ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!

ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: spy στις 10/11/2009 3:22 μμ.

Καλησπερα σε ολους. Εχτες μου ετυχε να σβησει ο κινητηρας του street triple, στην εθνικη, υστερα απο πεσιμο σε λακουβα (οχι καμια τεραστια)! Αυτο που με παρεξενεψε ηταν πως μαλλον εμεινα τελειως απο ηλεκτρικα (καμια ενδειξη στο καντραν, κλειστα φωτα)! Αφου εκανα οσες προσευχες ειχα προχειρες , καταφερα να την μεταφερω απο την μεσαια λωριδα στην τερμα δεξια!!! Εκει, αφου επαιξα λιγο με το διακοπτη (ανοιγμα-κλεισιμο και παραμονη κλειστο για κανα λεπτο) ξαναπηρε μπρος. Λογω δουλειας, το μονο που προλαβα να κανω ηταν να τσεκαρω τους πολους της μπαταριας οι οποιοι ηταν μια χαρα. Απο τοτε εκανα περιπου 50km χωρις να μου κανει ξανα κατι τετοιο. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Πρεπει να παει αμεσα για ελεγχο? Μηπως, λεω μηπως, εχει να κανει κατι με το συναγερμο?

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: Aris. στις 10/11/2009 6:32 μμ.

Και ο συναγερμος μπορει να κανει κολπα αλλα μαλλον οχι στην περιπτωση σου.
Εγω παντως προσφατα αλλαξα κεντρικο διακοπτη στην εγγυηση .
Καπου στην καλωδιωση εκανε βραχυκυκλωμα και οταν πηγαινα να την βαλω μπρος δεν λειτουργουσε τιποτα. Ουτε φωτα , ουτε ενδειξεις στο καδραν,τελειως νεκρο ,ΕΚΤΟΣ απο τα φλας και την κορνα που δουλευαν κανονικα οσο ειχα ανοιχτο το διακοπτη και τα δοκιμαζα
Καμμια φορα το εβαζα μπρος ή χτυποντας ελαφρα και στιγμιαια το μπουτον της κορνας ή τραβοντας την καλωδιωση του διακοπτη
Ετσι ανοιγαν ολα παλι και το μηχανακι δουλευε κανονικα , μεχρι να ερθει απο τας Αγγλιας ... ο νεος διακοπτης..


Ο μηχανικος μου ειπε πως απο την αλλαγη των καβαλετων και τιμονιου που εκανα (εβαλα fatbar) σηκωθηκε λιγο πιο ψηλα το τιμονι με αποτελεσμα να τραβαει λιγο τα καλωδια οταν τερματιζε δεξια.
Τωρα ή και εσυ εχεις fatbar ή ο μηχανικος μου μου ελεγε π@π@ριες.

Anyway , μου το περασε προθυμα και χωρις κανενα προβλημα στην εγγυηση και αντικατασταθηκε με καινουριο , τωρα βεβαια εχω 2 κλειδια .. ενα για τον διακοπτη και ενα(το παλιο) για σελα και ντεποζιτο

ΑΝ , λεω ΑΝ , εχεις το ιδιο προβλημα μη ξεχασεις να του δωσεις τον αριθμο του κλειδιου που ειναι γραμμενος σε ενα μεταλλικο ταμπελακι που πρεπει να εχεις σιγουρα μαζι με το 2ο εφεδρικο κλειδι ,μηπως και γινετε να σου φερει διακοπτη που να δεχετε το κλειδι σου

Αν εχει κατι αλλο βεβαια ... let us know ....



================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: spy στις 10/11/2009 8:48 μμ.

το κοινο στην περιπτωση μας ειναι το νεο τιμονι. παντως τα καλωδια ειναι ανετα (σε αντιθεση με την ντιζα γκαζιου που πρεπει να αλλαχτει γιατι οταν στριβει τερμα δεξια, τσιτωνεται επικινδυνα!!!!). Προτεινεις να το παω συνεργειο?

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: Aris. στις 10/11/2009 9:21 μμ.

ερωτηση κρισεως ?

Σαφως και πρεπει να το πας συνεργειο ...

Στην εγγυηση δεν εισαι ?

Δηλαδη επειδη δε το ξανακανε σημαινει οτι πρεπει να εισαι ηρεμος ?

Ό,τι εγινε μια φορα , γινεται και 2η ,αν δεν παρεις τα καταλληλα μετρα ...

και το οτι σου εσβησε εν κινηση , δε ξερω , μου ακουγεται επικινδυνο !
Αμα δε προλαβεις να πατισεις συμπλεκτη οταν σβησει , λογικα θα κλειδωσει ο πισω τροχος και με πολλα χιλιομετρα μπορει να χασεις τον ελεγχο...


Δωσε βαση
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: grgasteus στις 11/11/2009 5:39 μμ.

Στην εγγυηση δεν εισαι ?

Δηλαδη επειδη δε το ξανακανε σημαινει οτι πρεπει να εισαι ηρεμος ?

Ό,τι εγινε μια φορα , γινεται και 2η ,αν δεν παρεις τα καταλληλα μετρα ...


