aftermarket ανορθωτης

aftermarket ανορθωτης  

  Από: fotisz750 στις 21/11/2011 1:19 μμ.

εχει αγορασει κανεις aftermarket ανορθωτη? σκεφτομαι να βαλω αυτον : http://www.regulatorrectifier.com/catal ... -Rectifier
εχει παραγγειλει κανεις απο το συγκεκριμενο site? θα χρειαστει να αγορασω και βασεις ή θα ταιαριξει μια χαρα?
λεει οτι ειναι καλυτερος απο τον μαμα και αφου την παθαμε που την παθαμε τη ζημια,καλο ειναι να βαλουμε κατι υποθετικα καλυτερο! επισης ο μαμα ειναι 345 ευρω,ενω αυτος μαζι με τα μεταφορικα απο οτι καταλαβα θα μου ερθει 195 δολαρια=145 ευρω+ 20 τοποθετηση μου ειπαν!!!
ευχαριστω!!!

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: vagos1435 στις 21/11/2011 3:07 μμ.

Απο την στιμη που το δινει για το συγκεκριμενο μηχανακι μαλλον θα ταιριαξει μια χαρα.Καλο θα ηταν να εστελνες ενα mail να τον ρωτησεις εαν μπαινει κατευθειαν στην θεση του παλιου.
Και η τιμη του καλη ειναι σε σχεση με τον μαμα(ο οποιος νομιζω δεν ειναι mosfet).
Εγω θα τον εβαζα αντι του μαμα.
Οσο για την τοποθετηση ειναι απλα να κουμπωθουν δυο φισες (η μια απο τα πηνια στον ανορθωτη και η αλλη απο τον αν/τη στην μπαταρια.)
Εαν εχεις και ενα πολυμετρο να μετρησεις τι ρευματα σου βγαζει πανω στην μπαταρια γλιτωνεις και 20ευρω.
Ψαχνοντας στο internet θα βρεις απειρα θεματα για το ρευμα που θα πρεπει να δινει ο ανορθωτης στην μπαταρια.
Σε γενικες γραμμες θα πρεπει να εχεις περιπου 12,5 με 13,0Volt στο ρελαντι ανεβαζοντας στροφες θα ανεβουν και τα volt
αλλα δεν πρεπει να ξεπερασει τα 14,5volt περιπου.

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: fotisz750 στις 21/11/2011 4:35 μμ.

καταρχας ευχαριστω για την απαντηση! εστειλα mail σε αυτους το πρωι και μου ειπαν οτι το προιον ταιριαζει απολυτα αλλα μαλλον νομιζαν οτι εχω το speed διοτι μου εστειλαν ενα λινκ να παραγγειλω τον mofset γιατο speed ο οποιος λεει οτι ειναι plug and play(που σημαινει οτι ταιριαζει κομπλε) και οχι το street .τους το επισημανα αυτο και τωρα περιμενω απαντηση ! απλα το ρωταω διοτι εδω topic2564-12.html?hilit=ανορθωτης φαιναται στη φωτο που εχει βαλει admin για τον νεο ανορθωτη και μια βαση η οποια δεν ξερω αν χρειαζεται ή οχι για τον mosfet. επισης ρωτησα για εγγυηση και περιμενω απανντηση. η triumph δινει ενα χρονο για τον δικο της!
κατι αλλο που δεν ξερω(ασχετος με αγορες απο internet γαρ) ειναι αν θα περασει τελωνειο και θα εχω επιπλεον χρεωση περαν του ανορθωτη και τα μεταφορικα που ειδη αναφερονται!!!

ααα ναι το δικο μου ειναι μοντελο 07,ενω για για τους ανορθωτες στο site συτο λεει απο 08-10 μοντελο! ειναι διαφορετικα τα 07 με τα 08 σε κατι????

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: tharis στις 21/11/2011 8:33 μμ.

Νομιζω βγηκαν διαφοροι ανορθωτες κατα καιρους.. Οι αρχικοι δεν ειχαν προβλημα, μετα καιγονταν και μετα εβγαλαν αλλους για να αντικαταστησουν τους δευτερους.. Τωρα αν ολοι κανουν την ιδια δουλεια και ταιριαζουν σ ολα τα μοντελα δεν ξερω, ρωτα σε κανενα συνεργειο.

Πολυ πιθανον να πληρωσεις τελωνειο (για αγορες ανω των 100ε ειναι επιφοβο) που αναλογως πως εχει ξυπνησει ο εκτελωνιστης μπορει να φτασει το 50% της αξιας του δεματος! Ζητησε απο το καταστημα να στο στειλει σαν δωρο (gift) και χωρις αποδειξη πανω στο δεμα για να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες. Βεβαια ετσι δεν μπορει να ερθει ασφαλισμενο..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: fotisz750 στις 21/11/2011 8:49 μμ.

παιδες απο οτι καταλαβα mosfet και oem δεν ειναι μαρκες αλλα τυποι ανορθωτων. οι mosfet ειναι απλα πιο ανθεκτικοι στις υψηλες θερμοκρασιες! δεν το ειχα καταλαβει.....διορθωστε με αν κανω λαθος!

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: Polymhxanos στις 21/11/2011 8:51 μμ.

Mosfet είναι τρόπος σύνδεσης των tranzistor σε μια ηλεκτρονική διάταξη.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: Blitzkrieg στις 21/11/2011 9:40 μμ.

Φώτη τσέκαρε εδώ..

http://www.sxelectronics.gr/

εγγυημένο αποτέλεσμα

Re: aftermarket ανορθωτης  

  Από: CK1 στις 21/11/2011 10:46 μμ.

Blitzkrieg"Φώτη τσέκαρε εδώ..

http://www.sxelectronics.gr/

εγγυημένο αποτέλεσμα "


Ο συγκεκριμένος δίνει και 2 χρόνια γραπτή εγγύηση. Είχα αλλάξει στον Πήγασο και δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.