελιών

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050
Όνομα: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό nfeel » 09 Δεκ 2014, 20:19

Aπόψεις καταθέτουμε,κανείς δεν είναι απαραίτητα σωστός η λάθος.Απλώς κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.
Αν κάτι δεν πάει,πρέπει να αλλάξει.

Costas έγραψε:Αυτά είναι γνώμες γενικά κι εγώ διαφωνώ με αυτό.
Πατάς reply και γράφεις, dead simple.

Για δοκίμασε να ποστάρεις από κινητό η tablet κάτι άνω των 2 προτάσεων και θα αναθεωρήσεις για το "dead simple".

Tέλος πάντων,εγώ ότι πρόταση είχα να κάνω την έκανα.Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.Άλλος έχει το μαχαίρι,άλλος κ το καρπούζι :)
Άβαταρ μέλους
nfeel
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: 800xc

Δημοσίευσηαπό Costas » 09 Δεκ 2014, 20:40

Tigris3 έγραψε:Τέλος μια ανανέωση πάντα είναι κάτι θετικό! Είτε μικρότερη είτε μεγαλύτερη. Π.χ. δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ έχω βαρεθεί να βλέπω αυτό το σκουριασμένο/κουτσουλιασμένο Speed Triple στη σελίδα (που σαν εικόνα τη βρίσκω άχρωμη και γενικά αδιάφορη). Θα μπορούσε να μπει τώρα μία άλλη εικόνα στο πνεύμα των εορτών της εποχής, και αργότερα κάτι διαφορετικό.

Συμφωνώ σε όλα αυτά. Καλό είναι να γίνονται ανανεώσεις με τις φωτογραφίες και τα διάφορα. Το μόνο πρόβλημα είναι ποιός θα φτιάχνει κάθε φορά τις φωτογραφίες. Ακόμα και αυτό το σκουριασμένο/κουτσουλιασμένο Speed Triple είχε πάρει πολλές ώρες για να μονταριστεί και να γίνει banner. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό να φτιάχνονται γραφικά, αν κάποιος έχει εμπειρία σε σχεδίαση και ελεύθερο χρόνο μπορεί να μας βοηθήσει φτιάχνοντας κάτι. Γενικά όλοι θέλουμε να γίνονται όμορφα πράγματα και ανανεώσεις προς το καλύτερο, αλλά πρέπει και στο πίσω μέρος του μυαλού μας να κάνουμε και μια εκτίμηση για το ποσο εφικτό είναι, πόσο χρόνο θέλει και τέτοια.

nfeel έγραψε:Για δοκίμασε να ποστάρεις από κινητό η tablet κάτι άνω των 2 προτάσεων και θα αναθεωρήσεις για το "dead simple".

Το θέμα με το tablet το ανέφερα από πριν και είπα οτι το γνωρίζω και στην επόμενη αναβάθμιση θα προσπαθήσω το template να γίνει responsive για να ανοίγει εύκολα και από κινητά. :thumbsup:

nfeel έγραψε:Tέλος πάντων,εγώ ότι πρόταση είχα να κάνω την έκανα.Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.Άλλος έχει το μαχαίρι,άλλος κ το καρπούζι :)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το "Άλλος έχει το μαχαίρι,άλλος κ το καρπούζι" μεταφράζεται σε "Εμείς δίνουμε τις ιδέες μας και όταν τελειώσει η κουβέντα κάποιος άλλος θα κάτσει και θα τα υλοποιήσει όλα αυτά" :p .Αν το έπαιρνα με τη λογική οτι εγώ έχω το καρπούζι εγώ και το μαχαίρι δε θα μπαίναμε στην κουβέντα, θα έγραφα από την αρχή οτι χρόνος δεν υπάρχει (που δεν υπάρχει όντως), το φορουμ ειναι αυτο και σε όποιον αρέσει. Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει, είμαστε όλοι εδώ για να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε και να βοηθήσουμε. Και το πιο σημαντικό είναι να συμφωνήσουμε στο οτι το φορουμ και τα φόρουμ γενικώς δεν είναι one man show (two μαζί με το Δημήτρη) αλλά αποτελούνται κυρίως από τα μέλη τα οποία συμμετέχουν ενεργά γιατί χωρίς αυτά δεν έχουν νόημα ούτε οι administrators/moderators ούτε τα φόρουμ τα ίδια.

