1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 25/03/2011 9:29 πμ.

Μόνο έπεσε ; Καταρρακτης! Ο μηχανικός μου ΕΙΠΕ είδε λίμνες
Κάθε εμπόδιο για καλο πάντως γιατί τα μπουζι ήθελαν αλλαγή λόγω της ακινησιας .απο δω κ πέρα μπαστακας θα μαι! Κρίμα πάντως που δεν υπάρχει Πλυντηριο μηχανών στην πόλη .ατιμη επαρχία ..
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: TAS στις 26/03/2011 5:32 μμ.

redf"Μόνο έπεσε ; Καταρρακτης! Ο μηχανικός μου ΕΙΠΕ είδε λίμνες
Κάθε εμπόδιο για καλο πάντως γιατί τα μπουζι ήθελαν αλλαγή λόγω της ακινησιας .απο δω κ πέρα μπαστακας θα μαι! Κρίμα πάντως που δεν υπάρχει Πλυντηριο μηχανών στην πόλη .ατιμη επαρχία .."




Και γιατι δεν το πλενεις μονος??
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: chris.r675 στις 26/03/2011 9:15 μμ.

μιας και δεν ειμαι κατοχος ακομα αλλα θα γινω σε λιγες μερες,εχει συμβει και σε περιπτωση βροχης στο δρομο?
αν και για μενα ειναι τραγικο να γεμισαν τα μπουζι νερο,δεν υπαρχουν στεγανα απο πανω στις πιπες?πως?
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: tharis στις 26/03/2011 10:17 μμ.

chris.r675"μιας και δεν ειμαι κατοχος ακομα αλλα θα γινω σε λιγες μερες,εχει συμβει και σε περιπτωση βροχης στο δρομο?
αν και για μενα ειναι τραγικο να γεμισαν τα μπουζι νερο,δεν υπαρχουν στεγανα απο πανω στις πιπες?πως?"


Οχι ρε φιλε, δεν ειναι ducati ..

Αμα το βαλεις στη μπανιερα θα παρει..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Billy στις 27/03/2011 12:39 πμ.

chris.r675"μιας και δεν ειμαι κατοχος ακομα αλλα θα γινω σε λιγες μερες,εχει συμβει και σε περιπτωση βροχης στο δρομο?
αν και για μενα ειναι τραγικο να γεμισαν τα μπουζι νερο,δεν υπαρχουν στεγανα απο πανω στις πιπες?πως?"


Εγώ δεν έχω κάνει ακόμα πολλά χμ με το speed αλλά είχα την ''τύχη'',να ταξιδέψω το Δεκέμβρη,υπό πραγματικά καταρρακτώδη βροχή.
Δρόμος επαρχιακός σαν πισίνα,είχα πιάσει και άκρη και όποιος με προσπερνούσε με έλουζε.2 ώρες περίπου το μπανάκι.
Ε δεν θα έπαιρνε κάποια πίπα μπουζί νερό,αν είχαν πρόβλημα;

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: chris.r675 στις 27/03/2011 2:24 πμ.

μπορει να ειναι υπερβολη αυτο που ρωταω αλλα ειναι πολλοι αυτοι που την εχουν πατησει με το πλυσιμο,
αν την παρω στα χερια μου θα την επεξεργαστω λεπτομερως για να δω απλα τι παιζει,η αληθεια ειναι
οτι το προηγουμενο μοτο που ειχα τδμ το επλενα παντα μονος μου,με πιεστικο αλλα προσεκτικα,ποτε δεν ειχα προβλημα!
οσο για τα ducati μην τα παραλεμε!γιατι σε λιγο καιρο αν το παθει και κανενας αλλος εδω μεσα,τα ιδια θα λενε και για μας!
τυχαινουν λιγες περιπτωσεις να γινεται η στραβη και μετα βγαινει το ονομα!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: Sprinter στις 27/03/2011 8:58 πμ.

Φίλε κάποια στιγμή βγήκαν διαφορετικα σχεδιασμένες 'τάπες' για τα μπουζί στον 1050. Τα σπηντ ειδικότερα λόγω έλλειψης φερινγκ είχαν μια ευαισθησία στα νερά στις πίπες, λιμναζαν και σκούριαζαν τα μπουζί. Μια που το 'παθες αυτό, τσεκάρισε στο μηχανικό σου αν έχεις τις καινούργιες και αν όχι, παράγγειλέ τις να τις βάλεις.

Νομίζω οι παλιές είχαν ενα αυλάκι ενω οι καινούργιες όχι (ή ανάποδα ).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: chris.r675 στις 27/03/2011 2:25 μμ.

sprinter ενημερωμενος για τα παντα ολα!δεν γινεται να παιρνουν νερο τα μπουζι με το πιεστικο,καποιο προβλημα υπαρχει!
ποσο επιμονα να το χτυπησεις σε αυτο το σημειο?
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 27/03/2011 8:12 μμ.

Sprinter"Φίλε κάποια στιγμή βγήκαν διαφορετικα σχεδιασμένες 'τάπες' για τα μπουζί στον 1050. Τα σπηντ ειδικότερα λόγω έλλειψης φερινγκ είχαν μια ευαισθησία στα νερά στις πίπες, λιμναζαν και σκούριαζαν τα μπουζί. Μια που το 'παθες αυτό, τσεκάρισε στο μηχανικό σου αν έχεις τις καινούργιες και αν όχι, παράγγειλέ τις να τις βάλεις.

Νομίζω οι παλιές είχαν ενα αυλάκι ενω οι καινούργιες όχι (ή ανάποδα )."


ΠΟΛΥ σωστό μου ακούγεται αυτο !!κ τα δικά μου μπουζι σκουριασμένα τα βρήκαν ! Θα το ψάξω-ρωτήσω αύριο κι ολας .Μπράβο ρε φίλε μου ,κατι μου λεει οτι αυτο φταίει τελικά !σε Ευχαριστώ θερμά !
the road is made clear when viewed from above..

Re: 1ο Πλυσιμο μηχανής κ παπαλα ..τι το θελα ..  

  Από: redfoot στις 28/03/2011 4:32 μμ.

Αυτο ήταν τελικά ! Εύγε βρε sprinter πετυχες διάνα.ΗΔΗ παρηγγειλα τις καινούριες ταπες για τα μπουζι ! Κοιτα τι μπορείς να παθεις στα Καλά καθουμενα..
the road is made clear when viewed from above..