reading about Motorcycles...

reading about Motorcycles...  

  Από: bonnie στις 07/07/2011 10:31 μμ.

δεν ξερω ποσοι απο σας εχετε καλες σχεσεις με το χαρτι κ τις λεξεις που αποτυπωνονται σε αυτο, περαν της οθονης κ του πληκτρολογιου...

απο διαβασμα πως πατε?
κ ας εχετε τελειωσει το σχολειο εδω κ αρκετα χρονια... καποιοι...

περα απο τα λογοτεχνικα κλπ βιβλια που πιθανως θα με κραξετε αμα τα αναφερω,
υπαρχουν κ τα βιβλια που ασχολουνται με την μοτοσυκλετα, τις ιστοριες της, τους ανθρωπους της και τους μυθους γυρω απο αυτην.

βιβλια μοτοσυκλετας λοιπον...

προτασεις, αποψεις, σχολια...

θα με κοπανησετε ή γουσταρετε?

να ξεκινησω ή θα με κοψετε πριν καν? ....
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: bonnie στις 07/07/2011 11:06 μμ.

αντε, να κανω την αρχη...
απ τα ευκολα...

joe bar team... οποιος δεν εχει διαβασει την σειρα κομιξ δεν ξερει τι χανει!
ακομα κ αν δεν σ αρεσει το μικυ μαους ας πουμε, πρεπει να διαβασεις εστω ενα joe bar!




Εκδόσεις: ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: SpirosXC στις 08/07/2011 6:03 μμ.

α) ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΚΑΙ ΜΕΛΙ (Γιώργος Πολίτης)
β) ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ - ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΑΘΟΥΣ Κ ΑΛΗΤΕΙΑΣ (Κώστας Ζαχαρόπουλος και Ηλίας Μπαρμπίκας)
γ) ΨΥΧΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ (Βασίλης Ορφανός)

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: crazyumpire στις 09/07/2011 11:41 πμ.

Επειδη τα εχω τα Joe Bar Team,
πιστευω οτι η σχεση κομιξ μηχανη αναβατης παρεα....σε αυτη την σειρα
,ειναι οτι πιο πετυχημενο θα μπορουσε να γινει!!!!
οι διαλογοι ειναι τοσο καλοι! που θαρεις πως ειναι βγαλμενοι μεσα απο μηχανοβιες παρεες!!
το ιδιο και οι καταστασεις!!!
ενα μονο κακο....(Bonnie)η Μαμουθ Κομιξ,δεν εχει το τευχος 2 ή το 3
Παντως οσοι δεν τα εχετε διαβασει ακομα....δεν νοηστε ακομα για μηχανοβιοι!!!
Σιγουρα Αξιζει!!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: madbiker στις 09/07/2011 11:51 πμ.

ενα που γουσταρω πολυ χωρις βεβαια η μοτοσυκλετα να παιζει τον κυριαρχο ρολο ειναι η αυτοβιογραφια του τσε
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ
Tο ημερολόγιο περιπλάνησης ανά τη Λατινική Αμερική γραμμένο από τον ίδιο σε μορφή αφηγήματος

Το πρόσωπο που έγραψε αυτές τις σημειώσεις "πέθανε" μόλις ξαναπάτησε το πόδι του στη γη της Αργεντινής και αυτός που τις τακτοποιεί και τις "ξαναχτενίζει", "εγώ", δεν είμαι εγώ. Δεν είμαι ο ίδιος, εσωτερικά τουλάχιστον. Τούτη η άσκοπη περιπλάνηση στη "Μεγάλη Αμερική Μας" με άλλαξε περισσότερο απ' ότι πίστευα.

Με τους δρόμους της φαντασίας φτάναμε σε μακρινές χώρες, ταξιδεύαμε σε τροπικές θάλασσες, διασχίζαμε όλη την Ασία.
Και ξαφνικά, λες για να ζωντανέψουν τα όνειρά μας, μας πέρασε από το μυαλό μια τολμηρή ιδέα: κι αν πηγαίναμε στο Βορρά της Λατινικής Αμερικής;
"Στο Βορρά; Πώς"
"Με την Ποδερόσα βέβαια!"
Έτσι αποφασίστηκε το ταξίδι, που ακολούθησε σε κάθε του στιγμή τον αυτοσχεδιασμό, την αρχική του γραμμή δηλαδή.
Εκείνες τις στιγμές μάς διέφευγε το τεράστιο μέγεθος τους εγχειρήματός μας. Βλέπαμε μόνο τη σκόνη του δρόμου και εμάς τους δύο πάνω στη μοτοσικλέτα να καταβροχθίζουμε τα χιλιόμετρα στη φυγή μας προς το Βορρά.


ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΔΕ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ?
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: redfoot στις 09/07/2011 5:43 μμ.

crazyumpire"Επειδη τα εχω τα Joe Bar Team,
πιστευω οτι η σχεση κομιξ μηχανη αναβατης παρεα....σε αυτη την σειρα
,ειναι οτι πιο πετυχημενο θα μπορουσε να γινει!!!!
οι διαλογοι ειναι τοσο καλοι! που θαρεις πως ειναι βγαλμενοι μεσα απο μηχανοβιες παρεες!!
το ιδιο και οι καταστασεις!!!
ενα μονο κακο....(Bonnie)η Μαμουθ Κομιξ,δεν εχει το τευχος 2 ή το 3
Παντως οσοι δεν τα εχετε διαβασει ακομα....δεν νοηστε ακομα για μηχανοβιοι!!!
Σιγουρα Αξιζει!!!!"


ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙς?
http://www.mamouthcomix.gr/jb/jb-vol-2.html
the road is made clear when viewed from above..

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: crazyumpire στις 09/07/2011 6:03 μμ.

αυτο ειναι το 2 μαζι με το 4..
.μαλλον το 3 λειπει και δεν το ξαναβγαζουν(επανεκτυπωση)
μαλλον ειναι αυτο αλλα με αλλο εξωφυλλο!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: bonnie στις 09/07/2011 6:52 μμ.

αυτα που ως τωρα δεν ειχαν μεταφραστει στα ελληνικα, στα μικρα βιβλιαρακια, βγαινουν τωρα σε τομους ανα δυο, οπως εγραψε κ ο κοκκινοποδαρος. παλι απο μαμουθκομιξ, αν ριξεις μια ματια σε βιβλιοπωλεια της προκοπης, θα τα βρεις!


SpirosXC"α) ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΚΑΙ ΜΕΛΙ (Γιώργος Πολίτης)
β) ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ - ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΑΘΟΥΣ Κ ΑΛΗΤΕΙΑΣ (Κώστας Ζαχαρόπουλος και Ηλίας Μπαρμπίκας)
γ) ΨΥΧΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ (Βασίλης Ορφανός)"



σπυρο, πες κατι για το πρωτο, γιατι μαλλον μου εχει ξεφυγει...

οι μηχανοβιοι, επισης φαναστικο βιβλιο, με μικρες αληθινες (με λιγο σαλτσα πιθανως) ιστοριουλες παλιων μηχανοβιων... διαβαζεται πανευκολα, πανεμορφα, κ με μεγαλη νοσταλγια!

ψυχες στην αμμο, αυτοβιογραφια του Ορφανου, απο τα ταξιδια κ τους αγωνες κ την ζωη του γενικα που ειναι ολκληρη ενα paris-dakar!


επισης....
1. στην σειρα των joe bar, βγαινει κ το "σαλταρισμενη εγκυκλοπαιδεια μοτοσυκλετας", επισης απο μαμουθκομιξ. βρειτε το, εχει τρομερο γελιο!!

2. "τελετες μοτοσυκλετας", του Γιωργου Χρονά, εκδ.Πανός. 1981. αλλη αισθηση, αλλης εποχης, αλλα το ιδιο παθος... αποσμασματακια που αφορουν μοτο, λιγοι στιχοι, λιγες ιστοριουλες, φανταστικες α/μ φωτο... μικρο κ πανεμορφο...

3. "Ιστορια του Ελληνικου Μοτοσυκλετισμου", Μιχαλης Αρβανιτοπουλος, εκδ. Mototech. λιγο ακριβη εκδοση, αλλα πληρη στοιχεια, κειμενα, φωτο κ απολαυση!
Η καταγραφη κ ο προσδιορισμος της ταυτοτητας του ελληνικου μοτοσυκλετισμου. Απο τα καλυτερα βιβλια της βιβλιοθηκης μου!


αυριο θα παμε στο απο κατω ραφι...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: SpirosXC στις 10/07/2011 10:48 πμ.

ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΚΑΙ ΜΕΛΙ
Ο Πολίτης έγραφε στους 4ΤΡΟΧΟΥΣ ιστορίες. Γράφει πολύ ωραία και σε αγγίζει. Γενικά το βιβλίο βγάζει πολλά συναισθήματα νοσταλγίας. Γράφει για έναν τύπο που απο πιτσιρικάς γούσταρε τον κόσμο της μοτοσυκλέτας και μπλέκει μαζι γκομενιλίκια και ότι χρειάζεται ένα τέτοιο βιβλίο. Απο εποχή "ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ" μέχρι σήμερα...! Τρομερό! Είναι πολύ καλό για καλοκαιρινές διακοπές. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Έφυγες και πήγες αύριο βιβλιοπωλείο!
Εγω το δανείστηκα...!

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: alki_viades στις 12/07/2011 11:24 μμ.

Για τους αγγλομαθεις εχω να προτεινω μια αυτοβιογραφια, το Ghost Rider: Travels on the Healing Road. Ειναι λιγο βαρυ οπως θα καταλαβετε απο την περιληψη, αλλα παρα πολυ ατμοσφαιρικο και πραγματικα σε βαζει στο κλιμα του αναβατη που ταξιδευει μονος του. Το 2ο μισο του βιβλιου ειναι απλα διεκπεραιωτικο, και παλι ομως πιστευω αξιζει.

http://www.amazon.com/Ghost-Rider-Trave ... 1550225480

In less than a year, Neil Peart lost both his 19-year-old daughter, Selena, and his wife, Jackie. Faced with overwhelming sadness and isolated from the world in his home on the lake, Peart was left without direction. This memoir tells of the sense of loss and directionlessness that led him on a 55,000-mile journey by motorcycle across much of North America, down through Mexico to Belize, and back again. He had needed to get away, but had not really needed a destination. His travel adventures chronicle his personal odyssey and include stories of reuniting with friends and family, grieving, thinking, and reminiscing as he rode until he encountered the miracle that allowed him to find peace.

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: bonnie στις 27/07/2011 9:48 μμ.

καλοκαιρι, παραλιες...
μονο ρακετες παιζουμε???
το πνευμα δεν το εξασκουμε???
εεεεεε????????


Υπήρξαν αμέτρητες στιγμές που νιώθαμε ότι οι δυσκολίες ήταν αξεπέραστες. Κι εκεί ακριβώς που είχαμε απελπιστεί, όλα λύνονταν ως από θαύμα και συνεχίζαμε για τον επομενο προορισμό.
Και υπήρχαν και στιγμές μαγικές... Όπως, καθώς οδηγούσαμε προς το τέλος της ημέρας και ο ήλιος, πέφτοντας προς τη δύση, ζέσταινε τις πλάτες μας και έριχνε στις σκιές μας μπροστά στο δρόμο μας. Να κυνηγάς τη σκιά σου πηγαίνοντας προς την ανατολή... Σ' ένα γύρο του κόσμου που οδηγεί στο σπίτι σου...



...ετσι λεει ο Ewan McGregor και ο Charley Boorman ...
στο "Μεγαλο Ταξιδι"τους...

ανεπιφυλακτα, ενα βιβλιο μοτοσυκλετιστικης περιπετειας που θα πρεπε να διαβασετε..
το ευχαριστηθηκα οσο λιγα βιβλια...
κ δεν εχω δει καν το dvd τους...

Εκδότης : Κοάν
Έτος έκδοσης : 2006



υγ. ...κ ας εχει σπονσορα την bmw...το παραβλεπουμε κ ρουφαμε καθε του σελιδα...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: redfoot στις 28/07/2011 8:33 πμ.

Αγαπητη μου bonnie ισως να προκειται για ενα καλογραμμενο βιβλιο και ενα ψυχαγωγικο dvd αλλα ειναι τόσο γελοιο και σικε το ολο concept που μονο ειρωνικα χαμογελα πρεπει να προκαλεσει σε οποιον αυθεντικο μοτοσυκλετιστή αφιερωσει χρονο για νατο διαβασει..

Δυο βλαχοεγγλεζάκια απο τα οποια το ενα τουλαχιστον είναι νεοπλουτος σταρ και ψωναρα αποφασιζουν να κανουν το γυρο του κοσμου 12 κρατη διεσχισαν απο τα 193 του πλανητη, ωραιος γυρος του κόσμου

Μονο λοβοτομη δε μας κανανε για να μας πεισουν ποσο θεικες μηχαναρες ειναι οι bmw , τοση πλυση εγκεφαλου και διαφημιστικη προβολη δε θυμαμαι να εχω ξαναυποστει στη ζωη μου λεπτομερεια :ο φιλος του Ewan ηθελε KTM αλλα εφαγε πορτα

Χαρακτηριστικα τα λογια της ψωναρας:“In terms of a bike that was built for it, there’s only one,” McGregor said. “My first reaction to the BMW was that it’s the only bike for this trip.” Ωπα ρε με μεγαλε, κοψε κατι

Μια ντουζινα συνεργεια, σεκιουριταδες με suv και 4Χ4 κατα τα αλλα γυρος του κοσμου εγω κι ο φιλος μου

Αν μαλιστα διαβασει κανεις τις περιγραφες (ηρθαν αντιμετωποι με Ρωσσικη μαφια, αρκουδες, αραχνες, αγριους ποταμους klp klp και επεζησαν)νομιζει οτι ταξιδεψαν ο iron man καi o spiderman και οχι δυο ανθρωποι:bahaha:

συμπερασματικα: δυο φιλοι με φραγκα και με την υποστηριξη μιας εταιρειας που εβγαλε τα λεφτα της και με το παραπανω, καθως και συνεργειων (τα οποια κατα κανονα δεν απεικονιζονται στις φωτογραφιες της promotion) εκαναν ενα μεγαλο ταξιδι. Ολα τακτοποιημενα, ολα προετοιμασμενα και με αφθονο back up. Αυτη ειναι η αληθεια, τιποτε λιγοτερο τιποτε περισσοτερο. Αν αυτο εχει την παραμικρη σχεση με μια αυθεντικη μοτοσυκλετική εμπειρία τοτε εγω ειμαι ο Rossi .
ουφ τα πα και ξεθυμανα , σε ευχαριστω Bonnie για την πασα

υγ: αν θελετε αυθεντικη εμπειρία ταξιδιου παρτε το ημερολογια μοτοσυκλετας και θα με θυμηθείτε
the road is made clear when viewed from above..

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: bonnie στις 28/07/2011 2:44 μμ.

κοκκινοποδαρε, συμφωνω απολυτα με ολα αυτα που λες...
καποτε μαλιστα ειχε ανοιχτει κ ενα θρεντ εδω μεσα, παλια, κ ειχα αναφερει ολα αυτα που λες αν θυμαμαι καλα...

εγραψα βιαστικα χτες το ποστ κ δεν αναφερθηκα στο θεμα τουτο...

παρολαυτα, ειναι πολυ ενδιαφερον σαν βιβλιο, σαν ταξιδιωτικο, σαν μοτοσυκλετιστικη γυρα.
αλλα το να εχεις σπονσορα κ ειδικα την bmw κ ενα βανακι με ανταλλακτικα κ καμερες κ ρουχα κ τα παντα ολα, να σε ακολουθει, οκ, δεν ειναι ακριβως η εννοια του μοτοσυκλετισμου που ξερουμε ή που ονειρευομαστε εμεις.
θεωρω οτι αξιζει ομως να το διαβασει καποιος...
θυμαμαι οτι εγω το ειχα ξεκοκκαλησει σε χρονο dt, μ αρεσε σαν συνολο..
ηταν κ οταν ειχα πρωτοπαρει την μηχανη τοτε, κ ονειρευομουν ταξιδια..


redf"
υγ: αν θελετε αυθεντικη εμπειρία ταξιδιου παρτε το ημερολογια μοτοσυκλετας και θα με θυμηθείτε "



στριβω, αρα υπαρχω...

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: redfoot στις 28/07/2011 9:43 μμ.

ανα γεια σου συμφωνω μεχρι κεραιας. Για απλη χαλαρη αναγνωση μια χαρα ειναι αλλα οχι να μας περνανε και για αμερικανακια. Την πλακιτσα τους κανανε , συνοδεία καραβανιού
the road is made clear when viewed from above..

Re: reading about Motorcycles...  

  Από: bonnie στις 29/07/2011 1:25 μμ.

another proposal...


***"ενδοσκεληδον, ανθολογια εργων της ελληνικης λογοτεχνιας με ηρωες μοτοσυκλετες και μοτοσυκλετιστες",

Σπύρος Λαζαρίδης, εκδ.Ζήτρος 2008

66 ποιητές, 110 ποιήματα

44 πεζογράφοι, 63 έργα, 65 αποσπάσματα

Η έκφραση “ενδοσκεληδόν” προέρχεται από χρονογράφημα του Στράτη Μυριβήλη το 1946.


Υ.Γ Μια συλλογη που αξιζει να εχουμε στην βιβλιοθηκη μας.
δεν το εχω τελειωσει ακομα το βιβλιο....




****"το ζεν και η τεχνη της συντηρησης της μοτοσυκλετας",
Ρομπερτ πιρσινγκ, εκδ. Κακτος, 1994

κλασικο πλεον, αγαπημενο, λιγο αργοσυρτο, αλλα ομορφο... road book in slow motion..


απο τα πιο αγαπημενα μου... οπως κ ολα του Νικολαιδη...
***"Ο ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ (1977)

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΝΙΚΟΣ
Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

Περιγραφή:

Ήρθε και στάθηκε πάνω απ' την αστραφτερή Machules. Με νωχελικές κινήσεις πέρασε στα χέρια του ένα ζευγάρι μαύρα γάντια κεντημένα όλο μ' ασημόκαρφα. Μετά φόρεσε τα γυαλιά του... Κοιτάχτηκε στο καθρεφτάκι. Δεν καταλαβαίνω κανέναν, μουρμούρισε μεσ' απ' τα δόντια του και σήκωσε αργά το πόδι του, το ζύγιασε και το τίναξε με δύναμη πάνω στο πεντάλ, καθώς τα γαντοφορεμένα χέρια του πέταξαν κι άρπαξαν το στριφοκέρατο τιμόνι. Μαρσάρισε σκληρά, ώσπου ένα σύννεφο σκόνης ξεσήκωθηκε και τον τύλιξε. Μετά, πάντα χωρίς να βιάζεται, καβάλησε τη μοτοσικλέτα. Κοίταξε δεξίά, αριστερά, κι ύστερα, σφίγγοντας τη Machules μες τα σκέλια του, έδωσε όλο το γκάζι κι ανανδύθκε μέσα απ' το γαλανό σύννεφο της εξάτμισης σαν μαύρος άγγελος εκδικητής, ιππεύοντας τα εκατόν είκοσι βρυχωμένα μίλια της και χύθηκε στην άσφαλτο χαράζοντας μια ασημένια λάμψη μες στ' απομεσήμερο.




αυτα φορ ναου...
στριβω, αρα υπαρχω...