Δωσε βαση
[/quote]

+675
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: spy στις 11/11/2009 7:23 μμ.

katafera na parw repo, kai aurio tha perasw apo to synergeio. Gia na doume...

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: spy στις 12/11/2009 4:18 μμ.

υστερα απο πολυ μα πολυ ψαξιμο, μιας και τα συμπτωματα της αγγλιδας δεν ειχαν προηγουμενο, βρεθηκε η αιτια. Το ολο θεμα ηταν στο καλωδιο της γειωσης του μοτερ. Που βρισκεται αυτο? Κατω απο το ντεποζιτο, κατω απο καμια δεκαρια φισες- σωληνακια (με βιδα στο σωμα του μοτερ). Το θεμα ηταν (?) οτι ειχε στριψει το κοσακι, και δεν εκανε επαφη! Αν δεν το εβλεπα στην πραξη, θα ελεγα πως με δουλευουν. Κουνοντας, ελαφρα, το καλωδιο, νεκρωνε η μηχανη! Τερμα. Ουτε κινητηρας, ουτε ηλεκτρικα, τιποτα. Σκετο πατινι. Απλα εχετε το νου σας!

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: bekris στις 12/11/2009 5:27 μμ.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: Polymhxanos στις 12/11/2009 5:59 μμ.

Εμένα μου έχει τύχει κομμένος ακροδέκτης του πόλου της μπαταρίας στο Sp2. Τα συμπτώματα ήταν τα ίδια.

Λακουβα+τράνταγμα, σβήνει, πάει σπρωχτό λόγω φόρας για μερικά μέτρα, ξανανάβει, ξανασβήνει, χριστουγενιάτικο δέντρο, νεκρό, τσούλημα μέχρι την άκρη του δρόμου και τηλέφωνο στον αδερφό με το Hilux.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης , κατα την τοποθέτηση του PC3 μάλλον, είχε τοποθετήσει την μπαταρία χωρίς να την δέσει στην βάση της, αυτή κουνιόταν, το μέταλο του ακροδέκτη λύγιζε-ξελύγιζε, ε και κάποια στιγμή...

Κόστος επισκευής 0.25 ο καινούριος ακροδέκτης...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: spy στις 12/11/2009 6:04 μμ.

μπαταρια ηταν το πρωτο που κοιταξα! Που να ηξερα πως επρεπε να λυσω ολοκληρο ντεποζιτο για να βρω μια χαλαρη καλοβιδα? Προς γνωση και συμορφωση

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: tripletech στις 12/11/2009 6:05 μμ.

grgasteus" ..............ο πελάτης και δεν πίστευε οτι θα το ξαναέδενα το μηχάνημα.
_@μ_μ_ν_ι σχεδιαστές ! ! !

sorry για το offtopic"


Γιατι αυτοι(οι ηλιθιοι)που τα σχεδιαζουν δεν τα επισκευαζουν/χρησημοποιουν κιολας
στα πα.... τους

Για την γειωση στα 675 το εχουμε αναφερει αμετρητες φορες ισως.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: Sprinter στις 12/11/2009 6:25 μμ.

Ρε γκρινιάρηδες, αμ θέτε το μηχανάκι ναναι μια σταλιά σα ποδήλατο αμ θέτε κι όλα ναναι εμφανή και προσβάσιμα. Δε τα σχεδιάζετε εσείς να δουμε θα τα καταφέρετε καλύτερα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: spy στις 12/11/2009 7:10 μμ.

γκρινιαρης ? ποιος ειναι γκρινιαρης?
Μην πιασω και το τυλιξω με συρματοσχοινο και το γειωσω
(παντως εχεις ενα δικιο, μην τα θελουμμε ολα δικα μας)

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!  

  Από: grgasteus στις 12/11/2009 10:43 μμ.

Sprinter"Ρε γκρινιάρηδες, αμ θέτε το μηχανάκι ναναι μια σταλιά σα ποδήλατο αμ θέτε κι όλα ναναι εμφανή και προσβάσιμα. Δε τα σχεδιάζετε εσείς να δουμε θα τα καταφέρετε καλύτερα?"


η δουλειά μου δεν είναι να σχεδιάζω, αλλά να επισημαίνω τις ατέλειες. Έχω άμεση επαφή με το εργοστάσιο και το engineering τμήμα και μπορώ να σου πω πως αν το σχεδίαζα εγώ ίσως να ήταν και καλύτερα. Οι τύποι που σχεδιάζουν έχοντας επαγγελματισμό φαίνονται από χλμ και από τις λεπτομέρειες, αν όντως τον παίζουν όταν σχεδιάζουν ... τι θέλεις να ακούσεις ... οτι είναι οι καλύτεροι ; ; ;
Εγώ στη δουλειά μου δεν το κάνω αυτό, λέγεται συγκάλυψη και φαίνομαι εθελότυφλος. Είμαι 35 χρονών, όχι 20 οπότε καταλαβαίνεις τι έχω περάσει με τις μηχανές 18 χρόνια τώρα.

πάντα φιλικά
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...