Γενικώς με την κουβέντα πιστέυω οτι βρίσκονται λύσεις. Δεν είπα οτι τίποτα από αυτά τα τεχνικά δε θα γίνει, απλά να δούμε ποιά είναι αυτά που μπορούν να γίνουν πιο εύκολα για αρχή (ας πουμε το να ξεκινήσουμε αλλάζοντας πλατφόρμα δεν είναι) και αν όντως σε κάθε προσπάθεια υπάρχει ανταπόκριση το βλέπουμε πώς συνεχίζουμε.
Άβαταρ μέλους
Costas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό johnygalan » 10 Δεκ 2014, 00:19

Παντως μετα την αποχωρηση του Βασιλη και του Βαγγελη ειδικα στις εκδρομες εχουμε πεσει
κατακορυφα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"
Άβαταρ μέλους
johnygalan
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 - YAMAHA YBR

Δημοσίευσηαπό ehetlaios » 10 Δεκ 2014, 11:42

Δεν πιστευω οτι φταιει η αποχωρηση 2 ατομων για την πτωση των εκδρομων,δεν μπορουν να βρεθουν αλλοι 2 ή 4;,παρα η γενικοτερη κατασταση στην οποια ειμαστε ολοι σχεδον ο καθενας με περισσοτερα ή λιγοτερα προβληματα.Μπορει τα μελη του φορουμ να ειναι 2900 περιπου αλλα ποσα απο αυτα τα μελη εχουν μηχανη;Ισως μερικοι να εχουν στο μυαλο τους φορουμ ή λεσχες και τις εκδηλωσεις που διοργανωνουν εταιριων με υπερπολλαπλασιες πωλησεις απ'την Triumph,αρα και μελη,και συγκρινουν ανομοια πραγματα.Αν εχω καταλαβει καλα δλδ το προβλημα ειναι η μειωση των δημοσιευσεων και των εκδρομων;
Άβαταρ μέλους
ehetlaios
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Κώστας

Δημοσίευσηαπό nfeel » 10 Δεκ 2014, 16:01

Δεν ισχύει αυτό με τον μειωμένο αριθμό πωλήσεων της Triumph.Απόδειξη?
Νέα λέσχη μοτοσικλετιστών Triumph,η οποία γιόρτασε τα πρώτα της γενέθλια πριν λίγες μέρες,μια χαρά δραστηριοποιείται.
Εκδρομές,συναντήσεις,βόλτες εντός κ εκτός Ελλάδος,ικανοποιητικός αριθμός μελών κ.α

Απλώς δεν έχουν forum,μέσω facebook γίνεται το όλο πράγμα.Εγώ θεωρώ το forum απαραίτητο σαν μέσο επικοινωνίας μιας τέτοιας συλλογικότητας.Δεν έχω κ facebook βέβαια 8)
Άβαταρ μέλους
nfeel
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Costas » 10 Δεκ 2014, 18:51

nfeel έγραψε:Εκδρομές,συναντήσεις,βόλτες εντός κ εκτός Ελλάδος,ικανοποιητικός αριθμός μελών κ.α

Η συγκεκριμένη νέα λέσχη μοτοσικλετιστών που αναφέρεις ψάρεψε τα μέλη της από το forum και το group του forum στο facebook στέλνοντας pm και invitations πράγμα που ποτέ δεν έχουμε κάνει.

Και επίσης το οτι δεν έχουν καν φορουμ αλλα οργανώνουν οτι οργανώνουν για μένα σημαίνει οτι όντως δεν παίζει τόσο μεγάλο ρολο το forum αλλά είναι περισσότερο θέμα όρεξης και χρόνου των ανθρώπων που το απαρτίζουν.

Νομίζω οτι το περιεχόμενο της συζήτησης έχει αλλάξει, αν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε για το δικό μας φορουμ οκ αλλιώς σχόλια που αναφέρονται σε άλλους μπορούν να γραφτούν σε άλλο thread. Ο τίτλος επίσης αλλάχτηκε ;)
Άβαταρ μέλους
Costas
Site Admin

Re: Συζήτηση για το Forum.

Δημοσίευσηαπό nfeel » 10 Δεκ 2014, 21:45

Δεν τα ξέρω αυτά αδερφέ με τις ίντριγκες και ποιος πήρε κόσμο από ποιον.
Δεν είμαι τόσο παλιός στο χώρο για να έχω την οποία εμπλοκή. Λέω αυτό που βλέπω.
Άβαταρ μέλους
nfeel
Εγγεγραμένος χρήστης

Re: Συζήτηση για το Forum.

Δημοσίευσηαπό Costas » 10 Δεκ 2014, 22:08

Προφανώς και όλοι δε μπορεί να τα γνωρίζουν όλα, γι αυτό και συζητάμε. Απλά για αυτό που σου έκανε εντύπωση και το ανέφερες υπάρχει εξήγηση.
Άβαταρ μέλους
Costas
Site Admin

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Θέματα σχετικά με το Forum.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης