ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECIA

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Sprinter στις 25/05/2011 6:42 μμ.

www.capital.gr Στα φόρουμ συζητάτε το οτιδήποτε σχετικό. Εγώ εκεί τα συζητάω. Υπάρχουν και αλλά σαιτ επίσης για τα ζητήματα αυτά επίσης.

Ελεύθερα να τα συζητήσετε και εδώ, αλλά αν ανοιξουμε σοβαρή συζήτηση δε μας βλέπω να σωζώμαστε. Γνώμη μου, μπορεί και λανθασμένη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/05/2011 6:44 μμ.

Sprinter"http://www.capital.gr Στα φόρουμ συζητάτε το οτιδήποτε σχετικό. Εγώ εκεί τα συζητάω. Υπάρχουν και αλλά σαιτ επίσης για τα ζητήματα αυτά επίσης. "


Μπράβο κι ήθελα να σε ρωτήσω εαν εισαι εσυ που τα χώνεις στον Στούπα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Sprinter στις 25/05/2011 6:46 μμ.

Παρών
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: sinister στις 25/05/2011 6:58 μμ.

Cpt. Haddock"Μην μπλεκετε τα νουμερα. 110 δις ειναι το συνολικο υψος του δανείου που εγκριθηκε απο ΔΝΤ/ΕΕ για την Ελλαδα, οχι το υψος της βοήθειας προς τις τραπεζες

Τι ακριβως εννοεις "οι εισφορές του κοσμάκη να γυρισουν πίσω στους ίδιους" ;

Να μην πληρώνουμε ΙΚΑ και φόρο;"

Δεν μπλεκω τιποτα, ξερω τι λεω!
Οι εισφορες ειναι ολα αυτα που εδιναν οι σημερινοι συνταξιουχοι τοσα χρονια για να εχουν καποιες παροχες,αυτες εννοω,να γυρισουν πισω.
Σας αφηνω να κανετε τον αγωνα του πληκτρολογιου γιατι εχω κ 10 λεπτα περπατημα!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/05/2011 10:29 μμ.

sinister"[...]Οι εισφορες ειναι ολα αυτα που εδιναν οι σημερινοι συνταξιουχοι τοσα χρονια για να εχουν καποιες παροχες,αυτες εννοω,να γυρισουν πισω.[...]"


Απο πού να γυρισουν ακριβως; Οι εισφορές που έδιναν (όποτε και όσο έδιναν) συν τις τωρινες μας εισφορές και τους τωρινους μας φόρους ειναι οι συνταξεις που παίρνουν...

Τι να γυρίσει και απο πού;

Για ανάλυσέ μου αν θες τα 110 δις, γιατι εμενα τα νουμερα αλλα λένε
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: sinister στις 25/05/2011 10:42 μμ.

πες μου εσυ ποσα λεφτα εκταμιεύτηκαν απο τα προγραμματα μεσω τραπεζων κ ποιος ηταν αυτος που εκοβε στις επιχειρησεις τις επιδοτησεις με μονη δικαιολογια "μη επαρκεις ποροι" κ στα καπακια εσκαγε τηλεφωνο απο την τραπεζα για δανειο!

Για ποιο λογω με υποχρεωνουν να πληρωνω τους υπαλληλους μου μεσω τραπεζης κ γιατι για συναλλαγες πανω των 3000 ευρω χρειαζεται να γινει πληρωμη με επιταγη?
Εχω κ αλλα για τις τραπεζες-τοκογλυφους, αν θες μπορουμε να συνεχισουμε για μερες τις ειρωνιες κ τις ερωτοαπαντησεις


http://www.bankingnews.gr/component/k2/ ... CE%BF-2012
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/05/2011 6:53 πμ.

Πάμε πάλι.

Εγραψες για ποσο 110 δις, σου λέω δεν ειναι σωστό, μου λές οτι ξέρεις τι γραφεις. Γι' αυτο και σου ζητάω να το αναλυσεις. Οχι να σου πώ εγω πόσο ειναι. Αλλα μια και εβαλες ενα αρθρο που έχει μια αναλυση, δες το προσεκτικά. Ειναι 98 δις (οχι 110) και ΔΕΝ ειναι όλα ζεστο χρήμα:

[quote:1uwsppai]Με το νέο πακέτο η στήριξη των ελληνικών τραπεζών από 68 δις θα διαμορφωθεί στα 98 δις ευρώ.
Βέβαια για να αποσαφηνισθεί με πολύ σαφή τρόπο εγγυήσεις δεν σημαίνει ότι το κράτος δίνει ρευστότητα αλλά ότι εγγυάται εκδόσεις τραπεζών.[/quote:1uwsppai]

Νομίζω οτι το ξεκαθαρίσαμε αυτό.

Στο πρώτο σου ερώτημα "ποιος ήταν αυτος που έκοβε στις επιχειρήσεις τις επιδοτήσιες" δεν ξερω να σου απαντησω (δεν το καταλαβα για να ειμαι ειλκρινης.

Το γιατι πρεπει να πληρώνεις τους υπαλλήλους σου μέσω λογαριασμου ειναι απλο: Για να ΜΗΝ κυκλοφορεί μαύρο χρημα, να πλρώνονται όλοι οι υπαλληλοι νομιμα, με τις κρατησεις τους.

Το όριο των 3000 ειναι κατι τελείως διαφορετικό, εχει να κανει με το ξεπλυμα χρηματος, είναι δε διεθνης πρακτική.

Θα διεκρινίσεις το θεμα απο που θα επιστραφούν οι εισφορές που σε ρώτησα;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: sinister στις 26/05/2011 8:11 πμ.

Cpt. Haddock"Πάμε πάλι.

Εγραψες για ποσο 110 δις, σου λέω δεν ειναι σωστό, μου λές οτι ξέρεις τι γραφεις. Γι' αυτο και σου ζητάω να το αναλυσεις. Οχι να σου πώ εγω πόσο ειναι. Αλλα μια και εβαλες ενα αρθρο που έχει μια αναλυση, δες το προσεκτικά. Ειναι 98 δις (οχι 110) και ΔΕΝ ειναι όλα ζεστο χρήμα:"
Ειναι εγγυησεις για τις τραπεζες για να αυξησουν την ρευστοτητα,ζεστο χρημα δεν υπαρχει ουτως ή αλλως γιατι πολυ απλα ολα αυτα ειναι αερας κοπανιστος οπως κ το συστημα!Αν πανε ολοι οι καταθετες να σηκωσουν τις καταθεσεις τους υπαρχουν τα λεφτα?
Οσο για το αν ειναι 98 'η 110 δες το δεντρο κ χασε το δασος. Κ αν θυμαμαι καλα οταν το ειχα υπολογίσει ηταν 108

[quote:35oot3ab]Με το νέο πακέτο η στήριξη των ελληνικών τραπεζών από 68 δις θα διαμορφωθεί στα 98 δις ευρώ.
Βέβαια για να αποσαφηνισθεί με πολύ σαφή τρόπο εγγυήσεις δεν σημαίνει ότι το κράτος δίνει ρευστότητα αλλά ότι εγγυάται εκδόσεις τραπεζών.
Νομίζω οτι το ξεκαθαρίσαμε αυτό.

Στο πρώτο σου ερώτημα "ποιος ήταν αυτος που έκοβε στις επιχειρήσεις τις επιδοτήσιες" δεν ξερω να σου απαντησω (δεν το καταλαβα για να ειμαι ειλκρινης.[/quote:35oot3ab]
Ολες οι επιχειρησεις που ηθελαν να παρουν επιδοτηση εκαναν εναν φακελο κ επρεπε να εχουν καποιους ποντους για να θεωρηθουν βιώσιμες κ αξιες να λαβουν την επιδοτηση,ε τον φακελο αυτο τον βαθμολογουσαν οι τραπεζες κ εκοβαν οσες επιχειρησεις δεν ειχαν ανοιχτες παρτιδες με δανεια με τις τραπεζες αυτες. Οποιος ειχε καποιον γνωστο στην τραπεζα επαιρνε την επιδοτηση,οποιος παλι οχι επαιρνε μια επιστολη "μη επαρκεις ποροι", κ εχεις κ κερδοφορια εδω κ 10 χρονια?[/quote]

Cpt. Haddock"
Το γιατι πρεπει να πληρώνεις τους υπαλλήλους σου μέσω λογαριασμου ειναι απλο: Για να ΜΗΝ κυκλοφορεί μαύρο χρημα, να πλρώνονται όλοι οι υπαλληλοι νομιμα, με τις κρατησεις τους."
Οχι για να μενουν τα λεφτα στην τραπεζα κ να εχει ρευστοτητα η τραπεζα? Ποιος ειπε οτι δεν γινεται να υπαρχει μαυρο χρημα με αυτον τον τροπο?Θες να σου πω ποσο ευκολο ειναι?Βαζω τους υπαλληλους με μειωμενο ωραριο,γλιτωνω τις εισφορες στο ΙΚΑ τους καταθετω τα μισα λεφτα κ τα αλλα τους τα δινω στο χερι Μ Α Υ Ρ Α κ αραχνα! Τωρα που καταπολεμηθηκε το μαυρο χρημα παμε στις κρατησεις τους,αυτες γινονται ουτως η αλλως μεσω τραπεζης οποτε για ποια μη νομιμοτητα μιλαμε?
Cpt. Haddock"

Το όριο των 3000 ειναι κατι τελείως διαφορετικό, εχει να κανει με το ξεπλυμα χρηματος, είναι δε διεθνης πρακτική."

Κ δεν μπορω να κοψω 3 τιμολογια απο 2999 ευρω δλδ κ να μην χρειαζεται να παρω επιταγη? Στο εξωτερικο δεν υπαρχει κ η μεταχρονολογημενη επιταγη,κ στην ελλαδα βεβαια η επιταγες ειναι επι τη εμφανισει,αλλα οι τραπεζες οταν τους πας επιταγες κανουν προεξοφληση χρεωνοντας σε!
Cpt. Haddock"

Θα διεκρινίσεις το θεμα απο που θα επιστραφούν οι εισφορές που σε ρώτησα;
"

Οι κρατησεις που εχουν ολοι οσοι δουλευουν οπως κ οι φοροι ειναι για να γινονται υποδομες κ να υπαρχουν καποια πραγματα οπως Συνταξεις, Νοσοκομεια Παιδεια κ.α
Οταν στον πατερα μου του κραταγαν καθε μηνα 1000 ευρω για 35 χρονια για ποιο λογο τα κραταγαν? Για να του τα επιστρεψουν με τους τροπους που προανεφερα,υποδομες,δρομους νοσοκομεια συνταξεις κ οχι για να παιρνουν οι βουλευτες σε καθε επιτροπη 300 ευρω. Για αυτες τις εισφορες μιλαω,τις κρατησεις ολα αυτα τα χρονια,κ γιατι να μην παρει η γυναικα του θανόντα ασφαλισμενου την συνταξη του,επειδη εχει υψηλο εισοδημα δεν το δικαιουται,τοτε γιατι πληρωνε τοσα χρονια ?
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/05/2011 10:09 πμ.

Οκ, κατανοητό
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/05/2011 10:53 πμ.

Eπι της ουσίας βέβαια, τα νουμερα λένε άλλα....

(Στούπας, ο αγαπημένος του spinter )

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1203174
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: Art-I-Sun στις 26/05/2011 12:23 μμ.

http://www.facebook.com/pages/%CE%95%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CE%A4%CE%BF%CF%85-%CE%88%CE%B8%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82/229939643689930
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!! - DEMOCRACIA REAL YA, GRECI  

  Από: krysta στις 26/05/2011 12:38 μμ.

αυτοί είναι οι μόνοι πίνακες για τον προυπολογισμό του κράτους; σοβαρα το ρωτάω,δεν εχω διαθεση ειρωνίας.

"............
Το ΔΝΤ, σε πρόσφατη μελέτη του, χρησιμοποιεί την έννοια «δημοσιονομικός χώρος»
, ο οποίος προσδιορίζεται από ευρύτερους οικονομικούς, κοινωνικούς, πολιτικούς και ιστορικούς παράγοντες. Ανε-
ξάρτητα όμως από το εύρος τούτο λόγω «χώρου», η συσσώρευση του χρέους και η δαπάνη εξυπηρέτη-
σής του επηρεάζουν την κατανομή των πόρων, αφού η αύξηση της δημόσιας δαπάνης για τους τόκους
επηρεάζει τη δυνατότητα διάθεσης πόρων για παιδεία, υγεία, εκπαίδευση κλπ. ........"

Απο το οικονομικό επιμελητηριο για τον προυπολογισμό ............¨" κοινώς τραβάμε λεφτά απο τις κοινωνικές δαπάνες για τους τόκους ενός χρέους που δεν το έφτιαξα όλο εγώ κ εσυ... welfare state και κουραφεξαλα κοινως..

http://www.oe-e.gr/nwcms/fileadmin/docu ... 11_OEE.pdf

θα με κάνετε να κατεβάσω τα βιβλία μου...

πρόχειρα αν δεν κοιτάς μονόπλευρα νούμερα τα προβλήματα είναι αλλού, τα νούμερα δε περιγράφουν προβλήματα :

και συνεχίζω


".........

the new EU-IMF package, which as previous
«stabilization packages», is expected to increase social inequalities, reduce the budget
deficits, but sustain the public debt at its current size. The IMF package does not
address the social nature of the fiscal problems in Greece. It aims at curing the budget deficit through the reduction of wages and welfare expenses and the generation of
disinflation and a recession........."

http://www.iippe.org/wiki/images/d/db/C ... thakis.pdf
http://www.iippe.org/wiki/Main_Page


εξαρτάται τα νούμερα και τι θέλεις να δείς...μια κακιά συνήθεια των οικονομολόγων μερικές φορές είναι να κοιτάνε συγκεκριμένους αριθμούς οι οποίοι δείχνουν αποτελέσματα που τελικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό το ρημαδιασμένο κοινωνικό κράτος..α !κ αν κοιτάξουν άλλα νούμερα βλέπουν άλλα συνολικά αποτελέσματα..να με συγχωρεσουν οι ειδικοί του χώρου..δυο μαθήματα έκανα στην σχολή κ μου έφτασαν

για ποιο light καταστασεις και όποιον ενδιαφέρει το ΔΝΤ κ οι πολιτικές του...διαβάστε Stiglitz "Η μεγαλη αυταπατη" ...ή globalization and its discontents


επι της ουσίας η κατάσταση στην χώρα είναι τραγική...κ επειδή το δικό μου το κεφάλι στροφάρει κοινωνικοπολιτικά..αυτή την στιγμή τα συγκεκριμένα νούμερα δε μου λένε κάτι..
καθαρά προσωπική άποψη...μη μου την πέσετε να με πείσετε για το αντίθετο...δε θελω να πείσω κανεναν..
"diobo'...!"